Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk zaczyna walkę ze smogiem. Zobacz nowe zakazy

Marcin Kaźmierczak
Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Zakaz stosowania najgorszej jakości paliw już od 1 lipca 2018 i całkowity zakaz używania pieców węglowych od 1 lipca 2028 r. - m.in. takie obostrzenia znalazły się w projektach trzech uchwał antysmogowych dla Wrocławia, dolnośląskich uzdrowisk i pozostałych gmin województwa. Projekty w przyszły czwartek trafią pod obrady Sejmiku Województwa.

– Po dyskusjach na poszczególnych komisjach widać, że większość będzie. Idealną sytuacją, do której dążymy byłoby przyjęcie wszystkich uchwał jednogłośnie. Aby pod każdą uchwałą podpisał się każdy radny – mówi marszałek województwa Cezary Przybylski.

W myśl uchwał, od 1 lipca 2018 r. na terenie całego województwa będzie obowiązywał zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych – m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego, węgla kamiennego (w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm) oraz biomasy o wilgotności przekraczającej 20 proc.

Docelowo w myśl uchwały antysmogowej paliwa stałe mają zostać wycofane z obiegu do 1 lipca 2028 r. - na prośbę prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza o cztery lata później, niż zakładał pierwotny projekt.

Tak jak zapowiadaliśmy, nie będzie już także można używać kominków, jeżeli są one podstawowym źródłem ciepła w lokalu, a emisja szkodliwych pyłów będzie przekraczała 50 mg na metr sześcienny. W innym przypadku właściciel kominka będzie musiał zamontować elektrofiltry.
– To zmiana na wniosek właścicieli restauracji i pizzerii, w których potrawy przyrządza się przy użyciu węgla drzewnego. Kominkiem będzie można także palić w celach rekreacyjnych – wyjaśnia Cezary Przybylski.

Od 1 lipca 2018 nie będzie można instalować nowych kotłów na paliwa stałe. Po tej dacie będzie można jedynie dokończyć montaż pieców lub rozpocząć montaż, jeśli decyzja o pozwoleniu została wydana przed 1 lipca 2018 r.

Z kolei już od 1 lipca 2024 r. nie będzie można użytkować tzw. „kopciuchów”, czyli pieców pozaklasowych, poniżej 3 klasy. Od tego dnia do 30 czerwca 2028 r. w użytku będą mogły być jedynie piece klasy 3, 4 i 5.

Piece na paliwa stałe będą mogli stosować mieszkańcy obszarów, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia sieci ciepłowniczej lub gazowniczej. Piece będą jednak musiały być zgodne z unijną dyrektywą Ekoprojektu. Brak możliwości podłączenia do sieci będzie musiał być wydany przez jej operatora. Piece będą mogły być używane jedynie przez 15 lat.

Osobny projekt uchwały został przygotowany dla dolnośląskich uzdrowisk: Jeleniej Góry (uzdrowisko Cieplice, Dusznik-Zdroj, Jedliny-Zdrój, Kudowy-Zdrój, Polanicy-Zdrój i Szczawna-Zdrój). Od 1 lipca 2028 r. będzie można używać tam jedynie pieców gazowych i olejowych. Podobnie jak w przypadku pozostałych gmin województwa piece na paliwa stałe będą mogli stosować mieszkańcy obszarów, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia sieci ciepłowniczej lub gazowniczej, ale pod warunkiem, że mieszkają w strefie C ochrony uzdrowiskowej, a więc tam gdzie nie ma zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, a udział terenów zielonych jest niższy niż 50 proc.

Skąd jednak wziąć na to wszystko pieniądze? Jak przypomina Cezary Przybylski, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska na przyszły rok znalazło się 50 mln złotych na dofinansowanie wymiany pieców, które mają zostać wydane w przyszłym roku. Wrocław w ciągu 10 lat ma wydać na ten cel 300 mln zł. Jest jednak szansa, że pieniędzy będzie więcej, a trafią od... kolejarzy.
– W związku z tym, że nie wykorzystane zostaną unijne pieniądze na kolej, pojawił się pomysł, aby część środków przesunąć do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na walkę z niską emisją. Będziemy apelować też do rządu, aby uruchomił ponownie program KAWKA – podkreśla Cezary Przybylski.

Uchwały na początku tygodnia trafią do komisji ochrony środowiska i rozwoju Sejmiku Wojewódzkiego. Głosowanie odbędzie się w przyszły czwartek 30 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska