Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na przeziębienie. Co brać na ból gardła i katar? Sprawdzone metody

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Okres na przeziębienia jeszcze nie minął. Zmienna pogoda i różnica temperatur oraz silny wiatr sprawiają, ze łatwo zachorować. Jeśli w porę nie zareagujemy, to niepozorny kaszel i katar mogą się rozwinąć. Jakie domowe sposoby pozwolą nam uniknąć najgorszego? Podpowiadamy >>>
Okres na przeziębienia jeszcze nie minął. Zmienna pogoda i różnica temperatur oraz silny wiatr sprawiają, ze łatwo zachorować. Jeśli w porę nie zareagujemy, to niepozorny kaszel i katar mogą się rozwinąć. Jakie domowe sposoby pozwolą nam uniknąć najgorszego? Podpowiadamy >>>fot. ilustracyjne pixabay
Okres na przeziębienia jeszcze nie minął. Zmienna pogoda i różnica temperatur oraz silny wiatr sprawiają, ze łatwo zachorować. Jeśli w porę nie zareagujemy, to niepozorny kaszel i katar mogą się rozwinąć. Jakie domowe sposoby pozwolą nam uniknąć najgorszego? Podpowiadamy.

Spis treści

Przechodzone przeziębienie. Jakie są skutki?

Katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony tydzień? Nic bardziej mylnego. Przeziębienie powstaje wskutek zmian temperatury, ale wpływa na nie również osłabienie organizmu, któremu nie dostarczamy ruchu, a nasza dieta jest uboga w składniki odżywcze oraz witaminy. Jeśli powtarzasz sobie, że to minie, możesz nabawić się poważnych chorób takich jak:

  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie płuc,
  • angina,
  • problemy z sercem,
  • uporczywy kaszel,
  • zapalenie uszu,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie spojówek

Typowe objawy przeziębienia

Za przeziębienie odpowiedzialne są głównie wirusy, które atakują nasz organizm i wywołują różne objawy. Nawet jeśli uda nam się zwalczyć jedne, to drugie mogą wywołać podobne objawy. Jakie?

  • katar lub zatkany nos
  • kaszel
  • ból głowy
  • uczucie zmęczenia
  • bóle mięśniowe lub tzw. łamanie w kościach

Przeziębienie jest zaraźliwe i najłatwiej je złapać w takim okresie jak teraz, kiedy nasz organizm nie ma wystarczającej siły, żeby walczyć z wirusami, choć próbuje przeciwstawiać się patogenom. Te z kolei przenoszone są albo drogą kropelkową, albo wskutek kontaktu, najczęściej przez dotyk, bo zarazki pozostają na różnych przedmiotach codziennego użytku. To dlatego częste mycie rąk może skutecznie zabezpieczyć nas przed infekcją. O czym jeszcze warto pamiętać?

Co pomaga uniknąć przeziębienia?

Istnieje kilka podstawowych środków zaradczych, które poza częstym myciem rąk, pomogą nam w walce z wirusami.

  1. Nie witaj się z innymi dotykając ich dłoni, a jeśli lubisz przytulać się do bliskich lub przyjaciół, w okresie jesienno-zimowym unikaj takich kontaktów.
  2. Zadbaj o swój układ odpornościowy, dostarczając mu niezbędnej dawki witamin.
  3. Zadbaj o to, żeby się ruszać i spać minimum 7-8 h dziennie.
  4. Unikaj niepotrzebnego stresu.
  5. Spożywaj wodę w dużych ilościach, minimum 2 l. dziennie.
  6. Jeśli możesz, korzystaj z sauny.
  7. Co najmniej dwa razy dziennie wietrz mieszkanie. Najlepiej po przebudzeniu i przed zaśnięciem.
  8. Zadbaj o odpowiednią temperaturę mieszkania. Nie powinna być za wysoka. Optymalna temperatura w okresie zimowym to 21 stopni Celsjusza.

Dzieci częściej niż dorośli narażone są na działanie wirusów i przeziębiają się kilka razy w roku. Wirusy nie oszczędzają nikogo, więc warto poznać domowe sposoby na walkę z przeziębieniem. Istnieje kilka skutecznych metod, które umożliwią nam szybszy powrót do zdrowia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska