Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnoślązacy nie szczepią dzieci, a liczba chorych na odrę i ospę rośnie. Czemu rodzice ryzykują?

Agata Wojciechowska
Rezygnując ze szczepień, musimy liczyć się z tym, że dziecko ciężko zachoruje
Rezygnując ze szczepień, musimy liczyć się z tym, że dziecko ciężko zachoruje fot. Paweł Relikowski
Szczepionki zabijają dzieci - twierdzą ich przeciwnicy. Lekarze odpowiadają: To bzdura! Większość rodziców przeżywa rozterki, czy szczepić swoje dzieci, bo obawiają się skutków ubocznych. Strach budzi na przykład kolportowana w internecie plotka o tym, że po szczepieniu dziecko może zapaść na autyzm. Lekarze opowiadają nam, że rodzice przychodzą do nich z długą listą pytań i dają się namówić na szczepienia dopiero wtedy, gdy ich wątpliwości zostaną całkowicie rozwiane.

Z danych sanepidu wynika, że na Dolnym Śląsku unika obowiązkowych szczepień niewiele dzieci. Natomiast nieoficjalnie wiadomo, że szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia nie zalicza nawet połowa maluchów.

- Z sygnałów od rodziców wiemy, że dzieci po szczepionkach mają reakcje alergiczne, następuje regres w rozwoju, a nawet autyzm. W USA i Włoszech zapłacono już odszkodowania rodzicom dzieci, które po szczepieniu zachorowały na zapalenie mózgu, a później autyzm - twierdzi Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Jej zdaniem tzw. wysokoskojarzone szczepionki, przedstawiane przez lekarzy jako bezpieczniejsze, dawały powikłania neurologiczne, powodowały drgawki, silne alergie, wywoływały ostre zapalenie płuc, a nawet prowadziły do śmierci.

Co na to specjaliści? Załamują ręce, że rodzice ulegają panice, bo nie ma żadnych wiarygodnych danych potwierdzających tak fatalne skutki szczepień. - Mogą wystąpić pewne działania niepożądane, ale u bardzo niewielu dzieci - uspokaja prof. Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. - Sam miałem wstrząs po szczepionce przeciwko grypie, ale będę się nadal na nią szczepił - dodaje.

Oprócz strachu przed powikłaniami znaczenie mają powody finansowe. Zalecane szczepionki są drogie. Jeśli zastosować wysokoskojarzone szczepionki z wyższej półki, trzeba wydać tylko w pierwszym roku dziecka co najmniej 1500 zł.
Prof. Simon zwraca uwagę, że konsekwencje nieszczepienia dzieci są poważne. Chodzi o to, że nie tylko dzieci, ale i dorośli zaczną zapadać na groźne choroby, które uznawano dotychczas za zwalczone lub rzadko występujące, np. odrę i ospę wietrzną.

Ola z Wrocławia ma rok i nie przeszła obowiązkowych szczepień. Nie będzie miała też kolejnych. - Trzymamy to w tajemnicy. Chodzimy prywatnie do lekarza, bo w przychodni doktor by na nas doniósł - mówi Agnieszka, mama dziewczynki. - Nasza lekarka leczy dzieci, które miały infekcje i uszkodzenia mózgu, właśnie po szczepionkach. Słyszałam, że setki kobiet przy porodzie odmawia zaszczepienia dziecka. Sama znam dwie rodziny, które nie szczepią dzieci - dodaje wrocławianka.

ZA ODMOWĘ OBOWIĄZKOWYCH SZCZEPIEŃ DZIECKA GROZI KARA 1000 ZŁOTYCH - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE
Pani Agnieszka ma świadomość, że za nieprzystąpienie do obowiązkowych szczepień grozi 1000 zł grzywny. Jest nieuchronna, ściąga ją komornik.

Nie tylko rodzice Oli obawiają się skutków ubocznych szczepień. Internet wprost huczy od opowieści budzących grozę. Oto próbka: "Natychmiast po otrzymaniu szczepionki córeczka wydała z siebie bardzo dziwny, wręcz nieludzki dźwięk. Był to przeciągły, bardzo długi i wyjątkowo głośny pisk (tzw. krzyk mózgowy, objaw neurologiczny). Nie da się go z niczym innym pomylić ani zapomnieć".

Założone przez rodzi-ców Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP złożyło nawet skargę do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ. Ta bada kilkadziesiąt zgłoszonych przez Stowarzyszenie przypadków rzekomych powikłań poszczepiennych.

Lekarze są jednak zgodni: lepiej szczepić dzieci.

- Szczepieniami zabezpieczamy nie tylko dzieci, ale i ich otoczenie - wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, kierująca Katedrą i Zakładem Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Chore dziecko jest przekaźnikiem infekcji. Samo może przechodzić chorobę łagodnie, ale jeśli w domu jest osoba o obniżonej odporności (z powodu wieku, choroby przewlekłej, np. cukrzycy, czy też zażywanych leków, np. sterydowych), może przejść zakażenie znacznie ciężej, z poważnymi konsekwencjami, włącznie ze zgonem - dodaje.

Przez nieszczepione dzieci tworzy się łańcuch epidemiologiczny, który zagraża całej populacji, bo im więcej jest osób niezaszczepionych, tym większe ryzyko, że choroba będzie się rozprzestrzeniać.

- Już obserwujemy takie zjawisko. Wzrasta liczba zachorowań na odrę i ospę wietrzną - wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

CZY SZCZEPIONKI POWODUJĄ AUTYZM? - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Pojawiły się także pogłoski, że szczepionki powodują autyzm. - To bełkot intelektualny. Takie informacje pochodzą od brytyjskiego lekarza, który stracił prawo do wykonywania zawodu, bo udowodniono, iż dopuścił się oszustwa naukowego przy tych badaniach - mówi prof. Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych.
Sanepid ma prawo nałożyć karę administracyjną na rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Na Dolnym Śląsku dotychczas nikogo jeszcze nie ukarano.

Jakie szczepienia
- są obowiązkowe

W pierwszej dobie życia dziecko jest szczepione przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B).
W pierwszym roku życia dziecko jest szczepione przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, Haemophilus influenzae typu B (Hib), ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis).

W drugim roku życia dziecko musi być zaszczepione przeciwko: odrze, śwince, różyczce. Otrzyma także kolejne dawki wcześniejszych szczepionek.

W przedszkolu powtarzane są szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuściowi i poliomyelitis. W wieku 10 lat dziecko dostaje kolejne dawki przeciwko odrze, śwince,
różyczce, a gdy ma 14 lat i 19 lat - błonicy i tężcowi.

- Zalecane (płatne)

Resort zdrowia zaleca szczepienie dzieci przeciwko: pneumokokom, ospie wietrznej, kleszczowemu zapaleniu
mózgu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, grypie, rotawirusom i meningokokom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska