"Dostaniesz takie zadanie, że będziesz płakać". Dzieci boją...

  "Dostaniesz takie zadanie, że będziesz płakać". Dzieci boją się swojej nauczycielki

  Kinga Czernichowska, Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zachowaniem nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 24 zajmuje się już kurator

  Zachowaniem nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 24 zajmuje się już kurator ©Tomasz Hołod

  "Dostaniesz takie zadanie, że będziesz płakać, bo ostatnio masz jakiś kryzys, wszystko jest dla ciebie trudne", "jesteś dla mnie leniem w tym momencie", "ja mam prosić siedmiolatka, żeby on przepisywał z tablicy, a on się będzie bawił? kpina jakaś", "masz minutę, żeby siąść i zacząć jeść śniadanie", "proszę cię setny raz, nie wydawaj dźwięku", "muszę huknąć, żebyście zrozumieli polecenie?", "nie idź tak jak trzeba, to pożałujesz", "... bo zabiorę ci krzesło i będziesz robił wszystko na stojąco", "bo ci wleję na dzień dobry" - tak miała krzyczeć do siedmio- i ośmioletnich dzieci z drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 24 przy ul. Częstochowskiej we Wrocławiu ich nauczycielka. Dzieci poskarżyły się w domach. Rodzice z ukrycia nagrali zachowanie nauczycielki. Sprawą zajął się kurator i rzecznik praw dziecka. A dyrektor szkoły twierdzi, że o niczym nie wie.
  Zachowaniem nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 24 zajmuje się już kurator

  Zachowaniem nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 24 zajmuje się już kurator ©Tomasz Hołod

  Dzieci skarżyły się w domach, że boją się iść do szkoły, bo pani na nie krzyczy i je straszy. Rodzice wątpili w szczerość ich słów, myśląc, że być może maluchom trudno przystosować się do szkolnych warunków lub przesadzają. Dlatego w tajemnicy przed dziećmi, dyrekcją i nauczycielką postanowili lekcję nagrać, a nagrania wysłali do kuratorium.

  - Już w ubiegłym roku na tę nauczycielkę były składane skargi, a od uczniów poprzednich roczników wiemy, że sytuacja nie dotyczy tylko naszych dzieci - napisali w liście do naszej redakcji rodzice.


  Temu jednak zaprzecza dyrektor szkoły. - Nigdy nie było uwag ze strony rodziców czy dzieci na zachowanie tej nauczycielki. Nigdy nie zaobserwowałem jakichkolwiek niestosownych zachowań z jej strony. W rozmowach ze mną rodzice wypowiadali się pochlebnie na temat jej pracy. Cytowane słowa w ustach jakiegokolwiek nauczyciela uznałbym za niestosowne i wymagające interwencji - odpowiada dyrektor Robert Siwy. - Dotąd żaden rodzic nie skontaktował się ze mną, nie skierował do mnie skargi i nie przedstawił nagrań.

  Gdy mu je odtworzyliśmy, stwierdził: Są słabej jakości. Nie mam pewności, że to mój pracownik.

  My wiemy jednak, że sprawę bada już kuratorium. Rodzice skierowali ją do rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli. - Ze względu na prowadzone przez niego postępowanie nie chcę na razie wypowiadać się w tej sprawie szerzej - mówi nam kurator Roman Kowalczyk. - Gdyby zarzuty się potwierdziły, zachowanie nauczycielki trzeba uznać za karygodne - dodaje.

  - Jeżeli rzeczywiście nauczycielka w taki sposób odzywała się do uczniów, to można to uznać za formę przemocy psychicznej. Grożenie człowiekowi, a dziecko to przecież człowiek, jest przemocą psychiczną - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

  O sprawie chcieliśmy porozmawiać także z samą nauczycielką. Najpierw przez sekretariat szkoły poprosiła o przesłanie pytań mejlem, a gdy to zrobiliśmy, odpisała, że "nie będzie odpowiadać na sformułowane przez nas pytania" i zażądała osobistego spotkania. - Nagranie dźwiękowe może być zmanipulowane - stwierdziła. Chciała też wiedzieć, który z rodziców nagrał ją z ukrycia.

  - Po co to nagłaśniamy? Żeby dać innym rodzicom odwagę, aby ujawniać podobne przypadki oraz uczulić ich, aby bardziej przyjrzeli się, jakie metody wychowawcze stosują nauczyciele wobec ich małych dzieci - napisali rodzice drugoklasistów z Częstochowskiej.

  Fragmenty nagrań, jakie dostaliśmy od rodziców


  ZOBACZ TAKŻE: WYBURZONY WROCŁAW


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (457)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez komentarza link

  Mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  https://gazetawroclawska.pl/p/kandydat/marcin-gladyslaw,262613/?fbclid=IwAR3zR_taRyM1TdUpfi2XEPsvB9A9iYxXG_5o25EnoRD01Y-eJlYOJoA8SNQ


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Ojciec Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  ale to konkurs na oprawcę roku?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wuefista Marcinek

  Ojciec Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  pan dyrektor i rada rodziców uznały za normalne zwracanie się do ucznia klasy trzeciej przez wuefistę Marcinka tekstem "bo ci spalę chatę" ,o czym tu więcej pisać....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan od WFu

  Rodzic z SP24 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Zgłosiliście to Państwo do Kuratorium?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re

  Ojciec Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  zgłaszaliśmy 2 razy do wychowawcy,do dyrekcji i do rady rodziców,dyrektor obiecał ,że się tym zajmie i...się nie zajął a rada rodziców to zlekceważyła,do kuratorium nie zgłaszaliśmy niestety,ale...rozwiń całość

  zgłaszaliśmy 2 razy do wychowawcy,do dyrekcji i do rady rodziców,dyrektor obiecał ,że się tym zajmie i...się nie zajął a rada rodziców to zlekceważyła,do kuratorium nie zgłaszaliśmy niestety,ale nic straconego,przymierzamy się do tego ,żeby opisać całą tą sytuację w mailu do kuratoriumzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Dyrektor a przemoc

  ucho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Mamy tu do czynienia z ewidentną przemocą werbalną, akceptowaną przez dyrektora (pani v-ice silna w gębie = spokojniejsze bachory).
  Jest tajemnicą poliszynela, ż Pan dyrektor, nauczyciel w-fu,...rozwiń całość

  Mamy tu do czynienia z ewidentną przemocą werbalną, akceptowaną przez dyrektora (pani v-ice silna w gębie = spokojniejsze bachory).
  Jest tajemnicą poliszynela, ż Pan dyrektor, nauczyciel w-fu, miał już w swojej karierze w innej szkole problemy z przemocą... fizyczną. Któregoś razu przesadził i sprawa zakończyła się w Sądzie co prawda oddaleniem oskarżenia, za sprawą poświadczenia grona pedagogicznego o niezkazitelnej opinii kolegi nauczyciela, braku mocnych dowodów i zapewne świadków zajścia. Ale czy jakiś rodzic bezpodstawnie wytaczałby proces nuczycielowi (i to w-fu)?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nagranie "słabej jakości"

  Kowalski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  1. Panie Dyrektorze!
  Ja osobiście z tą panią rozmawiałem 1 raz w życiu, i 1 raz byłem świadkiem jak darła się na dzieci. I nie mam absolutnie żadnych wątpliwości że to głos właśnie pani...rozwiń całość

  1. Panie Dyrektorze!
  Ja osobiście z tą panią rozmawiałem 1 raz w życiu, i 1 raz byłem świadkiem jak darła się na dzieci. I nie mam absolutnie żadnych wątpliwości że to głos właśnie pani Kowieskiej. Naturalnie Pan rozmawiał z niemal codziennie, więc twierdzenie, że nie poznaje pan jej głosu jest "słabe".

  2. W zeszłym roku szkolnym z racji remontu SP24, dzieci z klas 1-3 miały zajęcia w innej, nowej szkole na Stabłowicach. Któregoś razu przywoziłem córce zapomniany zeszyt, czy książkę już po dzwonku i byłem świadkiem, jak pani Kowieska "wyjaśnia" dzieciom zasady funkcjonowania w nowej szkole, wydzierając się na nie: "Tu ławki są nowe i nie wolno po niech bazgrać !!!!!!!!!"... sęk w tym, że dzieci dopiero co usiadły w tych ławkach i nie wyciągnęły nawet piórników...
  Ogólny wydźwięk tej przemowy zapoznawczej z nowym miejscem był taki: groźba, zakaz, kara.

  3. Szkolnictwo nie zmieniło się po 89 roku w żaden sposób (prócz obniżenia poziomu nauczania), szkoła w dużej mierze wygląda jak ta, do której ja chodziłem prawie 40 tal temu.
  Jest to wynik braku realnej konkurencji między szkołami, baku zależności wynagradzania nauczyciela od wyników jego pracy, a od względów dyrekcji.
  Każdy nowy rok szkolny otwiera odwieczne hasło "Witaj Szkoło!"
  Czy jak idziemy na zakupy, to czy gdzieś znajdziemy tablicę "Witaj Lidlu"? albo "Witaj Biedronko"?
  NIE - dlatego, że płacisz i wymagasz to możesz przeczytać "Witajcie Klienci".
  A czy ktoś widział tablicę z napisem "Witajcie Uczniowie"?
  Uczeń jest ciągle dodatkiem do szkoły, kadra jest najważniejsza, nie dziecko.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dokladnie tak

  Rodzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  W punkt! Szkoła na Stabłowicach z racji skumulowanego miejsca obnażyła całą prawdę o Kowieskiej. Ja z kolei jako dodatek do wrzasķów i poniżania dzieci zapamiętam ją wiecznie wymachującą długą...rozwiń całość

  W punkt! Szkoła na Stabłowicach z racji skumulowanego miejsca obnażyła całą prawdę o Kowieskiej. Ja z kolei jako dodatek do wrzasķów i poniżania dzieci zapamiętam ją wiecznie wymachującą długą linijką w ręce. Postrach! Zero szacunku!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pięknie dziękuję za ten tekst.

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Po prostu super dziękuję za ten tekst. Trafił Pan idealnie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W obronie dzieci

  Rodzic sp24 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Drodzy Rodzice!
  Musimy działać razem!
  Nie przestawajmy pisać o tym jak wyglada sytuacja w szkole. Nie dajmy się zastraszać !
  Nie zgadzajmy się na takich dyrektorów , vicedyrektorow, wychowawców...rozwiń całość

  Drodzy Rodzice!
  Musimy działać razem!
  Nie przestawajmy pisać o tym jak wyglada sytuacja w szkole. Nie dajmy się zastraszać !
  Nie zgadzajmy się na takich dyrektorów , vicedyrektorow, wychowawców ...,
  Szkoła jest dla naszych dzieci!
  Piszcie cały czas swoje komentarze o tym co się dzieje.,.,
  Nie pozwólmy wyciszyć tej strasznej sprawy !!!!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zrobmy cos razem !!!

  Ojciec ze Zlotnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Ludzie piszcie pisma do kuratorium! Piszcie mejlem o swojej sytuacji i wysylajcie na adres kuratorium ze strony internetowej!!
  Ja juz swoja sprawe i mojego dziecka przeslalem do Kuratorium, Czekam...rozwiń całość

  Ludzie piszcie pisma do kuratorium! Piszcie mejlem o swojej sytuacji i wysylajcie na adres kuratorium ze strony internetowej!!
  Ja juz swoja sprawe i mojego dziecka przeslalem do Kuratorium, Czekam na odpowiedz.
  To jest mala sprawa wiec moze zostanie zamieciona pod dywan, bo dyrektor zaprzeczy.

  Czytam o krzyczacej dyrektorce, rynsztokowym slownictwie wuefisty, zlym zachowaniu swietlicy, obrazajacym i aroganckim dyrektorze.
  Tych Waszych komentarzy kuratorium nie widzi.

  To ze boimy sie razem spotkac w murach szkoly nie moze byc wytlumaczeniem do tego zeby nic nie robic i popierac to!!!
  Te male historie to jeden wielki obraz bardzo zle zarzadzanej szkoly.

  Do tej pory myslalem ze jestem sam i bylem zapewniany przez dyrektora ze to ja wymyslam, przesadzam, ze jest wina mojego dziecka.
  Dobrze ze jest ten artykul, nie wiedzialem, ze w szkole jest az tak zle.

  Wyniki w tej szkole osiaga sie zabronionymi prawem "metodami wychowawczymi".
  Ludzie boicie sie ale piszcie!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego?

  Matka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Nie rozumiem dlaczego ludzie boją się zebrać i porozmawiać. Każdy pojedynczy przypadek może okazać się kolejnym związanym z daną sytuacją. Łatwo jest napisać tutaj, anonimowo. Miałoby to sens...rozwiń całość

  Nie rozumiem dlaczego ludzie boją się zebrać i porozmawiać. Każdy pojedynczy przypadek może okazać się kolejnym związanym z daną sytuacją. Łatwo jest napisać tutaj, anonimowo. Miałoby to sens gdyby każda wiadomość była podpisana konkretnym nazwiskiem i zaadresowana do kuratorium.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan od Wf'u!!! Hallo Kuratorium!!!!

  Mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Sądzę, że kuratorium powinno zająć się też panem od wf'u z sp24 ...chamskie odzywki do dzieci, grozenie zniszczeniem ich piłki (że ja potnie ) jak dzieci grają na szkolnym boisku....Sądzę...rozwiń całość

  Sądzę, że kuratorium powinno zająć się też panem od wf'u z sp24 ...chamskie odzywki do dzieci, grozenie zniszczeniem ich piłki (że ja potnie ) jak dzieci grają na szkolnym boisku....Sądzę że,dyscyplinarne zwolnienie jest najlepszym rozwiązaniem!!!!!!! Nie każdy nadaje się do pracy z dziećmi.!!! Nie dajmy tym ludziom ponizac Naszych dzieci.!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koniec z zastraszaniem!!!!

  Mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  To jest wstyd takie oświadczenie RR!!!
  Może wszyscy powinnismy dzwonić do kuratorium i pilnować, żeby sprawa nie została zbagatelizowania ?!
  Rodzice z sp 24 zastanówcie się co robicie swoim...rozwiń całość

  To jest wstyd takie oświadczenie RR!!!
  Może wszyscy powinnismy dzwonić do kuratorium i pilnować, żeby sprawa nie została zbagatelizowania ?!
  Rodzice z sp 24 zastanówcie się co robicie swoim dzieciom popierając przemoc ?
  O tych wrzaskach i słownictwie słychać było na całych zlotnikach !
  Pewnie i w świetlicach nie jest lepiej.
  Dyrektor wstyd !!!
  Pokażmy, że nie pozwalamy na takie praktyki !!!!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rodzice powiedzmy jak jest! To są ludzie nie mający żadnej władzy.

  Matka Polka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Widać jak dyrektorka, która krzyczy na dzieci razem z dyrektorem zamykają nam usta. Rodzice powiedzmy jak jest! Jak nie teraz to kiedy? Za 10 kolejnych lat? Wstyd dla osiedla, na którym mieszkają...rozwiń całość

  Widać jak dyrektorka, która krzyczy na dzieci razem z dyrektorem zamykają nam usta. Rodzice powiedzmy jak jest! Jak nie teraz to kiedy? Za 10 kolejnych lat? Wstyd dla osiedla, na którym mieszkają ludzie z wyższym wykształceniem. Słychać w mieście, że na Złotnikach popiera się przemoc wobec dzieci. To są najemni pracownicy urzędu wojewódzkiego, którzy na nasze zlecenie uczą nasze dzieci. To są ludzie nie mający żadnej władzy!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Re

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Dokladnie! I ktoś taki rosci sobie prawo do krzywdzenia, zastraszania naszych dzieci? Nigdy więcej!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rodzic SP24

  I co dalej? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zgadzam się. Tylko co dalej...Jest Pan/Pani rodzicem dziecka z SP24?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wicedyrektorka naprawdę

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  O "nauczycielce" mowi cały Wrocław. Slusznie! Wszyscy- i dzieci i rodzice i nauczyciele i przede wszystkim "dyrektor" na co dzień byli tego świadkami, na KAŻDEJ przerwie. Jej nazwisko KAZDEMU...rozwiń całość

  O "nauczycielce" mowi cały Wrocław. Slusznie! Wszyscy- i dzieci i rodzice i nauczyciele i przede wszystkim "dyrektor" na co dzień byli tego świadkami, na KAŻDEJ przerwie. Jej nazwisko KAZDEMU kojarzy się z krzykiem, wysmiewaniem i zastraszaniem dzieci, a co gorsza, ona sie wcale z tym nie chowała, wprost przeciwnie- pokazywała Zawsze swoją przewagę. Do czasu!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re

  Ojciec Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  fakt mojego dziecka nie uczyła,ale zawsze można było nawet z daleka ją po wrzasku i inwektywach wobec dzieci rozpoznać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mama dziecka z SP24

  Wicedyrektorka naprawdę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Dzieci, które nie chodzą do klasy "owej Pani" znają ją właśnie po "krzyku".

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo