Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk i niemiecka Saksonia zacieśniają współpracę. Od dwóch lat w Dreźnie działa biuro promujące nasz region

Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
Zacieśnia się współpraca między Dolnym Śląskiem i Saksonią. Od dwóch lat w Dreźnie funkcjonuje Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego promując nasz region w Niemczech.
Zacieśnia się współpraca między Dolnym Śląskiem i Saksonią. Od dwóch lat w Dreźnie funkcjonuje Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego promując nasz region w Niemczech. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Mija drugi rok działalności Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego promującego nasz region w niemieckiej Saksonii. Drezno, po Brukseli, jest kolejnym miastem, w którym funkcjonuje podobne przedstawicielstwo. Współpraca Dolnego Śląska z Saksonią to kontynuacja historycznych stosunków obu tych regionów. Bliźniacze regionalne biuro promujące Saksonię w Polsce działa we Wrocławiu już od 2012 roku. Dolnośląskie przedstawicielstwo w Brukseli funkcjonuje od 2001 roku.

Siedziba Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego mieści się w budynku Forum am Carolaplatz w administracyjnym centrum Drezna, w sąsiedztwie budynków ministerialnych i Kancelarii Stanu, gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii.

Dolny Śląsk i Saksonia współpracują na wielu płaszczyznach, począwszy od turystyki, poprzez kulturę i przedsiębiorczość. Oba regiony współpracują też pomagając Ukraińcom uciekającym przed wojną.

Z okazji zbliżającej się drugiej rocznicy działalności Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Niemczech, we wtorek (6.06) odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane w centrum Drezna, na które przybyło wielu gości z Polski i Niemiec.

- Cieszymy się, że biuro działa już od dwóch lat. To jeden z naszych flagowych projektów dotyczących współpracy z Saksonią. Otwarte w Dreźnie przedstawicielstwo jest skierowane nie tylko w stronę Saksończyków, lecz szerzej, na wszystkie kontakty niemieckie. Przez dwa lata działalności, które niestety na początku mocno ograniczyła pandemia, udało nam się zrealizować już wiele celów, które postawiliśmy przed sobą. Zbudowaliśmy rozpoznawalność biura. Organizujemy wydarzenia związane z prezentacją artystów z Dolnego Śląska, wernisaże malarzy, rzeźbiarzy, lokalnych twórców porcelany czy kryształu. Prezentujemy produkty regionalne, na które turyści natrafiają podczas wędrówek po dolnośląskich szlakach. Chcemy, aby te produkty i szlaki również były wypromowane w Saksonii i doprowadziły do zwiększenia ruchu turystycznego zarówno weekendowego jak i dłuższego. To także współpraca w dziedzinie administracji, muzeów, edukacji, kultury, ale także szeroko rozumiana współpraca gospodarcza i biznesowa, w której wspiera nas między innymi Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego – wymienia Krzysztof Hodun, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.

Wieczór w restauracji w hotelu Bilderberg Bellevue uświetnił koncert jazzowy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Niedawno szkoła, dzięki współpracy z drezdeńskim Regionalnym Biurem Województwa Dolnośląskiego nawiązała współpracę z podobną niemiecką uczelnią w Dreźnie. Podczas uroczystego spotkania promowane były też dolnośląskie winnice. W naszym regionie jest ich ponad pięćdziesiąt.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska