Dolny Śląsk: Za unijne pieniądze zamienią wysypiska śmieci w lawendowe wzgórza

MAW
Udostępnij:
Uciążliwe składowiska odpadów staną się zielonymi wzgórzami z wytyczonymi ścieżkami edukacyjnymi. Na ten cel przeznaczono 32 mln zł. z funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Składowiska odpadów choć nieczynne, to wciąż są niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Z czasem mogą zatruwać wody, glebę i powietrze.

- Na Dolnym Śląsku najpilniejsze prace rekultywacyjne trzeba wykonać w Polanicy Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie i Jędrzychowicach (gm. Zgorzelec) – powiedział Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Dziś odbyło się spotkanie, podczas którego wręczono potwierdzenia przyznania unijnej dotacji na projekt.

Projektem objęte zostaną składowiska:

  • Polanica Zdrój - góra śmieci est położona niespełna 200 m od rzeki Bystrzyca Dusznicka. Grozi to skażeniem jej wód. Nieczynne wysypisko nie jest także najlepszą wizytówką dla tego znanego uzdrowiska.
  • Bystrzyca Kłodzka - składowisko jest położone zbyt blisko domów. Obiekt jest także w strefie ochronnej zbiornika wód podziemnych Śnieżnik-Góry Bialskie. Ma on strategiczne znaczenie w gospodarce wodnej kraju.
  • Przemków - śmietnisko położone jest w Przemkowskim Parku Krajobrazowym.
  • Jędrzychowice - wielką niewiadomą jest zawartość wód gruntowych spływających spod wysypiska do położonej kilkadziesiąt metrów dalej Nysy Łużyckiej.

Projekt będzie także realizowany na wysypiskach w Sulikowie, Ziębicach, Strzegomianach (gm. Sobótka), Sulęcinie (gm. Siechnice) i Struży (gm. Mietków). Zadanie zostanie zakończone w grudniu 2015 r. W kolejce do rekultywacji jest jeszcze następnych 14 składowisk.

Składowiska o łącznej powierzchni ponad 21 ha zostaną zabezpieczone a ich wnętrza odgazowane i uszczelnione przed spływem deszczówki, która może wypłukiwać zanieczyszczenia. Na zboczach wysypisk zostaną posadzone rośliny i wytyczone ścieżki edukacyjne. Dzięki tym planom renaturalizacji projekt zyskał także nieformalną nazwę „Lawendowe wzgórza”.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 32 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
abc
Sępolno też częściowo stoi na wysypisku śmieci. Pewnie jest jeszcze sporo takich miejsc, o których nie wiemy.
z
zed
Dudu, kiedy się pozbędziesz smrodu???
g
gość
brzmi niby pięknie... ale jakby się zastanowić, to wygląda to trochę jak przykrycie bomby zegarowej zielonym obrusem - jest, a nie widać.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie