Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Ciasno w przedszkolach

Małgorzata Moczulska
Justyna Grodzicka z Wałbrzycha przyznaje, że trudno znaleźć wolne miejsce w przedszkolu
Justyna Grodzicka z Wałbrzycha przyznaje, że trudno znaleźć wolne miejsce w przedszkolu Fot. Dariusz Gdesz
Miasta bardziej starają się o nowe przedszkola, wciąż jednak brakuje miejsc dla setek dzieci.

Na Dolnym Śląsku rośnie liczba dzieci, które mają szansę na edukację w przedszkolu. Miejsc w placówkach z roku na rok przybywa. - Daleko nam jednak do Europy - mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, i grzecznie dyscyplinuje władze tych miast, gdzie problem jest największy.

Najgorzej sytuacja wygląda w samym Wrocławiu, gdzie teraz w kolejce do 102 gminnych przedszkoli czeka około 500 maluchów. Ich rodzice już od kilku tygodni alarmują Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, że w mieście jest problem z rekrutacją do przedszkoli. Chodzi o maluchy w wieku 3-4 lat, którym odmówiono przyjęcia do placówek.

W Wałbrzychu miejsca w przedszkolu nie znalazło prawie 70 dzieci. W gminnych jest 335 miejsc, a w niepublicznych 1947. Niedawno powstało też kolejne przedszkole - Michałek, w budynku przy ul. Grota-Roweckiego. Teraz trwa rekrutacja. Do końca września maluchy są przyjmowane bez wpisowego. Do przedszkola mogą chodzić dzieci, które skończyły dwa lata.

Gminy radzą sobie najlepiej, jak potrafią. Np. w Lubinie jest 2375 miejsc w przedszkolach miejskich. W 2010 roku wpłynęło aż 2669 podań o dostanie się do nich. - Udało się utworzyć oddziały przedszkolne dla sześciolatków w szkołach i dzięki temu znaleźliśmy miejsca dla wszystkich dzieci - mówi rzecznik prezydenta Lubina Krzysztof Maj. - Jednak problem jest, bo idzie wyż, a miejsc w przedszkolach nie przybywa.

W Legnicy od jakiegoś czasu nie ma z tym problemu. - Po ostatnim, elektronicznym naborze, tylko dwie mamy nie znalazły miejsca dla swoich pociech - przyznaje Tadeusz Spendowski, dyrektor wydziału oświaty legnickiego magistratu.

Legnica przoduje też pod względem liczby dzieci w przedszkolach. Gdy w całym kraju chodzi do nich 40-60 proc. dzieci w wieku 3-6 lat, w Legnicy jest to aż 83 proc.

W Świdnicy też poradzili sobie z problemem. Podczas majowego naboru w miejskich przedszkolach zabrakło 100 miejsc. Świdnicki samorząd uruchamia jednak dodatkowe miejsca dla dzieci nieprzyjętych w pierwszym naborze.

- Mamy możliwość uruchomienia dwóch oddziałów w sumie dla 50 dzieci - mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Co więcej, często wiele zmienia się na przełomie sierpnia i września. Rodzice wypisują dzieci bądź przenoszą je do placówek innych niż początkowo wybrane.

Współpraca: SIYA AAG, TOW

Czy w Twojej miejscowości jest wystarczająca liczba miejsc w przedszkolach? Podyskutuj na forum!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska