Dolny Śląsk: Kto będzie marszałkiem województwa?

Magdalena Kozioł
Michał Pawlik
Udostępnij:
PO z ludźmi Rafała Dutkiewicza? A może PO z SLD i PSL? Lub PiS z Dutkiewiczem i PSL? Kto będzie rządził Dolnym Śląskiem po wyborach do sejmiku? Typowanie koalicji to wciąż wróżenie z fusów. Największe ambicje ma Platforma, która chce rządzić sama.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, wojewoda Rafał Jurkowlaniec, wicemarszałek Grzegorz Roman - to kandydaci PO na marszałka województwa dolnośląskiego. - Gdybym dostał propozycję, to ją rozważę - przyznaje Duda.

Jurkowlaniec, zapytany, czy przeniesie się z pl. Powstańców Warszawy 1, gdzie mieści się urząd wojewódzki, na Wybrzeże Słowackiego, do gabinetu marszałka, odpowiada zdecydowanie: - Nie. Podobnie Roman.

Mówi się, że obecny marszałek Marek Łapiński na ponowne rządzenie ma znikome szanse. Najbardziej prawdopodobne jest, że Łapiński na rok trafi... do Sejmu. Zostanie parlamentarzystą, jeżeli poseł Norbert Raba wygra wybory na burmistrza Strzelina. - Mandatu posła nie obejmę - deklaruje Łapiński. Ale jego koledzy z PO tłumaczą, że może nie mieć wyjścia.

Po władzę idzie też PiS. - Liczymy na 10-12 mandatów - mówi Paweł Hreniak, lider listy tej partii w byłym województwie wrocławskim. PiS, żeby rządzić, musiałoby wejść w układ. Dawid Jackiewicz, kandydat na prezydenta Wrocławia, liczy, że dogada się z Dutkiewiczem. Uważam, że PO nie będzie miała większości - powiedział nam Dutkiewicz. Jego komitet dwukrotnie robił sondaże. Nieoficjalnie: wyniki mocno się różniły. W pierwszym - komitet prezydenta Wrocławia zbiera 11 mandatów, w drugim cztery. - Będę się cieszył, jak utrzymamy stan posiadania - wzdycha jeden z radnych sejmiku związanych z Dutkiewiczem. Teraz jest ich sześciu.

Z badania, które zleciło PSL, wynika, że prezydent Wrocławia wprowadzi do sejmiku (36 miejsc) 12 radnych. Ale ludzie z jego drużyny nie chcą głośno typować kandydata na marszałka. Wiadomo, że mają na to ochotę Patryk Wild, Andrzej Łoś i Paweł Wróblewski.

Szukają nowego szefa

Dlaczego rządząca ostatnio partia szuka nowego szefa sejmiku? Od miesięcy jej działacze dają sygnały, że zarząd Marka Łapińskiego rządzi bez sukcesów. Konto marszałka mają obciążać wpadki współpracowników. Byłego wicemarszałka Piotra Borysa, który nie poradził sobie z nadzorowaniem podziału unijnych pieniędzy przez podległy mu Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, i byłego wicemarszałka Tadeusza Draba z PSL-u, który zataił, że był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za fałszywe zeznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
T.
ktokolwiek byle nie gość, który nie ma żadnych porażek na koncie-bo nic nie robi... za dużo czytał o tzw biernych prezydenturach. marszałek nie jest od lanserki - zatem u mnei ma zdecydowanego minusa. i tyle - czas na zmianę. akurat ekipa Dutkiewicza taką możliwość takiej zmiany daje i tyle...

PSL z drabem i podobnymi też mnie nie pociaga... :/ Piotruś Borys to juz szczyt szczytów... co on tam jeszcze robi? a zapomniałęm-wode z mózgów wyborców...
W
Wesoły Romek
"Zupa z gwoździa" autor hrabia Aleksander Fredro

Osoby dramatu:
cygan - w tej roli Dutkiewicz
baba - tzw. elektorat

Mówią ludzie, że przed laty
Cygan wszedł do wiejskiej chaty,
Skłonił się babie u progu
I powitawszy ją w Bogu
Prosił, by tak dobrą była
I przy ogniu pozwoliła
Z gwoździa zgotować wieczerzę –
I gwóźdź długi w rękę bierze.
Z gwoździa zgotować wieczerzę!
To potrawa całkiem nową!
Baba trochę wstrząsła głową,
Ale baba jest ciekawa,
Co to będzie za przyprawa;
W garnek zatem wody wlewa
I do ognia kładzie drzewa.
Cygan włożył gwóźdź powoli
I garsteczkę prosi soli.
– Hej, mamusiu – do niej rzecze –
Łyżka masła by się zdała. –
Niecierpliwość babę piecze,
Łyżkę masła w garnek wkłada;
Potem Cygan jej powiada:
– Hej, mamusiu, czy tam w chacie
Krup garsteczki wy nie macie? –
A baba już niecierpliwa,
Końca, końca tylko chciwa,
Garścią krupy w garnek wkłada.
Cygan wtenczas czas swój zgadł,
Gwóźdź wydobył, kaszę zjadł.
Potem baba przysięgała,
Niezachwiana w swojej wierze,
Że na swe oczy widziała,
Jak z gwoździa zrobił wieczerzę.
l
leszcz
Marszałek Łapiński ma wiele sukcesów więc obarczanie jego zarządu wpadką Draba czy Borysa to jakies jaja. Ehh, pismaki weźcie się do roboty dziennikarskiej zamiast podgrzewać nastroje ....
j
janbujak.pl
Jan Bujak radny do Sejmiku Dolnego Śląska z Wrocławia
Komitet Wyborców Rafała Dutkiewicza
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie