Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Papież jak ogrodowe krasnale

Piotr Kanikowski
Przedsiębiorca z Jawora odlewał takich papieży z betonu
Przedsiębiorca z Jawora odlewał takich papieży z betonu fot. piotr krzyżanowski
W Prochowicach trwa społeczna zbiórka pieniędzy na pomnik Jana Pawła II. Ma zostać odsłonięty 1 maja, w dniu beatyfikacji. Zrobiona z żywicy epoksydowej figura (2,40 m wysokości) pochodzi z masowej produkcji Pracowni Rzeźbiarsko-Odlewniczej "Arkada" w Łowcach.

Oficjalna cena: 10.500 zł. - W ofercie mamy Ojca Świętego w postaci klęczącej, siedzącej, na stojąco - zachwala Józef Siwoń, właściciel "Arkady".

Prochowice wybrały papieża stojącego, w pontyfikalnych szatach, dzierżącego pastorał i wznoszącego prawą dłoń w geście powitania. Dzieło pracowni, choć na fotografiach łudząco przypomina wykonane przez Maksymiliana Biskupskiego pomniki z Wadowic i Dukli. Nawet fałdy szat układają się podobnie.

- Z gotowych wzorów ten wydał nam się najlepszy - mówi Renata Stępień ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. Nie ukrywa, że względy finansowe miały znaczenie.

- Oto kolejne miejsce, w którym stanie Jan Paweł II w formie ogrodowego krasnala - zżyma się na informacje z Prochowic dr Kazimierz Ożóg, historyk sztuki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, autor pionierskiej książki o papieskich pomnikach. Według jego szacunków, w Polsce ufundowano ich do tej pory około 600. Większość - koszmarnych.

- Przestałem już to ogarniać - mówi dr Ożóg. - A kolejna fala upamiętniania Jana Pawła II nadciąga w związku z beatyfikacją. Spodziewam się, że skala tego zjawiska będzie ogromna. Jako święty Jan Paweł II w masowo tłuczonych kopiach wejdzie do prezbiteriów, do kaplic, na nagrobki, czyli w miejsca, które dla błogosławionego były jeszcze niedostępne.

To już stał się biznes dla przedsiębiorczych ludzi, którzy potrafią wyrzeźbić, nawet nieudolnie, ludzką figurę i uchwycić jakiekolwiek podobieństwo w twarzy. Jako jeden z pierwszych pod koniec lat 90. rynek testował jaworzanin, który na przedmieściach miasta odlewał dwumetrowe papieże z betonu. Z podkrakowskiej odlewni Stefana Kowalówki pochodzi pomnik Jana Pawła II we Wrocławiu-Leśnicy - jedna z około 30 kopii rozsianych po kraju. Dwa identyczne stoją też w Oławie. Można się zastanawiać, czy powielając banalne podobizny Ojca Świętego niczym ogrodowe krasnale, Polacy wciąż oddają hołd papieżowi czy też ośmieszają jego kult. - Jeśli stawiać pomniki, to zrobione przez prawdziwych artystów - uważa dr Ożóg. Według niego, jeden z najciekawszych polskich projektów znajduje się w Głogowie. To Biblioteka Świętego Pielgrzyma z portretem Ojca Świętego wśród cegieł symbolizujących jego encykliki - pomnik-niepomnik autorstwa Eugeniusza Józefowskiego i Adama Olejniczaka.

W podzłotoryjskim Wilkowie ks. Ryszard Hajduk, odchodząc na emeryturę, postawił papieża za swoje oszczędności. O projekt zwrócił się do jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, prof. Gustawa Zemły, i jego ucznia Piotra Grzegorka. Dzięki temu mały Wilków obcuje z prawdziwą sztuką.

Dolny Śląsk JP II

Na Dolnym Śląsku doliczyliśmy się kilkunastu pomników Jana Pawła II.
Jeszcze za życia Ojca Świętego stanęły trzy: w Legnicy (1998), Wrocławiu-Leśnicy (1999) i Jaworze (2003). Pół roku po śmierci papieża jego pomniki ufundowano w Bogatyni i Świebodzicach. W 2006 r. dołączyły do nich kolejne: w Bolkowie, Złotoryi, Węglińcu, Oleśnicy i głogowska Biblioteka Świętego Człowieka. W 1998 roku pomnik JP II stanął przy kościele Chrystusa Króla w Bolesławcu.

Czy podobają się Wam pomniki Jana Pawła II w waszej okolicy? Zapraszamy do dyskusji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska