18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Dolny Śląsk: Zakaz palenia węglem? Czy będziemy likwidować kominy?

Artur Szałkowski, MAR, ALKA, ECH, MH
Na Dolnym Śląsku ograniczono zatruwanie środowiska przez przemysł. Teraz trzeba się uporać z domowymi piecami fot. Paweł Relikowski
Nadeszły chłody i lada dzień nad dolnośląskimi miastami pojawi się smog. To efekt spalania węgla kamiennego i śmieci, bo ludzie palą w piecach czym się da. Potwierdzają to wyniki badań prowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Od Wrocławia po Kłodzko, od Zgorzelca po Oleśnicę WIOŚ notuje przekroczenia dopuszczalnych stężeń trujących substancji. Dolnoślązakom zagrażają pyły i benzo(a)piren - efekt spalania głównie węgla w domowych piecach.

Czy nasz region pójdzie drogą, którą właśnie przebija się Kraków i województwo małopolskie, gdzie chcą zakazać spalania węgla kamiennego w domowych piecach?

Na razie nie zanosi się na to, by sejmik dolnośląski podjął taką uchwałę. - Samorząd województwa nie ma takich kompetencji. Mogą to zrobić poszczególne miasta - uważa Jerzy Tutaj z zarządu województwa dolnośląskiego.

Wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem w piecach rozważa rząd. Miałby obowiązywać od 2020 r.
Ale we wrocławskim ratuszu taki pomysł nie jest rozpatrywany. Choć miasto cierpi z powodu zanieczyszczeń powietrza i powinno zwalczać kopcące kominy. Nie przewiduje się usuwania pieców węglowych. Podłącza się budynki, stare i nowe, do ciepłowni.

Co innego w Wałbrzychu. Przykład Krakowa jest tam pilnie śledzony. Bo w sezonie grzewczym dopuszczalny poziom pyłów jest w Wałbrzychu przekraczany 10-krotnie, a rakotwórczego benzo(a)pirenu nawet 18-krotnie. Dlatego podjęto działania, które mają zmienić tę sytuację. Do początku października magistrat przyjmował ankiety od mieszkańców. Wpisywali w nie, jakiego rodzaju inwestycji są gotowi dokonać, by poprawić jakość powietrza. - Mieszkańcy deklarowali np. chęć wymiany kotłowni lub pieców z węglowych na gazowe, montażu kolektorów słonecznych, ocieplania budynków czy wymiany stolarki - mówi Wiesław Sójka z magistratu. Informacje z ankiet będą podstawą do ubiegania się przez miasto o dotacje z funduszy ochrony środowiska na realizację inwestycji. Nie wiadomo, w jakiej wysokości będą dotacje dla mieszkańców. Ale ludzie mówią, że nawet przy tym wsparciu nie byłoby ich stać ogrzewać domu np. gazem. Zwłaszcza że teraz wielu kupuje tani węgiel z biedaszybów.

Leokadia i Tadeusz Słowikowscy z Wałbrzycha zmienili ogrzewanie swojego mieszkania. Zamiast kupować co sezon około pięciu ton węgla plus kilka kubików drewna na rozpałkę, postanowili parę lat temu przejść na ogrzewanie gazowe. Inwestycja nie była prosta w realizacji i wymagała wiele czasu oraz wyrzeczeń.

- Trzeba było spełnić wiele formalności związanych z uzyskaniem stosownych zezwoleń, wykonaniem projektu, prowadzeniem dziennika budowy itd. - wylicza Tadeusz Słowikowski. - Łącznie z zakupem pieca, miedzianych rurek, grzejników oraz robocizną kosztowało nas to ponad 20 tysięcy złotych! Teraz za ogrzewanie płacimy miesięcznie około 400 złotych.

Władze Wałbrzycha chcą zachęcać również innych mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania mieszkań węglem lub koksem i przejście na bardziej ekologiczny system. Wszystko w trosce o poprawę jakości powietrza w mieście. Bo w sezonie grzewczym, głównie w południowych dzielnicach miasta, które nie są podłączone do elektrociepłowni, stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu, tzw. PM10, jest przekraczane nawet dziesięciokrotnie! Natomiast nawet 18-krotnie przekroczone są normy zawartości w powietrzu rakotwórczego benzo(a)pirenu...

Czytaj więcej na KOLEJNEJ STRONIE

Ankieta dla wałbrzyszan
Wałbrzyski magistrat zbierał do połowy października ankiety mieszkańców. Deklarowali w nich, jakiego rodzaju inwestycje są gotowi zrealizować, by wpłynąć na poprawę jakości powietrza w mieście. Chodzi np. o zastępowanie pieców węglowych piecami gazowymi, montaż kolektorów słonecznych, ocieplanie budynków czy wymianę stolarki okiennej.
Odpowiedzi zawarte w ankietach posłużą miastu w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie konkretnych projektów z Narodowego Funduszu Och-rony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Z realizacją projektu zamierzamy ruszyć w 2014 roku - wyjaśnia Wiesław Sójka z biura ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. - Według wariantu optymistycznego, mieszkańcy będą mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 85 procent wartości inwestycji.


Ekologicznie, ale drogo

Już teraz wiadomo, że nawet wysokie dofinansowanie nie będzie wystarczającą zachętą dla wszystkich.
- Mam około 30-metrowe mieszkanie, co roku kupuję dwie tony węgla za 1,2 tys. zł plus drewno za około 150 zł - tłumaczy Leon Knysz, mieszkaniec Wałbrzycha. - Ogrzewanie gazowe na pewno jest wygodniejsze. Ale nie stać mnie na jego montaż. Nawet gdybym miał dostać dofinansowanie z miasta.

Roczny koszt ogrzania około 150-metrowego mieszkania kotłem zasypowym na miał węglowy, to wydatek nieco ponad 3,1 tys. zł. Natomiast gazem ziemnym z kotłem tradycyjnym ponad 6,1 tys. zł.

Nie jest również tajemnicą, że wielu wałbrzyszan kupuje węgiel pochodzący z nielegalnego wydobycia, czyli tzw. biedaszybów. Wówczas koszt jego zakupu jest jeszcze niższy. Nawet w Rynku można natrafić na ogłoszenia dotyczące sprzedaży taniego węgla pochodzącego z tego źródła.

Niestety, gdy spojrzymy namapę przygotowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (zobacz poniżej), widząc, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy nie tylko Wałbrzycha. Praktycznie istnieje w całym województwie. Jak inne samorządy sobie z tym chcą poradzić?

Dokończenie na KOLEJNEJ STRONIE
Legnica bez kotłowni
W Legnicy od 12 lat realizowany jest program likwidacji niskiej emisji spalin. W tym czasie zlikwidowano 30 lokalnych kotłowni w kamienicach, głównie w centrum miasta. - Efekty są widoczne i odczuwalne - mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy. - Wkrótce zlikwidowana zostanie również kotłownia w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Głogowskiej i Przedszkolu Miejskim nr 7 przy ul. Słubickiej.
Inwestycje zostaną przeprowadzone w ramach projektu pilotażowego "Kawka" razem z Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Legnicy. Miasto przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zainwestowało w program kilkanaście milionów. Władze przekonują, że inwestycja opłaciła się ekologicznie i finansowo.
W Złotoryi WPEC zlikwidował starą kotłownię węglową przy ul. Słowackiego i zmodernizował kotłownię przy ul. Jerzmanickiej. Zmniejszyła się emisja szkodliwych substancji.
Uratować uzdrowisko

W Jeleniej Górze najgorsza sytuacja jest w uzdrowiskowej dzielnicy Cieplice-Zdrój. Wielokrotne i duże przekroczenie stężenia pyłu zawieszonego PM10 spowodowało, że minister zdrowia ostrzegł, że Cieplice mogą stracić status uzdrowiska. Miasto ma do 31 grudnia czas na poprawę sytuacji i przedstawienie ministrowi planów poprawy powietrza. Co zamierza?
Jelenia Góra złożyła do NFOŚ akces do programu "Kawka", z którego finansowana będzie zmiana ogrzewania z tradycyjnego na ekologiczne. Miasto wygospodaruje też pieniądze na dopłaty dla lokatorów, którzy się na to zdecydują. Będą także wzmożone kontrole strażników miejskich, sprawdzających, czym ludzie palą w piecach.
- Ograniczyliśmy już ilość spalin samochodowych kierując do Cieplic najnowsze autobusy miejskiego przewoźnika, które nie zanieczyszczają środowiska - mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry
Miasto uświadamiało także przed sezonem grzewczym mieszkańców Cieplic, że korzystając z niewłaściwego opału, działają na swoją szkodę.

Sieć zamiast kotłowni
Wrocław zimą jest mocno zadymiony. Ale... - Urząd miejski nie prowadzi żadnego konkretnego programu związanego z usuwaniem pieców węglowych - mówi Urszula Hamkało, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego. - To nie oznacza, że nie prowadzimy w tym zakresie żadnych działań. W latach 2009-2012 do sieci ciepłowniczej zostało podłączonych 59 gminnych budynków.

Według danych firmy Fortum w latach 2009-2012 do sieci podłączono 84 budynki już istniejące (w tym gminne) oraz 155 nowo budowanych.

Kto ma szansę na lepszą pracę?

Wideo

Komentarze 54

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wiedziałem że ta straż miejska to do niczego

G
Gość

A jak palą w tych foliakach to na całej wiosce mgła.

:-/

Na każdej wsi dziwnie mało mają śmieci ? opon , plastkików,sznurków plastikówych , po namiotach foliakach bo wszytko ląduje do pieca ! wieśniaki to jeszcze gorsi truciciele niż w mieście.Czy ktoś ma pojecie ile pozostaje sznura po balach po sianie czy słomie ? ile folii po namiocie.. namiotach , a co parę lat trzeba taką wymienić lub po większej nawałnicy. Masakra.. a na każdej wiosce zmowa milczenia .Truciciele

z
zob

Tak Tak zakaz od 2019 i szybko by z konta kasę brali na centralne

r
robi23

A ja nie ogrzewam wcale, mam w domu 10 stopni siedzę sobie w kurtce puchowej, śpię pod trzema pierzynami i jestem EKO, A tak na poważnie to całe EKO-sreko to jedna wielka bzdura, to nie domowe piece opalane węglem są powodem smogu w mieście a elektrociepłownia która grzeje kaloryfery eko rozgarnietym inaczej. zapraszam na wycieczkę na Łowiecką 24 we Wrocławiu i samemu się przekonać ile tego eko idzie z kominów do płuc eko rozgarniętych inaczej. Tu chodzi o kasę a hasało brzmi kup od nas ciepło a będziesz eko. A ja wam mówię zacznijcie myśleć i nie dajcie sobie wyprać mózgów bo ta cała ekologia głoszona przez duże koncerny nastawione wyłącznie na zysk to wielka ściema dla inteligentnych inaczej.

E
Endriu

Głupotą jest to co piszesz,ludzie chorowali i chorować będą ciekaw jestem czy jeździsz nowym ekologicznym elektrycznym autkiem czy jesz zdrową żywność bez konserwantów nie modyfikowaną genetycznie ,pleciesz bzdury i nie zdajesz sobie sprawy z konsekwencji wprowadzenia takiego zakazu ale trzeba ci wybaczyć twoją krótkowzroczność.

j
janek

Zakaz palenia węglemjest jak dla mnie mało realny. Zastanówmy się lepiej co zrobić aby ludzie nie palili śmieci w piecach domowych, co jest chyba bardziej realnym rozwiązaniem.

N
Nie_Pis

ha ha ha , Niemiaszki pozamykali swoje elektrownie atomowe i przechodza na opalanie weglem kamiennym a kotły , zeby bylo smieszniej produkuja u nas pod Szczecinem bo taniej - z elektrowni wiatrowych tez rezygnuja bo drogie to , niestabilne i niebezpieczne dla zdrowia - istniejace instalacje w znacznej mierze przenosza na morze a glupie Polaczki u siebie stawiaja na potege to gowno chociaz widza co sie dzije u sasiadow . Z gazem tez pieknie - wymieniajcie kotly , bedziemy doplacac - a moze sobie ludziska trzeba przypomniec jak bylo z olejem opalowym kilka lat temu - tez bylo piknie i CO?! Ludzie zainwestowali mase kazsy w drogie instalacje bo olej byl tani a jak juz mase ludzi na to przeszlo to nagle rzad zapomnial o swoich obietnicach i zrobil sobie podwyzki i TERAZ TEZ TAK BEDZIE - PSL z Pawlakiem zagwarantowalo nam najdrozszy gaz na swiecie w ilosci , ktorej za Chiny Ludowe nie przepalimy ale zaplacic musimy - przypominam RUSKI gaz !!, i teraz niejaki Żelichowski z tego PSL pie.....y , ze musimy opalac tym gazem nasze domy - przypominam - wegiel jest materialem opalowym na ktorym jedzie 95 % naszych elektrowni i pewnie z 90 % naszych i obcych zakladow przemyslowych i to ONE truja a nie male paleniska - przed wojna ludzie palili w dwa razy wiekszej ilosci piecow na wegiel niz teraz i powietrze bylo o wiele czystsze . Rany jak czytam wypowiedzi niektorych zblazowanych cwoczkow o tym , ze sasiad pali weglem a on gazem i mu smierdzi to mi rece opadaja - sprawdz jeden z druga czy sasiad pali wegiel a nie smieci w tym pastyk BO TO NIE TO SAMO . A tak swoja droga ... . Jak juz "przejdziemy " na ten gaz to ciekawe o ile podwyzsza oplaty za jego uzywanie . Pozdrawiam myslacych . Oglupionym polecam lektury naukowe a nie czytanie brukowcow i ogladanie smieciowej telewizji ....

L
LauraT.

a ja palę gazem i wychodzi mi tyle samo , co prawda mam 19 stopni a nie 25 , ale przynajmniej nikogo nie truje . ZAKAZ PALENIA WĘGLEM POWINIEN BYĆ NATYCHMIAST DLA CAŁEJ POLSKI .

L
LauraT.

Głupotą to jest zatruwanie własnych dzieci tym węglem i śmieciami , a potem bieganie po lekarzach bo alergik albo astmatyk .ZAKAZ PALENIA WĘGLEM !!!!! i koniec , żadnych ALE ....

.

Do pracy dojeżdżasz samochodem czy MPK?

b
bielecki

Jakiś czas temu podali, że Australijczycy budują w Ludwikowicach całkiem nową kopalnię antracytu. Złoża szacuje się na 100 mln ton. Przyjmując, że 1 tona węgla kosztuje 800 zł, inwestycja tylko w JEDNĄ kopalnię to: 800 zł x 100 000 000 ton=80 000 000 000 zł. (80 mld zł) Tyle co dwie dziury budżetowe Rostowskiego. Niedawno podano również jakie są zasoby gazu łupkowego w Polsce. Amerykanie oszacowali je na ok. 6 bln m3. Każdy z nas, który płaci za gaz wie, że 1m3 kosztuje ok. 1,5 zł. Zasoby można oszacować więc na ok. 9 000 000 000 000 (9 bln zł tj. 112 dziur Rostowskiego) Nikt jeszcze nie oszacował złóż ropy, która niemal zawsze występuje z gazem, bo jej skałą macierzystą są łupki. Dodajcie sobie zyski jakie odnosi KGHM z wydobycia miedzi i srebra oraz dodajcie złoża węgla brunatnego. Jeśli ktoś twierdzi, że Polska jest biednym krajem, powinien iść do lekarza.

g
glupota

najlepiej jest zakazac,a co w zamian???Moim zdaniem trzeba narzucic stosowania odpowiednich filtrow.I pewnie nikt nie przewidzial,ze wraz z wprowadzeniem takiego zakazu wzrosnie bezrobocie bo beda zamykane kopalnie,lepiej jest placic innym krajom za ogrzewanie,niz wspierac wlasna gospodarke.KATASTROFA.

n
nie

to nie węgiel jest winny tylko nieperfekcyjne spalanie,
a naprawdę wine ponosi państwo przez to ze paliwa kopalne i prąd są chorendalnie drogie,
przez co taniej jest palić butelkami i gumiakami

@nik

no pewnie, niech w dym idzie najlepsza (i najbardziej kaloryczna) odmiana węgla - antracyt, a co, Polska to w końcu bogaty kraj, stać nas puszczanie tego węgla w powietrze
a o OZE ktoś z decydentów pomyślał? może by tak Szełemej z Tutajem znaleźli kasę na dofinansowanie w tym obszarze?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3