Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk poznał rywali w finałach UEFA Regions Cup. Jedzie tam po trzeci tytuł w swej historii

Piotr Janas
Piotr Janas
Ta drużyna wygrała swój turniej eliminacyjny UEFA Regions Cup na Łotwie
Ta drużyna wygrała swój turniej eliminacyjny UEFA Regions Cup na Łotwie FOT. Dolnośląski ZPN
Reprezentacja Dolnego Śląska ma szansę trzeci raz w historii zdobyć tytuł amatorskiego mistrza Europy. Dolnoślązacy poznali rywali w finałach UEFA Regions Cup, które rozegrane zostną na początku czerwca w Hiszpanii.

UEFA Regions Cup to de facto nieoficjalne mistrzostwa Europy amatorów. Udział w nich biorą nie tyle reprezentacje narodowe, co reprezentacje poszczególnych regionów, a więc w przypadku Polski są to województwa, w Niemczech landy, na Słowacji regiony, a w mniejszych grajach, jak np. Litwa, Łotwa czy nawet Irlandia, gdzie piłka klubowa jest dużo słabsza niż np. w Polsce, powstaje jedna drużyna zrzeszająca amatorów z całego kraju.

Przedstawicieli wyłania się w dwóch etapach: najpierw rozgrywany jest etap krajowy, który u nas polega na tym, że każde województwo tworzy swoją reprezentacją (odpowiadają za to wojewódzkie związki piłki nożnej), które rywalizują potem między sobą o nieformalne mistrzostwo Polski amatorów.

Zasada jest prosta: zespoły muszą składać się wyłącznie z piłkarzy, którzy nigdy nie grali zawodowo, tzn. nie posiadali zawodowych kontraktów. Sprowadza się to do tego, że tworzone są głównie z przedstawicieli III i IV ligi. Zwycięzcy krajowi trafiają od razu do międzynarodowego turnieju eliminacyjnego, który wyłania późniejszych finalistów.

Dolny Śląsk ma długą tradycję w UEFA Regions Cup, ponieważ wielokrotnie reprezentował nasz kraj, a dwa razy sięgał po tytuł: w 2007 roku oraz w 2019 roku. 16 lat temu mistrzami Regions Cup zostali m.in. pochodzący ze Świdnicy Janusz Gol i Arkadiusz Piech, którzy później zaistnieli w zawodowej piłce. Przez długie lata grali ekstraklasie, w klubach zagranicznych, a nawet ocierali się o pierwszą reprezentację Polski (każdy z nich zaliczył po kilka występów). Zresztą obaj do dziś są aktywni zawodowo (Piech strzela gole dla drugoligowego Górnika Polkowice, a Gol jest zawodnikiem pierwszoligowej Arki Gdynia).

Turniej w 2019 był ostatnim, jaki do tej pory rozegrano. Plany organizatorom mocno pokrzyżowała pandemia COVID-19, która sprawiła, że rozgrywki amatorów w większości krajów Europy zostały zamrożone na wiele miesięcy. Teraz nie było już przeszkód, dlatego Dolnośląski Związek Piłki nożnej mógł ponownie powalczyć najpierw na krajowej, a potem międzynarodowej arenie.

Co ciekawe, obecnym trenerem reprezentacji Dolnego Śląska jest Grzegorz Borowy. Jako piłkarz amator przez długie lata związany był z Polonią Świdnica i Lechią Dzierżoniów. Z tą drugą wygrywał m.in. Regionalny Puchar Polski, dzięki czemu grał później na szczeblu centralnym krajowego pucharu i dostał się do reprezentacji Dolnego Śląska w UEFA Regions Cup.

W 2019 roku ekipa z naszego regionu - z Borowym na boisku - sięgnęła po tytuł amatorskich mistrzów Europy, pokonując w rozgrywanym w niemieckiej Bawarii finale reprezentację gospodarzy 3:1. Dwie bramki strzelili wówczas piłkarze Ślęzy Wrocław (Kornel Traczyk i Jakub Bohdanowicz), a jedno trafienie dołożył zawodnik Piasta Żmigród (Mateusz Jaros).

Dziś Grzegorz Borowy jest trenerem czwartoligowej Polonii-Stal Świdnica i reprezentacji Dolnego Śląska, co wymyślił sobie prezes DZPN-u Andrzej Padewski. Kto jak nie on zna specyfikę i smak UEFA Regions Cup? O tym, że był to dobry wybór prezesa, przekonaliśmy się w eliminacjach, gdzie Dolny Śląsk nie miał sobie równych. Po wygraniu rozgrywek krajowych nasza ekipa wygrała turniej eliminacyjny, w którym mierzyła się z zespołami z Łotwy, Zachodniej Słowacji i mołdawskiego regionu Ialoveni, wygrywając wszystkie spotkania (odpowiednio 5:0, 4:2 i 2:0).

W poniedziałek zespół trenera Borowego poznał rywali w turnieju finałowym (dwie grupy po cztery zespoły), który rozegranie zostanie w hiszpańskiej A Corunii. Dolnoślązacy zmierzą się z portugalską Lizboną, serbskim Belgradem oraz czeskim Zlinem w grupie B.

W grupie A o awans do półfinału powalczą ostatni wicemistrzowie z Bawarii, gospodarze (hiszpańska Galicja), reprezentacja bośniackiego kantonu Zenica-Doboj oraz amatorska reprezentacja Irlandii. Turniej finałowy rozpocznie się w drugim tygodniu czerwca.

- Wiadomo, że nasza reprezentacja będzie oparta na zawodnikach, którzy awans wywalczyli, ale nie jest tak, że inni nie mają szans. Wręcz przeciwnie, na radarze mamy około 60 zawodników, z których wyselekcjonowana zostanie ostateczna kadra na finały w Hiszpanii. Trudno nie dostrzec np. doskonałej formy napastnika Polonii Środa Śląska w IV-lidze (Łukasza Skolimowskiego-przyp. red.) i kilku innych chłopaków. Selekcja trwa, jedziemy po tytuł. Trzeci w naszej historii - podkreśla z dumą Andrzej Padewski.

W kadrze trenera Borowego na ostatni turniej eliminacyjny na Łotwie znalazło się 10 mistrzów Europy z 2019 roku. Ośmiu piłkarzy (Bartłomiej Kot, Paweł Niemienionek, Paweł Słonecki, Jakub Bohdanowicz, Adam Bońkowski, Adrian Puchała, Kornel Traczyk i Szymon Tragarz) oraz dwóch członków sztabu szkoleniowego, bo poza nim samym jest jeszcze trener bramkarzy Jarosław Krawczyk, który cztery lata temu sam stał między słupkami ekipy z Dolnego Śląska.

Kadra Dolnego Śląska na ostatnim turnieju UEFA Regions Cup
Bramkarze: Szymon Brandl (1998, Słowianin Wolibórz/IV liga), Bartłomiej Kot (1995, Polonia-Stal Świdnica/IV liga).
Obrońcy: Damian Kasprzak (2001, Polonia-Stal Świdnica/IV liga), Paweł Niemienionek (1996, Karkonosze Jelenia Góra/IV liga), Łukasz Orzechowski (1996, Foto-Higiena Gać/IV liga), Kamil Sadowski (1997, Lechia Dzierżoniów/IV liga), Paweł Słonecki (1992, Bielawianka Bielawa/IV liga), Łukasz Szukiełowicz (1999, Piast Nowa Ruda/IV liga).
Pomocnicy: Sebastian Białasik (1998, Polonia-Stal Świdnica/IV liga), Jakub Bohdanowicz (1996, Barycz Sułów/IV liga), Adam Bońkowski (1997, Słowianin Wolibórz/IV liga), Piotr Kotyla (2000, Polonia-Stal Świdnica/IV liga), Adrian Puchała (1998, Barycz Sułów/IV liga), Kornel Traczyk (1996, Polonia-Stal Świdnica/IV liga), Szymon Tragarz (1999, Słowianin Wolibórz/IV liga), Dawid Wasilewski (1999, Lechia Dzierżoniów/IV liga).
Napastnicy: Mateusz Poświstajło (1995, Piast Nowa Ruda/IV liga), Tomasz Wojciechowski (1995, Chrobry II Głogów/III liga).
Trener: Grzegorz Borowy (Polonia-Stal Świdnica/IV liga).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska