Doradztwo BHP - na czym polega i czy warto w nie zainwestować?

Artykuł sponsorowany Tarbonus
Wiele przedsiębiorstw decyduje się na spersonalizowane usługi organów związanych ze szkoleniami BHP, ponieważ niejednokrotnie standardowe szkolenia BHP nie są szkoleniami wystarczającymi. Dopasowanie usług do wymagań konkretnej branży czy specyficznego klienta sprawia, że udzielana pomoc jest fachowa i odpowiadająca konkretnym potrzebom, a co najważniejsze daje wymierne korzyści i zadowalające efekty. Specjalistyczne formy pomocy w formie odpowiedniego doradztwa są dla właścicieli firm i pracowników czymś, co pozwala przedsiębiorstwu wzrastać i rozwijać się na jak najwyższym poziomie.

BHP - niezbędne w każdej firmie

Już zatrudnienie pierwszego pracownika wymaga od pracodawcy konieczności przestrzegania przepisów BHP. W praktyce oznacza to nic innego jak: konieczność zorganizowania szkolenia wstępnego, a następnie niezbędnym jest systematyczne przeprowadzanie szkoleń okresowych z zakresu BHP. Na terenie całej firmy musi być zapewnione przestrzeganie zasad BHP. Musi również zostać wyznaczony pracownik, który będzie odpowiedzialny za udzielenie pierwszej pomocy. Z racji tego, że zagadnienia z zakresu BHP w miejscu pracy są niezwykle rozległe, pracodawcy bardzo często decydują się na pomoc w tej kwestii. Wybór pada na zewnętrzne firmy, które mają doświadczenie jak i predyspozycje do prowadzenia tego typu przedsięwzięć. Z punktu widzenia pracodawców to rozwiązanie opłacalne, bo pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze a dodatkowo gwarantuje, że w razie kontroli organy nie znajdą nieprzyjemnych w skutkach uchybień. Warto wiedzieć, że możliwość skorzystania z pomocy zewnętrznych firm specjalizujących się w doradztwie, obsłudze i nadzorze BHP mają tylko firmy zatrudniające poniżej 100 pracowników. W sytuacji gdy liczba pracowników jest wyższa, pracodawca ma obowiązek stworzenia tak zwanej służby BHP, innymi słowy zatrudnić BHP-owca chociaż na część etatu.

Doradztwo BHP - dlaczego warto?

Doradztwo BHP dla firm wiąże się obsługą BHP, co pozwala na uzyskanie przez pracodawców pewności, że rozwiązanie wdrożone w przedsiębiorstwie będą zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. To jednak nie wszystkie korzyści jakie mogą płynąc ze współpracy z firmą zewnętrzną. Nadzór BHP, który wykonywany jest przez specjalistów, to usługa niezwykle kompleksowa, a to oznacza dla pracodawcy nie co innego jak to, że nie musi się martwić na przykład o wstępne szkolenia nowo przyjętych pracowników. Firmą, która zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na profesjonalizm i kompleksowość usług, ale też ze względu na wieloletnie doświadczenie w branży (jest obecna na rynku od prawie 30 lat) jest firma TARBONUS. Właściciele i pracownicy firmy kierują się chęcią ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy, co sprawia, że usługi przez nich oferowane są najwyższym poziomie merytorycznym oraz podszyte są cennym, wieloletnim doświadczeniem.

Jakie usługi wchodzą w zakres doradztwa BHP?

Przede wszystkim oferowana jest kompleksowa obsługa firmy oczywiście pod względem BHP, ale i ochrony przeciwpożarowej czy ochrony środowiska. Firma Tarbonus oferuje również usługi związane z oceną ryzyka zawodowego czy ryzyka procesowego. W ramach usług przeprowadzane są również oceny maszyn i urządzeń w zakresie minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy. W pakiecie nie zabraknie również wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej na stanowiskach pracy.

Firma oprócz doradztwa BHP zajmuje się również doradztwem gospodarczym. W ramach tego typu doradztwa oferowane są: analizy ekonomiczno-finansowe czy doradztwa strategiczne. Oferowana jest pomoc w zakresie tworzenia biznes planów, księgowości oraz obsługi prawnej, pozyskiwania finansowań takich jak leasng, kredyty czy factoring oraz wyceny przedsiębiorstw czy majątku. Dotyczy ono również zagadnień związanych z funduszami Unii Europejskiej i pomocą z zagadnieniami dotacyjnymi.

Jakie korzyści płyną ze współpracy ze specjalistami?

Zdecydowanie się na współpracę ze specjalistami w zakresie nadzoru i doradztwa BHP niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze, przede wszystkim wpływa to na redukcję kosztów. Dlaczego? Pracodawca nie musi się szkolić z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jako specjalista, unika również zatrudnienia na etat osoby odpowiedzialnej za obsługę zagadnień BHP w firmie. Po drugie, dzięki kompleksowym usługom nadzoru i doradztwa BHP pracodawca i pracownicy uzyskują wsparcie wykwalifikowanych specjalistów na każdej płaszczyźnie związanej z BHP i nie tylko. I po trzecie, najważniejsze uzyskiwana jest pewność, że zakład pracy jest miejscem bezpiecznym dla życia i zdrowia osób w nim zatrudnionych, co ma niewątpliwie wpływ na pozytywny odbiór firmy zarówno przez pracowników jak i przez osoby z zewnątrz.

Podsumowując…

Szereg korzyści związanych z zatrudnieniem zewnętrznej firmy BHP można spokojnie zawrzeć w 5 najważniejszych punktach. Każdy lubi skróty i przejrzyste podsumowania, więc oto one!

1) Spokojna głowa

Zatrudniania z zewnątrz firma BHP jest gwarantem tego, że jej klient nie musi się martwić o to, że spełnianie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest na jego głowie. Wszystkim zajmie się wykwalifikowany inspektor, który na pewno wychwyci różne uchybienia i doradzi jak je szybko zniwelować.

2) Niski koszt

Jeśli ma się świadomość jakie kary są nakładane na przedsiębiorstwa, które nie przestrzegają przepisów BHP, skorzystanie z pomocy specjalistów jest nie tylko rozsądne, ze względu na bezpieczeństwo, ale i rozsądne z punktu ekonomicznego. Oczywiście koszt obsługi ze strony zewnętrznej można spokojnie zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, a tym samym odliczyć je od podatku.

3) Bezcenna pomoc

Okazuje się niezwykle bezcenna w sytuacji, gdy w firmie została zapowiedziana kontrola Okręgowej Inspekcji Pracy. Przedsiębiorca może zwrócić się do specjalistów, aby sprawdzili firmę właśnie pod kątem kontroli. Oko specjalisty na pewno pozwoli na uniknięcie przykrych konsekwencji finansowych.

4) Wszystko w jednym miejscu, czyli tzw. usługi all in one

Profesjonalne firmy zajmujące się świadczeniem usług z zakresu BHP mają w swojej ofercie pakiety, które zawierają wszystko co jest niezbędne przedsiębiorstwu. To niezwykle ułatwia kontrolowanie wszystkich ważnych spraw związanych z bezpieczeństwem w firmie. Specjaliści mogą przeprowadzać szkolenia pracowników, zajmować się okresowymi inspekcjami, szybko reagować w sytuacji nagłych zdarzeń (np. wypadków) oraz pełnić rolę służby BHP, której obecność jest obowiązkowa w większości przedsiębiorstw.

5) Brak konieczności ponoszenia stałych kosztów

Firma, która korzysta z usług zewnętrznego specjalisty ds. BHP zostaje zwolniona z obowiązku zatrudniania na etacie pracownika, który odpowiadałby za kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, co znów oznacza spore oszczędności.

Podsumowując, skorzystanie z usług zewnętrznej firmy zajmującej się zagadnieniami BHP jest niezwykle rozsądnym posunięciem, zarówno z punktu widzenia korzyści ekonomicznych, jak i prawnych. To jedno z najwygodniejszych rozwiązań, które każdy przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę

doradztwo BHP

Dodaj ogłoszenie