Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk zaprasza na rowery! Nowe trasy w internetowych aplikacjach. Akcja Urzędu Marszałkowskiego

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zachęca do aktywnego rowerowego wypoczynku.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zachęca do aktywnego rowerowego wypoczynku. Pixabay. Zdjęcie ilustracyjne.
Tematyczne spoty promujące turystykę rowerową w kraju i za granicą, nowa strona internetowa i aplikacja ze sprawdzonymi trasami – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego startuje z letnią kampanią #ZnajdźSwojąTrasę i zaprasza do spędzenia majówki oraz letnich urlopów w najbardziej różnorodnym regionie Polski.

- Dolny Śląsk to kraina różnorodności: mamy nie tylko najwięcej zabytków i uzdrowisk w kraju, ale także ciekawe zróżnicowanie terenu, dzięki czemu każdy miłośnik rowerów znajdzie u nas odpowiednią trasę – od Stawów Milickich na północy województwa z łagodnymi trasami i pięknymi widokami po wyjątkowe w skali Europy trasy typu singletrack w górzystym terenie na południu regionu – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

W ramach kampanii spoty zachęcające do turystyki rowerowej na terenie Dolnego Śląska będą emitowane w Internecie (skierowane również do zagranicznych odbiorców – w języku angielskim, niemieckim i czeskim), w ogólnopolskich telewizjach (TVP, TVN, Polsat) oraz w telewizjach regionalnych. Będzie je można zobaczyć w pociągach KD i dolnośląskich kinach. Filmy prezentujące trasy rowerowe idealne dla zawodowców, kolarzy szosowych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami czy rodzin przekonują, że na Dolnym Śląsku każdy znajdzie swoją trasę.

- Nie ma już wymówek, pogoda jest piękna, z roweru można korzystać codziennie. Zachęcam, aby dojeżdżać zarówno do pracy, ale także dojeżdżać do miejsc atrakcyjnych turystycznie i w ten sposób zwiedzać Dolny Śląsk – zachęca Krzysztof Maj, członek zarządu województwa. - Szczególnie polecam te lokalizacje, do których można dojechać Kolejami Dolnośląskimi z wagonami do przewozu rowerów. To komfortowe rozwiązanie, jeśli miejsce naszego zainteresowania jest nieco oddalone. W takiej sytuacji wysiadamy z pociągu i jedziemy po okolicy. Można zrobić pętlę rowerem i wrócić na tę samą stację lub dojechać do innej, żeby wrócić do swojego miejsca zamieszkania – dodaje Krzysztof Maj.

Dolny Śląsk rowerem

- Dolnośląska Organizacja Turystyczna od wielu lat popularyzuje turystykę rowerową w regionie. Wcześniej wydawane były papierowe mapy z propozycjami wycieczek. Obecnie funkcję przewodnika po rowerowych szlakach regionu przejęła strona rowerem.info i profil w social mediach – Dolny Śląsk Rowerem – mówi Adam Zawada, prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Nowa aplikacja nazywa się "Dolny Śląsk Rowerem" i przedstawia mapę, z której możemy pobrać trasy w formacie .gpx oraz przeczytać opisy. Jest dostępna na Android oraz IOS i pomoże w wyborze atrakcyjnej wycieczki rowerowej po Dolnym Śląsku. Jej zawartość to propozycje tras opartych o szlaki wytyczone przez gminy. Każda ze ścieżek została sprawdzona, zrecenzowana i opatrzona zdjęciami. To wyróżnia aplikację spośród innych produktów. Bazuje na oficjalnie wyznaczonych i oznakowanych trasach, a dzięki współpracy z gminami wszelkie zmiany na trasach będą aktualizowane. Obecnie trwa wprowadzanie kolejnych wycieczek do bazy danych. Propozycje 50 tras udostępnione zostaną podczas długiego weekendu, a kolejne zostaną dodane w maju.

Równi w pasji

Ważnym aspektem kampanii jest promocja sportów rowerowych również w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Rower to integracyjny środek transportu, który jest traktowany przez osoby z niepełnosprawnościami zarówno jako rodzaj aktywnego wypoczynku i sport, jak i służy jako pomoc w poruszaniu się przy ograniczonej mobilności.

Znakowanie rowerów

Sprawne hamulce oraz oświetlenie czy działający dzwonek – policja przypomina, by zadbać o odpowiednie przygotowanie roweru przed jazdą. Podczas konferencji prasowej dotyczącej kampanii #ZnajdźSwojąTrasę dolnośląska policja przeprowadziła akcję znakowania rowerów. Dzięki specjalnemu oznaczeniu jednoślad staje się mniej atrakcyjny dla potencjalnego złodzieja, a w przypadku kradzieży i odnalezienia roweru, łatwiej można odnaleźć jego właściciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska