Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na wybielenie piegów, polecanych nie tylko nastolatkom

Bogumiła Nehrebecka
123rf
Malutkie jasnobrązowe plamki na nosie i policzkach dodają nastolatkom wiele wdzięku, ale tak to już jest, że młodzi ludzie chętnie widzą piegi u innych, a nie na swojej twarzy. Dla tych dziewcząt i chłopców, którzy chcą koniecznie pozbyć się piegów, podajemy kilka sprawdzonych metod.

Ponieważ piegi powstają pod wpływem światła słonecznego (powodem jest nadmiar melaniny), najczęściej obsypują nam twarze, kark, szyję, ramiona i grzbiety dłoni. Pierwsze drobne, nieregularne, płaskie plamki mają już dwuletnie dzieci. Potem plamek stopniowo przybywa. Ale nie u wszystkich. Piegi dziedziczymy po przodkach. Szczególnie często pojawiają się u osób o jasnej skórze i jasnych lub rudych włosach.

Piegi to cecha delikatnej, wrażliwej skóry. Trzeba ją przede wszystkim chronić przed słońcem i to właśnie teraz. Latem piegowaci są wręcz skazani na kremy z mocnymi filtrami przeciwsłonecznymi.

W gabinetach kosmetycznych można trwale pozbyć się większości piegów złuszczając naskórek, ale my nastolatkom takich zabiegów nie polecamy, Jeśli już koniecznie chcecie rozjaśnić wasze słoneczne plamki lepiej zastosować bardziej naturalne, domowe sposoby.

Ogórek i porzeczki

Kosmetyczki twierdzą, że na twarz możemy śmiało kłaść wszystko co jemy. Właściwości wybielające skórę mają przede wszystkim: cytryna (można kropelkę dodawać nawet do kremu), serwatka, zsiadłe mleko i twarożek. Nakładamy je na miejsca z przebarwieniami i trzymamy ok. 20 minut, nie dłużej niż pół godziny.
Możemy też przygotować sobie wywary wybielające z pietruszki czy selera lub przykrywać piegi plasterkami ogórka lub rozgniecionymi porzeczkami.

Przepisy na płyny wybielające

  • Łyżkę drobno posiekanej natki pietruszki zalewamy ½ szklanki wrzątku, pozostawiamy do ostudzenia i odcedzamy.
  • 2 łyżki młodych kwiatów mniszka lekarskiego (mleczu) zalewamy szklanką wody i gotujemy powoli przez 20 minut. Ostygnięty wywar odcedzamy.
  • Jeden ogórek średniej wielkości siekamy i zlewamy szklanką 45 procentowego alkoholu. Odstawimy na tydzień i zlewamy gotowy tonik ogórkowy do naczynia.

Przepisy na maseczki warzywno-owocowe.

[lista]
[*]Świeży pomidor  kroimy w cienkie plasterki i rozgniatamy z kilkoma kroplami soku cytrynowego. Na umytą twarz kładziemy cienką warstwę kremu bionawilżajacego i przykrywamy cienką warstwą waty, a na to warstwa  waty nasączona przygotowana maseczką pomidorową.Po kwadransie maseczkę zdejmujemy , zmywamy twarz tamponami watynasączonej w soku pomidorowym, po czym nakładamy krem bionawilżajacy.
[*]25g mąki owsianej,25 g mąki ryżowej,100 g otręb pszennych - mieszamy  z wywarem kwiatu lipowego, lub ogórecznika albo z sokiem z ogórka.Po maseczce krem nawilżający.
[lista]
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska