Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk. Niemal co trzeci mieszkaniec nie jest w stanie opłacić bieżących rachunków. Wyniki najnowszej diagnozy społecznej

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Instytut Rozwoju Terytorialnego opublikował "Diagnozę społeczną województwa dolnośląskiego". Wyniki nie napawają optymizmem.
Instytut Rozwoju Terytorialnego opublikował "Diagnozę społeczną województwa dolnośląskiego". Wyniki nie napawają optymizmem. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Na początku września pisaliśmy, że Wrocław jest drugim najdroższym miastem do życia w Polsce. Z informacji zamieszczonych na portalu Numbeo.com wynika, że średni koszt życia w stolicy Dolnego Śląska wynosi obecnie około 2609 zł na osobę, pomijając opłaty za wynajem mieszkania czy spłatę kredytu. Kilka tygodni wcześniej Instytut Rozwoju Terytorialnego opublikował "Diagnozę społeczną województwa dolnośląskiego", która dotyczyła m.in. sytuacji ekonomicznej mieszkańców naszego regionu. Niestety nie wszystkie dane napawają optymizmem.

17 sierpnia 2022 roku Instytut Rozwoju Terytorialnego udostępnił wyniki najnowszej "Diagnozy społecznej województwa dolnośląskiego". Badanie miało zmierzyć jakość i styl życia mieszkańców naszego regionu, a także sprawdzić warunki, w których na co dzień funkcjonują Dolnoślązacy.

Z danych wynika, że w przypadku 32% ankietowanych przeciętny miesięczny dochód netto w gospodarstwie domowym nie przekracza 3000 zł, a 6% z nas zarabia mniej niż 1500 zł. Tymczasem około 31% mieszkańców wskazało, że kwota pozwalająca im na na opłacenie bieżących wydatków jeszcze rok temu mieściłyby się w przedziale 2000 zł - 3000 zł.

W najlepszej sytuacji są osoby mieszkające w miastach na prawach powiatu. 79% z nich w pełni zaspokaja bieżące potrzeby gospodarstwa domowego ze swojej pensji. Niestety statystyki pokazują również, że prawie 1/3 Dolnoślązaków zamieszkujących gminy miejsko-wiejskie i wiejskie nie jest w stanie tego zrobić, korzystając wyłącznie z wypłaty.

- Większość ankietowanych Dolnoślązaków (73%) wskazała, że średni miesięczny dochód w pełni zaspakaja bieżące potrzeby ich gospodarstw domowych, natomiast tylko 5% badanych określiła stopień zaspokojenia potrzeb jako niewystarczający - informują autorzy diagnozy.

W powyższym komentarzu nie uwzględniono osób, które zaznaczyły, że ich zarobki wystarczają tylko częściowo na zaspokojenie bieżących potrzeb. Jeśli weźmiemy pod uwagę także tych ankietowanych, to okaże się że 27% respondentów zarabia za mało, żeby móc pokryć bieżące koszty życia. Niskie wynagrodzenia i wzrost cen są powodem, dla którego aż 48% mężczyzn i 22% kobiet pracuje ponad etat (40 godzin w tygodniu).

Wyniki badania podsumowuje ostatnie pytanie ankiety. W latach 2019-2021 sytuacja gospodarstw domowych nie uległa zmianie w ponad połowie przypadków. 20% mieszkańców odczuło poprawę warunków życia, lecz aż 25% deklaruje pogorszenie sytuacji materialnej. Największe zubożenie widać w grupie seniorów, którzy deklarują je w 4 na 10 przypadków.

Coraz więcej Wrocławian korzysta z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Tendencje biedniejącego społeczeństwa potwierdzają również sprawozdania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Porównując okresy, które zostały wzięte pod uwagę przez autorów diagnozy społecznej, w stolicy Dolnego Śląska zwiększyła się grupa osób korzystających z różnych form pomocy MOPS. W 2019 roku było to 94 409 osób, czyli 14,7% mieszkańców Wrocławia. Dwa lata później ich liczba wzrosła do 132 377 osób - 20,64% wrocławian. Jednakże, w dokumencie przywołano również dane, które wskazują, że od 2019 roku nie zmienił się odsetek mieszkańców korzystających z pomocy.

- Jedna osoba może korzystać z kilku form pomocy, dlatego szacuje się, że pomocą z powodu ubóstwa powiązanego z innymi
trudnościami życiowymi objęte jest około 3% mieszkańców Wrocławia - informuje w sprawozdaniu za 2021 rok Anna Józefiak-Materna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska