Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dostaną od miasta nawet po 10 tysięcy na swoje pomysły

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Warsztaty w ramach Mikrograntów we Wrocławiu.
Warsztaty w ramach Mikrograntów we Wrocławiu. Strefa Kultury Wrocław
Są wyniki kolejnego naboru w programie Mikrograntów. Sprawdź, co się wydarzy we Wrocławiu w te wakacje i tuz po nich.

Wakacyjne warsztaty, miejskie wycieczki, kulinarne, ekologiczne i artystyczne imprezy, osiedlowe podcasty, a nawet wspólne tworzenie Wrocławia w sieci – ujawniono zwycięzców majowego naboru do programu Mikrogranty. Już wkrótce w całym mieście zostanie zrealizowanych ponad 40 różnych wydarzeń. Część z nich może liczyć na finansowe wsparcie z miejskiej kasy – nawet do 10 tysięcy złotych.

Drugi w tym roku nabór z powodu epidemii koronawirusa, przeprowadzony został w innej, bardziej elastycznej formule. Tradycyjne spotkania informacyjne, konsultacje oraz warsztaty przeniosły się do sieci, wydłużony został też termin realizacji projektów – będą mogły być realizowane także późnym latem i jesienią.

Mimo stanu pandemii padł rekord, jeżeli chodzi o liczbę projektów. Od 1 do 15 maja zgłoszono aż 145 propozycji na działania z zakresu animacji, rekreacji, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybrano 42 projekty, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne, a część z nich także finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych, w zależności od ścieżki).

Co nas czeka we Wrocławiu w najbliższych miesiącach?

Z 89 zgłoszonych pomysłów w skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek, komisje wybrały15 inicjatyw - po 4 z Fabrycznej, Krzyków oraz Śródmieścia i 3 z Psiego Pola. Wśród zwycięskich propozycji znalazły się m.in. tłumaczone na Polski Język Migowy integracyjne warsztaty ceramiczne i kurs języka migowego na Nadodrzu, „dziewczyńskie warsztaty aktywistyczne”, czyli cykl zajęć i warsztatów dla nastolatek z Psiego Pola, a także plenerowe sesje malarskie i fotograficzne przy Stawie Pilczyckim. Mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia już wkrótce będą mogli wziąć udział w takich projektach plenerowych jak np. edukacyjne spacery, dzięki którym odkryć będzie można sekrety, „dzikich” terenów wrocławskich rzek, warsztaty ogrodnicze na Pawłowicach i ekologiczne zajęcia dla młodzieży z Wielkiej Wyspy. W majowym naborze wybrane zostały także działania zachęcające do wspólnego odkrywania osiedlowych historii – czy to poprzez gry terenowe na Szczepinie i Sępolnie, spacery po Borku czy też tworzenie wirtualnego muzeum Kleciny.

Pomysły organizacji pozarządowych

W działania we Wrocławiu ponownie zaangażują się także lokalne organizacje pozarządowe, które tym razem zgłosiły 40 inicjatyw. Organizatorzy programu wybrali 12 projektów, wśród których znalazło się sporo propozycji aktywnego spędzenia wakacji w mieście, jak np. kontynuacja rowerowych wycieczek wzdłuż Widawy i cykl sportowych spotkań w Parku Skowronim, a także zajęcia z gry w piłkarzyki stołowe, które przygotowywane są głównie z myślą o wychowankach wrocławskich domów dziecka. Latem w ramach Mikrograntów NGO zorganizowane zostaną również m.in. inspirowane dokumentami Krzysztofa Kieślowskiego zajęcia filmowo-teatralne dla młodzieży i seniorów z Przedmieścia Oławskiego oraz wakacyjny cykl rodzinnych warsztatów.

Mikrogranty na pomysły młodych

Młodzi ludzie tym razem zgłosili 16 propozycji. W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat wsparcie otrzyma aż 15 projektów. Młodzi realizatorzy i realizatorki zorganizują m.in. grę terenową, dzięki której poznać będzie można podstawy pierwszej pomocy, zajęcia międzypokoleniowe odkrywające sekrety podwórkowych zabaw starszego pokolenia oraz wspólną naukę pieczenia chleba. Wśród zwycięskich projektów znalazły się również działania w świecie cyfrowym jak np. tworzenie tematycznych podcastów, słuchowiska dla dzieci, a nawet wspólna budowa wirtualnej wersji Wrocławia.

Terminy realizacji wszystkich wybranych propozycji ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją – pierwsze działania organizacyjne i promocyjne rozpoczną się już w lipcu. Kolejny nabór w programie Mikrograntów odbędzie się we wrześniu.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Część projektów jest dofinansowywana przez miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska