Dolny Śląsk: Przez długie lata przepłacaliśmy za bilety kolejowe

Magdalena Kozioł
Olga Łoś i Krzysztof Tomaszewski zmian w cenie jednorazowego biletu jeszcze nie zauważyli
Olga Łoś i Krzysztof Tomaszewski zmian w cenie jednorazowego biletu jeszcze nie zauważyli Fot. Janusz Wójtowicz
Udostępnij:
Mieszkańcy Wołowa nagle dowiedzieli się w kasach PKP, że mieszkają o kilometr bliżej Wrocławia niż wmawiano im przez lata. Sam Wrocław kilka dni temu o 5 kilometrów przybliżył się do Warszawy, o 2 - do Krakowa i o 3 - do Katowic. Oborniki Śląskie - według kolejarzy - oddaliły się za to od Wrocławia o dwa kilometry.

Odległości między miastami kolej zmieniła nagle w tym tygodniu. Nakazały to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Transportu Kolejowego. O poprawki przez 4 lata zabiegali działacze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Powód? Mierząc odległości kilkadziesiąt lat temu, kolejarze zaokrąglali je. I raczej zawyżali, niż zaniżali wyniki.

- Ludzie przepłacali za bilety. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku obowiązuje wykaz odległości taryfowych, którym posługiwali się konduktorzy w pociągach czy panie w kasach na dworcach. A to, co tam było zapisane, nie zgadzało się z faktyczną odległością pokonywaną przez pociągi - mówi Krzysztof Rytel z Zielonego Mazowsza. Stanisław Biega z tej samej organizacji dodaje: - Takich absurdów sprzed lat jest na kolei więcej, np. każdy pociąg w Polsce, zanim wyruszy w trasę, musi przejść próby hamulca. Całym składem wtedy szarpie, a ludziom się wydaje, że ktoś się spóźnił.
UOKiK i UTK nakazały zmodyfikować cały system i dostosować go do prawdziwych odległości. Zmian wkrótce może być znacznie więcej. Kolejarze na nowo zmierzyli już każdą trasę i teraz dane muszą wprowadzić do swoich tabelek.

Ale nie tylko o zapisy w dokumentach chodzi. Bo zmieniają się też ceny niektórych biletów, zależne przecież od odległości między stacjami. Pasażerowie, którzy kupują bilet miesięczny na trasie Wrocław Główny - Wołów, zaoszczędzą teraz 30 zł miesięcznie. Po całym roku w portfelu zostanie im aż 360 zł.

Ludzie przepłacali za bilety. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku obowiązuje wykaz odległości taryfowych, którym posługiwali się konduktorzy w pociągach czy panie w kasach na dworcach

- Stacje się przesunęły - śmieje się Wojciech Kurzyjamski, dyrektor Przewozów Regionalnych we Wrocławiu. - Z Wrocławia do Wołowa do tej pory było 41 km, teraz jest 40.
- Niemożliwe! Kolej robi takie prezenty? - dziwi się Katarzyna Woźniak, która często jeździ ze stolicy Dolnego Śląska do Głogowa. - Każda zaoszczędzona złotówka się przyda - dodaje. Mniej powodów do radości mają w Obornikach Śląskich. Podróż do leżącego dalej Wrocławia będzie droższa. Za jednorazowy bilet zamiast 5 zł, zapłacą 6 zł.

Nie zmienią się ceny biletów z Wrocławia do Warszawy, Katowic czy Poznania. - Ustalając je, bierzemy pod uwagę większy przedział kilometrów. Korekta o kilka kilometrów nic nie zmieni - zapewnia Beata Czemerajda z PKP Intercity.

Trasy, które zmieniły odległość: Głogów - Ścinawa z 41 do 40 km, Wrocław - Brzeg Dolny z 31 do 30 km,Wrocław Osobowice - Rawicz z 54 do 53 km, Wrocław Popowice - Oborniki Śląskie z 20 do 22 km, Wrocław Muchobór - Ścinawa z 53 do 54 km,Wrocław Zachodni - Jelenia Góra ze 120 do 121 km, Wrocław - Warszawa przez Poznań z 471 km do 466 km, Wrocław - Kraków przez Opole z 258 do 256 km,Wrocław - Katowice ze 190 do 187 km.

Nie oddadzą
Trudno będzie wygrać z PKP, jeżeli chcielibyśmy dochodzić zwrotu pieniędzy wydanych na bilety.
Prawnicy tłumaczą, że kupując je, zawieramy z koleją umowę, zobowiązując się do określonej zapłaty. I ważna jest tu cena, a nie liczba kilometrów. Zdaniem Moniki Matyjasik, aplikanta adwokackiego, obecne taryfy należy traktować jak każ-dy inny cennik, określający koszt wykonania usługi. Zmiana, która została wprowadzona po korekcie odległości, to - jej zdaniem - po prostu zmiana cen, do której uprawniony jest każ-dy przedsiębiorca. - Wydaje się, że roszczenie o zwrot pieniędzy za wcześniej zakupione bilety byłoby niezasadne - mówi Matyjasik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie