Dopłaty do czynszów w programie "Mieszkanie Plus" już pewne. Od 2019 roku ruszy program “Mieszkanie na start”

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Dopłaty do czynszów w programie „Mieszkanie na start” mają pomóc tysiącom Polaków zamieszkać w lepszych warunkach.
Dopłaty do czynszów w programie „Mieszkanie na start” mają pomóc tysiącom Polaków zamieszkać w lepszych warunkach. PIOTR KRZYŻANOWSKI
Udostępnij:
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt programu dopłat „Mieszkanie na start”, stanowiącego najnowszy element programu „Mieszkanie Plus”. Dopłaty do czynszów mają ruszyć już w przyszłym roku.

Dopłaty do czynszów w ramach odświeżonego programu „Mieszkanie Plus”, od dawna zapowiadane przez rząd, zaczynają wreszcie uzyskiwać realny kształt. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął przedstawiony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju projekt ustawy, która umożliwi państwu wypłacanie wsparcia finansowego osobom wynajmującym mieszkania. Programowi stanowiącemu nowy element „Mieszkania Plus” nadano nazwę „Mieszkanie na start”, a według zapowiedzi dopłaty mają zostać uruchomione na początku 2019 roku.

„Mieszkanie na start”, czyli dopłaty do czynszów najmu ruszają

Według komunikatu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dopłaty do czynszów – nowy kluczowy element programu „Mieszkanie Plus” – zostały zatwierdzone przez Stały Komitet Rady Ministrów, a w najbliższym czasie projekt ustawy ma trafić pod obrady rządu. Dopłaty ruszą w 2019 roku, a skorzystać z nich będą mogli wszyscy ci, do których „Mieszkanie Plus” od początku kierowano – osób o zarobkach zbyt wysokich, by otrzymać mieszkanie komunalne, a zarazem zbyt niskich, by starać się o kredyt hipoteczny.

– Wynajęcie nowego mieszkania z dopłatą do czynszu umożliwi rodzinom planowanie swojej przyszłości w Polsce. Na rynku mieszkaniowym brakuje lokali na wynajem, dlatego ich ceny nie są dostępne. To będzie się zmieniać. Program „Mieszkanie Plus” tworzy dla rynku mieszkaniowego w Polsce unikalną szansę na pozytywne zmiany. Tworzy szansę na samodzielne mieszkanie, szczególnie dla osób i rodzin mniej zamożnych – tłumaczy Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Tani wynajem mieszkań, obiecywany od kilku lat w ramach „Mieszkania Plus”, stanął w tym roku pod znakiem zapytania, gdy wyszło na jaw, że obietnicy gwarantowanych, niższych niż rynkowe czynszów najmu rząd nie jest w stanie zrealizować. Obecnie, po rewizji wcześniejszych założeń, realizowane są dwa główne filary nowej wersji programu: wspieranie budowy przeznaczonych na wynajem inwestycji mieszkaniowych w Polsce oraz umożliwianie taniego wynajmu dzięki dopłatom do czynszów.

Dla kogo dopłaty do czynszów w ramach „Mieszkania na start”?

Dopłaty przysługiwać będą osobom spełniającym zapisane w ustawie warunki. Dotyczyć one będą m.in.:

 • wysokości dochodów,
 • zdolności czynszowej (zdolności do regularnego płacenia czynszu),
 • posiadanego majątku,
 • liczby dzieci,
 • niepełnosprawności,
 • sposobu użytkowania lokalu,
 • migracji za pracą.

Najważniejszymi kryteriami będą dochody i związana z nimi zdolność czynszowa. Wysokość dopłaty obliczana będzie na podstawie średnich kosztów budowy lokalu mieszkalnego w danej gminie oraz tzw. powierzchni normatywnej mieszkania, zależnej od liczby osób zamieszkałych w lokalu.

Aby najemca mógł otrzymywać dopłaty do czynszu, średni miesięczny dochód gospodarstwa jednoosobowego nie może przekroczyć 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kwota ta wynosi obecnie ok. 2563 zł netto. Limit ten będzie wzrastał o ok. 1281 zł za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.

Zobacz oferty: Mieszkania na wynajem – tani wynajem mieszkań

Za wybór najemców w poszczególnych miastach każdorazowo odpowiedzialna będzie gmina, która sporządzi listę osób uprawnionych do wynajmu mieszkania. Z osobami tymi inwestor zarządzający nieruchomością będzie podpisywać umowy najmu.

Co ważne, prawo do dopłat ma być okresowo weryfikowane. Jeżeli sytuacja finansowa osoby otrzymującej dopłaty do czynszu się poprawi i jej dochód przekroczy wspomniane 60 proc. przeciętnego krajowego wynagrodzenia, wypłata środków zostanie wstrzymana. Jeżeli zarobki takiego lokatora w przyszłości znów się obniżą i zacznie on ponownie spełniać ustawowy warunek, dopłaty zostaną wznowione.

„Mieszkanie na start”: ile wyniosą dopłaty do czynszów?

Dopłaty do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na start” mają być przyznawane na 9 lat w stałej, odgórnie ustalonej wysokości. Jak wspomniano, będzie się ona różnić w zależności od tego, jakie są w danej gminie koszty wybudowania mieszkania. Z tego względu dopłaty będą wyższe w dużych ośrodkach miejskich, gdzie koszty te siłą rzeczy są większe.
Ministerstwo podało następujące przykładowe wysokości dopłat:

 • woj. małopolskie – 375 zł/mies.,
 • Kraków – 470 zł/mies.,
 • woj. śląskie – 335 zł/mies.,
 • Katowice – 422 zł/mies.

Jak dotąd nie podano wysokości dopłat w innych województwach i miastach. Według informacji podanych przez ministerstwo dopłaty pozwolą obniżyć czynsz płacony przez lokatorów o 307–561 zł miesięcznie w zależności od lokalizacji mieszkania.

– Program dopłat do czynszu realizuje dwa główne cele: społeczny (stanowi pomoc dla gospodarstw domowych mających trudności w samodzielnym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych) i inwestycyjny (stanowi zachętę do realizacji inwestycji polegających na budowie mieszkań na wynajem) – czytamy w komunikacie.

Stanowiący część „Mieszkania Plus” program „Mieszkanie na start” obejmować będzie zarówno najemców nowych mieszkań, jak i lokali zrewitalizowanych w ramach współpracy gmin z inwestorami.

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Materiał oryginalny: Dopłaty do czynszów w programie "Mieszkanie Plus" już pewne. Od 2019 roku ruszy program “Mieszkanie na start” - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie