Dolnoślązacy mają głos. Urząd Marszałkowski uruchamia konsultacje społeczne dla programu funduszy europejskich

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
"Celem konsultacji jest zebranie uwag i opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia oraz środków przeznaczonych na poszczególne cele, które są zawarte w funduszach europejskich dla Dolnego Śląska, na lata 2021-27" – poinformował marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.
"Celem konsultacji jest zebranie uwag i opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia oraz środków przeznaczonych na poszczególne cele, które są zawarte w funduszach europejskich dla Dolnego Śląska, na lata 2021-27" – poinformował marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. UMWD
Udostępnij:
Przywracanie połączeń kolejowych, poprawa funkcjonowania ośrodków zdrowia, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz projekt, który ma zadanie wyrównać potencjały wszystkich powiatów. Tegoroczny budżet wsparcia dla województwa dolnośląskiego wynosi 2,2 miliarda euro. Urząd marszałkowski rozpoczyna konsultacje społeczne, w których głos może zabrać każdy mieszkaniec Dolnego Śląska.

"Celem konsultacji jest zebranie uwag i opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia oraz środków przeznaczonych na poszczególne cele, które są zawarte w funduszach europejskich dla Dolnego Śląska, na lata 2021-27" – poinformował marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. - "Realizacja programu przyczyni się do rozwoju naszego regionu, nie tylko w Polsce, ale i w UE.

Województwo dolnośląskie jest jednym z najlepiej rozwijających się wśród 280 regionów Europy. Choć na liście zajmujemy 6. miejsce, wciąż nie jesteśmy rejonem bogatym.

"Dolny Śląsk należy do rejonów przejściowych. Nie jest to już rejon biedny, ale jeszcze nie bogaty" – wyjaśnił marszałek Przybylski.

W tym roku wsparcie finansowe dla Dolnego Śląska wyniesie niemal 1,7 miliarda euro

"Podwoiliśmy kwotę wyjściową, to jest 800 milionów euro, na drodze trudnych negocjacji. Argumenty, których użyliśmy, przekonały rząd. Dzięki temu, oprócz regionalnego programu operacyjnego, możemy uruchomić Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST), którego budżet wynosi 556 milionów euro" - podkreślił marszałek Przybylski.

Jednym z mocniejszych argumentów skutkujących zwiększeniem wsparcia dla Dolnego Śląska w negocjacjach z rządem, była kwestia wyrównania dysproporcji między niektórymi regionami województwa.

"Różnice w poziomie rozwoju gospodarczego są istotne. FST ma wpłynąć na zwiększenie spójności naszego regionu, szczególnie między południem, a północą. Na ten cel powędruje dodtkowo 556 milionów euro. Skupimy się na byłym województwie wałbrzyskim oraz powiatach Kamiennogórskim i Zgorzeleckim" - zaznaczył wicemarszałek Dolnego Śląska, Grzegorz Macko.

Każdy mieszkaniec Dolnego Śląska może zabrać głos

Wicemarszałek Macko zachęcał także, by poza wzięciem udziału w konsultacjach społecznych, do projektu zgłaszali się beneficjenci chcący wziąć udział w aktywnym wspieraniu rozwoju ww. regionów.

"Chcemy wykorzystać środki unijne w tych dziedzinach, na które kładzie nacisk UE" – mówił Łukasz Kasprzak, dyrektor departamentu gospodarki w UMWD. - "Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska przeznaczać będziemy w oparciu o trzy filary: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (projekty infrastrukturalne), Europejski Fundusz Społeczny (projekty miękkie), oraz wspomniany FST, wspierający przemiany w regionach pogórniczych. Rozpoczynające dziś (24 stycznia – red.) konsultacje społeczne potrwają do 28 lutego tego roku. W ich ramach wszyscy mieszkańcy, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni i gospodarczy, mogą zgłaszać uwagi do dokumentów. Planujemy także spotkania tematyczne, podczas których chcemy poświęcić więcej czasu na konkretne kwestie. Poza tym odbędą się także wysłuchania publiczne i to jest nowość. Podczas pierwszego każdy Dolnoślązak będzie mógł zabrać głos. Na kolejnym odpowiemy na poruszone aspekty".

Harmonogram konsultacji społecznych online:

  • 1 lutego – tematy to m.in.: badania rozwoju regionu, wsparcie przedsiębiorców, instytucji kultury, infrastruktura ochrony zdrowia
  • 2 lutego – tematy to m in.: ochrona przyrody, walka z niską emisją, rozwój terytorialny
  • 3 lutego – tematy to m.in.: inwestycje miękkie, rynek pracy, bezrobocie i wyłączenie społeczne
  • 4 lutego - FST

Wysłuchania publiczne: 7 lutego – społeczne oraz 2 marca - odwrócone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kiedyś Dolny Śląsk był najbogatszym regionem Europy. Ale wtedy nie był pod polską okupacją.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie