Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk. Szukasz pracy? W tych zawodach w 2022 roku nie będzie z nią problemu

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Zanim przejdziemy do branż w których – jak wynika z prognoz  - firmy będą poszukiwały najwięcej pracowników, kilka słów o obecnym stanie. Na polskim rynku pracy w tym na Dolnym Śląsku tylko w trzecim kwartale tego roku powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. Na jedno zlikwidowane stanowisko przypadają ponad dwa nowo utworzone miejsca pracy - wynika z najnowszych danych GUS. - Rosnąca liczba nowo powstających miejsc pracy wskazuje, że rynek pracy mocno się rozwija. Jednocześnie jednak mamy do czynienia z problemem demograficznym, bo tych miejsc pracodawcy nie mają kim obsadzać - wskazuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy z Personnel Service.Podobnie jak w poprzednich kwartałach, najwięcej wolnych miejsc pracy pozostawało w firmach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Ten sektor odpowiadał za  niemal 25 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy (34,3 tys.). Dużo wolnych miejsc pracy odnotowano również w budownictwie (22,5 tys. miejsc) oraz w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (19,3 tys.). Jednak największy, bo ponad trzykrotny wzrost liczby wolnych miejsc pracy w skali roku, wystąpił w hotelarstwie i gastronomii, a w przypadku wolnych nowo utworzonych miejsc pracy wzrost był niemal siedmiokrotny. Mocno wzrosła również liczba miejsc pracy w informacji i komunikacji, gdzie w skali roku przybyło o 154,1 proc. więcej wakatów, natomiast wolnych nowo utworzonych miejsc pracy – o 244,1 proc. Odnotowano też prawie 90 proc. więcej wakatów dla operatorów i monterów maszyn i urządzeń. W trzecim kwartale w tej grupie zawodów było 26,8 tys. wolnych miejsc pracy. W analizowanym okresie poszukiwano również 34,4 tys. robotników przemysłowych i rzemieślników (wzrost o 60 proc. rok do roku).Jak będzie wyglądał nasz rynek pracy w 2022 roku? O tym piszemy na kolejnej stronie.
Zanim przejdziemy do branż w których – jak wynika z prognoz - firmy będą poszukiwały najwięcej pracowników, kilka słów o obecnym stanie. Na polskim rynku pracy w tym na Dolnym Śląsku tylko w trzecim kwartale tego roku powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. Na jedno zlikwidowane stanowisko przypadają ponad dwa nowo utworzone miejsca pracy - wynika z najnowszych danych GUS. - Rosnąca liczba nowo powstających miejsc pracy wskazuje, że rynek pracy mocno się rozwija. Jednocześnie jednak mamy do czynienia z problemem demograficznym, bo tych miejsc pracodawcy nie mają kim obsadzać - wskazuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy z Personnel Service.Podobnie jak w poprzednich kwartałach, najwięcej wolnych miejsc pracy pozostawało w firmach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Ten sektor odpowiadał za niemal 25 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy (34,3 tys.). Dużo wolnych miejsc pracy odnotowano również w budownictwie (22,5 tys. miejsc) oraz w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (19,3 tys.). Jednak największy, bo ponad trzykrotny wzrost liczby wolnych miejsc pracy w skali roku, wystąpił w hotelarstwie i gastronomii, a w przypadku wolnych nowo utworzonych miejsc pracy wzrost był niemal siedmiokrotny. Mocno wzrosła również liczba miejsc pracy w informacji i komunikacji, gdzie w skali roku przybyło o 154,1 proc. więcej wakatów, natomiast wolnych nowo utworzonych miejsc pracy – o 244,1 proc. Odnotowano też prawie 90 proc. więcej wakatów dla operatorów i monterów maszyn i urządzeń. W trzecim kwartale w tej grupie zawodów było 26,8 tys. wolnych miejsc pracy. W analizowanym okresie poszukiwano również 34,4 tys. robotników przemysłowych i rzemieślników (wzrost o 60 proc. rok do roku).Jak będzie wyglądał nasz rynek pracy w 2022 roku? O tym piszemy na kolejnej stronie. Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Czeka nas największy od wielu lat wzrost liczby ofert pracy, a blisko połowa firm planuje podwyżki. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, najwięcej wolnych miejsc pracy pozostawało w firmach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Ten sektor odpowiadał za niemal 25 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy (34,3 tys.).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska