Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Samorządy zabierają grunty niesolidnym inwestorom

Katarzyna Wilk, MM, AAG
Atrakcyjne działki w Jeleniej Górze znowu są do wzięcia
Atrakcyjne działki w Jeleniej Górze znowu są do wzięcia Piotr Krzyżanowski
Samorządy przestają się cackać z nierzetelnymi inwestorami. Odbierają im działki, nakładają na nich kary lub pozywają do sądu. Tak zrobiła właśnie Jelenia Góra. Gmina w sądzie odebrała atrakcyjny grunt inwestorowi, który nie wywiązał się z zapisów umowy.

Dwie działki między ulicą Sygietyńskiego a aleją Jana Pawła II znowu są w dyspozycji miasta. Warszawska spółka MD Poland chciała wybudować tu trzypiętrową galerię handlową. Władze miasta nie godziły się na to, bo nie było to zgodne z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego. Przewidywał on budowę obiektów usługowych o powierzchni do dwóch tysięcy. metrów kwadratowych.

- Inwestor miał trzy lata na zagospodarowanie terenu od oddania go w użytkowanie wieczyste - wyjaśnia Sylwia Kołomańska, naczelniczka wydziału gospodarki nieruchomościami w jeleniogórskim Urzędzie Miasta. Gdy termin minął, a działki nadal stały puste, miasto odebrało je w sądzie.

Nie czekał też Świeradów-Zdrój i nałożył na Sobiesława Zasadę karę 141 tys. zł za zwlekanie z rozpoczęciem budowy aquaparku. Z niesolidnymi firmami walczą też w Świdnicy. 6 lat temu holender Johannus Broshuis kupił państwowy Zakład Rękawiczek Renifer. Obiecywał, że da pracę 100 ludziom, odnowi zakład i będzie w nim produkował domki kempingowe. Udało mu się zrobić… dwa. Reszta okazała się bajką.

Pan Broshuis przestał się pokazywać w Świdnicy, nie odpowiadał na korespondencję i administracyjne wezwania. Jednym słowem, zniknął jak kamfora. Władze miasta zleciły poszukiwanie Holendra w jego ojczyźnie, bo opuszczone i zrujnowane obiekty po niegdyś potędze gospodarczej były rozkradane przez złomiarzy, którzy zrujnowali nawet przepiękny zabytkowy budynek byłego biurowca. Miasto postanowiło obiekt odzyskać. Prezydent wystąpił do urzędu skarbowego o wszczęcie egzekucji, bo zaległości z tytułu podatku od nieruchomości przekroczyły milion złotych. Dzięki temu teren odzyskano. W przyszłym roku ma na nim stanąć market Lidl.

W Lubinie sprawy w swoje ręce wzięli radni. W sierpniu przegłosowali wniosek 11 powiatowych radnych koalicyjnych, aby powiat podjął działania w celu odkupienia od spółki Womak Beta udziałów w spółce Galeria Rynek. Radni motywowali to ważnym interesem społecznym. Chodzi o miejsce, w którym spółka Galeria Rynek planowała budowę centrum handlowego. Inwestor do tej pory nie był w stanie uzyskać pozwolenia na budowę. Teraz miasto i powiat szukają inwestora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska