Dopłaty do ogrzewania. Ile, dla kogo, jak je dostać i do kiedy złożyć wniosek?

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Dopłatę do ogrzewania można uzyskać z dwóch programów
Dopłatę do ogrzewania można uzyskać z dwóch programów Joanna Urbaniec / Polskapresse
Udostępnij:
Dopłatę do ogrzewania można uzyskać z dwóch programów. Z jednego skorzystają wrocławianie, którzy zlikwidowali kopciucha po 1 stycznia 2018 r. Drugi jest dla Dolnoślązaków, czyli także mieszkańców Wrocławia, którzy ogrzewają swoje mieszkania węglem. Dopłata może wynieść blisko 1500 zł.

Dopłata z Lokalnego Programu Osłonowego realizowanego przez miasto Wrocław przysługuje osobom, które:

 • mieszkają we Wrocławiu,
 • zamieniły piec węglowy na ogrzewanie elektryczne, gazowe, miejskie lub olejowe po 1 stycznia 2018 r.,
 • mają dochód niższy niż 3000 zł “na rękę” na osobę w rodzinie albo niższy niż 4281 zł “na rękę”, jeśli mieszkają same (w tym roku kryterium dochodowe zostało podniesione),
 • są osobami fizycznymi - firmy nie otrzymają dopłaty.

Wysokość dopłaty można sprawdzić w udostępnionym przez miasto kalkulatorze na stronie https://zmienpiec.pl/lokalny-program-oslonowy. W prostym kalkulatorze należy wskazać czy piec był wymieniony po 1 stycznia 2018 r., wybrać obecne źródło ogrzewania, następnie podać liczbę osób zamieszkujących lokal, metraż oraz łączny dochód netto wszystkich domowników. Rodzina 4 osobowa z dochodem wynoszącym łącznie 6000 zł może otrzymać 814 zł dopłaty rocznie. Szacowana wysokość dopłaty dla rodzina 6-osobowej z tym samym dochodem to 1700 zł. Osoba samotna z dochodem 3000 zł może otrzymać dopłatę 304 zł rocznie. Kalkulator zostanie zaktualizowany za kilka dni. Na razie nie pozwala szacować wysokości dopłaty dla maksymalnych stawek zmienionego w tym roku kryterium dochodowego.

Pieniędzy jednak nie otrzymamy do ręki: dodatek będzie wypłacony na konto firmy, z którą mamy podpisaną umowę na dostawę ciepła. Rachunek za ogrzewanie będzie pomniejszany o wartość dopłaty. Wnioski składa się we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale terenowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej raz na pół roku.

Wraz z wnioskiem, który ma dwie strony trzeba mieć:

 • dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego lokalu,
 • dokument potwierdzający wielkość powierzchni użytkowej lokalu. W przypadku domów jednorodzinnych w razie braku dokumentu – oświadczenie wnioskodawcy o wielkości powierzchni użytkowej,
 • umowę z dostawcą energii.

Co z dopłatą do ogrzewania węglem?

W ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej można otrzymać dodatek osłonowy. Te pieniądze mogą otrzymać gospodarstwa domowe, w których dochód na osobę w gospodarstwie domowym (to nie musi być małżeństwo i właściciele lokali mieszkalnych) nie przekracza 1500 zł “na rękę” lub 2100 zł “na rękę” w przypadku osób, które mieszkają same. Ważne jest to, że w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego nadal można otrzymać dodatek, ale jego kwota będzie pomniejszana o 1 złotówkę za każdą złotówkę przekraczającą kryterium dochodowe.

Dodatek osłonowy jest dla wszystkich spełniających kryterium dochodowe, ale dla ogrzewających się kotłami na paliwo stałe, kominkami, kozami, ogrzewaczami powietrza, trzonami kuchennymi, piecokuchniami, kuchniami węglowymi lub piecami kaflowymi na paliwo stałe, zasilanymi węglem lub paliwami węglopochodnymi jest wyższy.

Dodatek przeznaczony jest dla osób spokrewnionych i niespokrewnionych, ale zamieszkujących razem i prowadzących wspólnie gospodarstwo domowe. Nie muszą być właścicielami mieszkania, mogą je wynajmować.

Wysokość dodatku osłonowego:

 • osoba, która mieszka sama: 400 zł,
 • gospodarstwo domowe 2 - 3 osobowe: 600 zł,
 • gospodarstwo domowe 4 - 5 osobowe: 850 zł,
 • gospodarstwo domowe 6 osób i więcej: 1150 zł.

Wysokość dodatku osłonowego dla gospodarstw ogrzewających mieszkania i domy paliwami stałymi (np. węglem) jest wyższa o 25 procent i wynosi:

 • dla osoby, która mieszka sama: 500 zł,
 • dla gospodarstwa domowego 2 - 3 osobowego: 750 zł,
 • dla gospodarstwa domowego 4 - 5 osobowego: 1062,50 zł,
 • dla gospodarstwa domowego 6 osób i więcej: 1437,50 zł.

W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego kwota będzie pomniejszana, a najniższa wartość dodatku osłonowego to 20 zł.

Osoby, które chcą otrzymać dodatek powiększony “o węgiel” muszą wpisać swoje źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Czytaj więcej o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Tutaj liczy się czas: dodatki z wniosków złożonych do 31 stycznia 2022 r. będą wypłacane w dwóch ratach: do końca marca i do 2 grudnia. Wnioski złożone do 31 października 2022 r. będą realizowane od 2 grudnia. Po 31 października nie można składać wniosków o dodatek osłonowy. Wypełniony formularz w formie papierowej składa się w urzędach gmin (MOPS-ach, GOPS-ach) lub przez internet z podpisem profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym.

Wzór wniosku: KLIK

Rządzący szacują, że na dodatek osłonowy zostanie wydane około 4 mld zł. Skorzystać z niego może około 7 mln gospodarstw domowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nieroby, jeśli myślicie że my przedsiębiorcy będziemy koncertowo wydojeni, jak zapowiadał Mateusz, to jesteście w błędzie. Podnosimy Wam ceny i my wyjdziemy na zero, za to biada waszemu nieróbstwu, żadne dopłaty nie pomogą temu jak ten rząd wam wsadza kij w d**ę, ale sami tego chcieliście.
G
Gość
Jak na razie najlepiej się żyje w Polsce politykom PO i PiS. A zwykli ludzie niech [wulgaryzm]ą, sami sobie zgotowali ten los w 1989 roku.
G
Gosc
5 stycznia, 18:44, motocovid:

Doplaty, tam, ulgi tu.... narobili tego badziewia juz nikt sie w tym nie lapie... wystarczy obnizyc podatki...

5 stycznia, 20:09, Gość:

Podatki obniża się pracującym, wyborcy PiS nie należą do tej grupy.

Ich to trzeba taki kij grubości przedramienia i po lbie wybić socjalizm

d
dlugo_pis
5 stycznia, 19:23, Gość:

A mający mieszkania w spółdzielniach mieszkaniowych ? Czy im także należy się osłonowy ?? Hmmm.....

nie nalezy sie nic bo spoldzielcy juz 2lata temu zakrecili kaloryfery i w kozuchach siedza w zimnych mieszkaniach...poza tym kto majac do zaplacenia czynsz w spni nie pracuje na 2etatach?

G
Gość
5 stycznia, 18:44, motocovid:

Doplaty, tam, ulgi tu.... narobili tego badziewia juz nikt sie w tym nie lapie... wystarczy obnizyc podatki...

Podatki obniża się pracującym, wyborcy PiS nie należą do tej grupy.

G
Gość
Nic wam to nie da nieroby, ten rząd to właśnie was wykończy :) i dobrze wam tak!
G
Gość
A mający mieszkania w spółdzielniach mieszkaniowych ? Czy im także należy się osłonowy ?? Hmmm.....
G
Gość
K dopłaty do ogrzewania, do wmerytur , do wyżywienia dzieci , do prowadzenia firm, do wszystkiego . Mój ojciec miał nas 5 i nikt mu do niczego nie dopalacal, teraz k jak dziecko nie ma smartfona za 1000 zł to biedne
m
motocovid
Doplaty, tam, ulgi tu.... narobili tego badziewia juz nikt sie w tym nie lapie... wystarczy obnizyc podatki...
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie