Dolny Śląsk inwestuje w sport

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Wizualizacje powstającej hali lekkoatletycznej na wrocławskich Kłokoczycach
Wizualizacje powstającej hali lekkoatletycznej na wrocławskich Kłokoczycach
Samorząd województwa silnie wspiera dolnośląski sport. Oprócz dofinansowania dla klubów i związków sportowych, fundowania stypendiów i nagród dla utalentowanych zawodników czy współorganizowania ważnych imprez potężne środki przeznaczane są na inwestycje w infrastrukturę sportową. Perłami w koronie dolnośląskich aren mają być Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej i hala lekkoatletyczna na wrocławskich Kłokoczycach.

- Od lat systematycznie inicjujemy i dofinansowujemy budowę nowych obiektów sportowych w regionie tworząc jednocześnie programy zachęcające dzieci i młodzież do korzystania z powstałej infrastruktury – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Jednym z przykładów może być realizowany od 2016 roku program „Dolnośląski Delfinek”, który zakłada budowę małych, przyszkolnych, krytych pływalni na terenach tych gmin, dla których utrzymanie pełnowymiarowych obiektów byłoby nieosiągalne. Inwestycja możliwa stała się m.in. dzięki innowacyjnemu projektowi i dofinansowaniu przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Celem było objęcie nauką pływania jak najszerszą grupę dzieci i młodzieży, zwłaszcza tych z nieco mniejszych gmin i miejscowości. Po godzinach użytkowania przez szkoły „Dolnośląskie Delfinki” są udostępniane społeczności lokalnej. Każdy może przyjść i popływać rekreacyjnie, ale są też zorganizowane zajęcia sportowe oraz wejścia dla osób korzystających z rehabilitacji wodnej.

Do tej pory powstało siedem „Dolnośląskich Delfinków” w miejscowościach: Chocianów, Głuszyca, Góra, Strzegom oraz w Kątach Wrocławskich, Szczawnie-Zdroju i w Twardogórze. Budowa przyszkolnych basenów to jednak nie wszystko. Dzięki inicjatywie samorządu województwa w miejscach tych realizowane są programy powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” oraz uruchomionego w 2021 roku drugiego etapu nauki pływania dla dzieci - „Płynę Dalej”. Pierwszy z nich uczy bezpiecznego zachowania w wodzie, dzięki niemu tysiące dzieci na Dolnym Śląsku za darmo rozpoczęło swoją przygodę z pływaniem, a te dzieciaki, które chcą doskonalić swoje umiejętności i nauczyć się pływać korzystają z drugiego programu „Płynę Dalej”. W jego ramach mogą minimum dwa razy w tygodniu ćwiczyć pod okiem profesjonalnych trenerów.

- Wielkim atutem „Dolnośląskich Delfinków” jest fakt, że są one stosunkowo niedrogie w budowie i znajdują się przy szkołach, więc korzystają z nich dzieci. Możliwość odbywania chociażby zajęć wychowania fizycznego na basenie to świetna sprawa. Do tego dofinansowywany jest ogólnopolski projekt „Umiem Pływać”, a na Dolnym Śląsku mamy jeszcze program „Płynę Dalej”. Osobiście uczestniczyłem w tworzeniu tego drugiego. Już teraz pozwala nam to wyławiać talenty i zachęcać je do uprawiana tego sportu w klubach, pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Tak naprawdę to, ilu będziemy mieli dzięki tym programom nowych zawodowych pływaków jest mniej ważne. Znacznie istotniejsze jest to, że dzieci nauczą się dobrze pływać, co powinno przełożyć się na spadek ilości utonięć. Ważne jest, by wiedzieć jak zachować się w wodzie np. w sytuacji, kiedy nagle do niej wpadniemy. Ten program to umożliwia – podkreśla Grzegorz Widanka, trener Juvenii Wrocław.

Podobny schemat zastosowano przy realizacji programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. Powstały wówczas 42 obiekty lekkoatletyczne z bieżnią, skocznią w dal oraz boiskami piłkarskimi lub wielofunkcyjnymi, w zależności od lokalnych potrzeb. Samorząd Województwa Dolnośląskiego nawiązał współpracę z Dolnośląskim Związkiem Lekkiej Atletyki, a ten stworzył program „Lekkoatletyka dla Każdego!”.

W jego ramach zatrudniono ponad 60 nauczycieli, instruktorów i trenerów lekkiej atletyki. Na wybudowanych lub wyremontowanych obiektach powołano 50 grup szkoleniowych i 10 klas lekkoatletycznych. To wszystko pomogło spopularyzować tę dyscyplinę wśród najmłodszych i sprawia, że chętnie i umiejętnie wykorzystują nowe lub zmodernizowane stadiony. Ta inwestycja w niektórych regionach była impulsem do rozwoju lekkoatletycznych sekcji, a gdzieniegdzie pozwoliła je wskrzesić.

- Z mojego punktu widzenia bazą do rozwoju, by nie powiedzieć krokiem milowym w szkoleniu lekkoatletów w regionie, była budowa 42 małych stadionów lekkoatletycznych. Choć zmagamy się z niżem demograficznym i dzieci angażujących się w uprawianie sportu jest coraz mniej, to akurat w klubach lekkoatletycznych zanotowaliśmy w ostatnim czasie wzrost - mówi Zygmunt Worsa - prezes Dolnośląskiego Związku Lekkoatletyki.

To jednak nie wszystko. Samorząd Województwa Dolnośląskiego inwestuje również w modernizację istniejącej infrastruktury sportowej realizując od 2009 roku cieszący się dużym zainteresowaniem klubów sportowych program Poprawy Bazy Sportowej. Co roku remontowane są dzięki niemu stadiony, boiska piłkarskie, hale, pływalnie i korty, tak aby zapewnić dolnośląskiej młodzieży bezpieczeństwo i wysoki standard szkolenia sportowego.

Innym działaniem jest inwestowanie w strategiczne i ważne dla polskiego sportu obiekty. Jednym z nich jest Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, które jest na ukończeniu. Inwestycja za ponad 150 milionów złotych będzie najnowocześniejszym w Polsce ośrodkiem biathlonowym i narciarstwa biegowego. Stadion, strzelnica oraz trasy, w tym odcinek, po którym latem będzie można jeździć na nartorolkach. Ergonomiczne budynki z zielonymi dachami oraz podziemny parking na ponad 140 samochodów. Sala gimnastyczna do treningu dla siatkarzy i koszykarzy. Zaplanowano również hotel, pokoje z komorami hipoksyjnymi, centrum odnowy biologicznej z siłownią oraz basenem. Latem do dyspozycji będzie boisko treningowe ze sztuczną trawą i bieżniami lekkoatletycznymi (200m i 60m), które zimą będzie pełniło rolę ministadionu do szkolenia dzieci i młodzieży, całość przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W okolicy obiektu znajdzie się duża wypożyczalnia nart, która latem zamieni się w wypożyczalnie rowerów.

Kolejną niezwykle ważną i od lat oczekiwaną przez środowisko sportowe inwestycją jest budowa we Wrocławiu hali lekkoatletycznej. Inwestycja ta to koszt ponad 54 milionów złotych. Budowa hali i jej wyposażenie zostanie sfinansowana w połowie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej będących w gestii Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu a w pozostałej części z budżetów Województwa Dolnośląskiego i Gminy Wrocław, które na ten cel przeznaczyły solidarnie po ok. 13,6 mln złotych. Na wrocławskich Kłokoczycach, na terenie należącym do 1Klubu Sportowego Ślęza Wrocław, powstaje obiekt łączący w sobie możliwość uprawiania sportów typowo lekkoatletycznych z przestrzenią do gier zespołowych. Hala będzie dysponować sześciotorową bieżnią okrężną o długości 200 m, ośmiotorową bieżnią do sprintu o długości 60 m, a także skoczniami do skoku wzwyż, skoku o tyczce, do skoku w dal i do trójskoku oraz rzutniami treningowymi do pchnięcia kulą i rzutów długich (oszczep, dysk).

- Choć realizowane inwestycje mogą robić wrażenie, to jednak nie koniec. W planach mamy duże projekty w Lubinie, takie jak hala lodowa do uprawiania łyżwiarstwa figurowego, short-tracku i hokeja oraz modernizacja stadionu lekkoatletycznego. Podpisaliśmy już w tej sprawie listy intencyjne. Rozpoczęliśmy także rozmowy dotyczące budowy pierwszego w Polsce i drugiego w Europie profesjonalnego szosowego toru kolarskiego w Sobótce – dodaje Tymoteusz Myrda Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dodaj ogłoszenie