Dolnoślązacy garną się do samorządów. Aż 783 komitety!

Małgorzata MoczulskaZaktualizowano 
Dariusz Gdesz / Polskapress
W październikowych wyborach samorządowych na Dolnym Śląsku wystartuje zaskakująco dużo komitetów. Wielu kandydatów na prezydentów, wójtów i burmistrzów, mimo mocnych związków z partiami politycznymi, zarejestrowało własne komitety. Partyjny szyld może im bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc.

W poniedziałek upłynął termin rejestracji komitetów wyborczych, które wystawią swoich kandydatów w jesiennych wyborach samorządowych. Na Dolnym Śląsku jest ich dokładnie 783. To z ich list wybierzemy już niebawem 8 prezydentów miast, 83 burmistrzów, 78 wójtów i tysiące radnych.

Pod względem ilości komitetów wyprzedzają nas tylko województwa mazowieckie i wielkopolskie. Najwięcej komitetów zarejestrowało się w okręgach: jeleniogórskim - aż 235 i wrocławskim - 231. W okręgu wałbrzyskim swoich kandydatów wystawi 185 komitetów, a w legnickim - 127. To z ich list wybierzemy już niebawem 8 prezydentów miast, 83 burmistrzów, 78 wójtów i tysiące radnych!

Politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Robert Alberski, podkreśla, że z tej aktywności powinniśmy się cieszyć, bo to dowód na to, że lokalna demokracja ma się bardzo dobrze, a ludzi, którzy chcą zmieniać swoje małe wsie czy wioski, wciąż nie brakuje.

Idealiści w radach

Tłumaczy, że w zdecydowanej większości są to polityczni idealiści. W gminach pieniądze z diety radnego są niewielkie, a mieszkańcy są bardzo krytyczni. Wszyscy się tam znają i wiedzą, do kogo pójść po pomoc lub z pretensjami.

- Proszę też pamiętać, że na poziomie samorządu partyjny szyld stanowi wręcz obciążenie. Mamy czasy bardzo radykalnych podziałów i wielu samorządowców nie chce opowiadać się po którejś ze stron, bo wie, że być może i zyska poparcie partii, ale jednocześnie zbuduje sobie negatywny elektorat. To partyjne poparcie pewnie przydaje się, kiedy kandydują pierwszy raz. Tak było przed laty w przypadku Rafała Dutkiewicza czy Tadeusza Krzakowskiego. Potem każdy buduje swoją „markę”, a do tego najlepsze jest własne nazwisko - mówi profesor Alberski.

Partyjne poparcie może zaszkodzić

I rzeczywiście, większość obecnych włodarzy miast czy gmin powołało swój komitet wyborczy. Co ciekawe, robią to nawet ci, którzy w ostatnich wyborach starowali z list partyjnych i nadal do partii należą. Tak jest m.in. w Świdnicy, gdzie obecna prezydent Beata Moskal- Słaniewska - choć jeszcze kilka tygodni temu wskazana przez władze Sojuszu Lewicy Demokratycznej jako ich kandydatka na prezydenta i zadeklarowana działaczka tej partii - będzie starować z własnego komitetu.

Podobnie jest w Kłodzku. Burmistrz Michał Piszko cztery lata temu starował z list Platformy Obywatelskiej. W tym „daje nazwisko” komitetowi „Lubię Kłodzko”. Z list PO w ostatnich wyborach startował również prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, teraz postawił na własny komitet.

- Uznałem, że szersza formuła, czyli komitet, który wystawi kandydatów z różnych środowisk, zapewni mi większą reprezentatywność. Nie chcę partyjnych szyldów. Zależy mi bardziej na tym, by skupić wokół siebie tych, którzy tak jak ja chcą pracować dla Wałbrzycha - tłumaczy prezydent.

Mirosław Haniszewski, wójt gminy Warta Bolesławiecka, gminą rządzi już 28 lat i nigdy nie startował w wyborach z poparciem partyjnym.

- W gminach, zwłaszcza wiejskich, ludzie głosują na konkretnych kandydatów, bo ich znają, bo doskonale wiedzą, co udało im się zrobić, a co nie. Dlatego bardzo cieszę się, że tych komitetów wyborczych jest tak dużo. Będzie wybór, a dzięki temu do rad gmin wejdą najlepsi. Ci, którzy cieszą się największym zaufaniem. Mnie taka demokracja bardzo się podoba - podkreśla wójt Haniszewski.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AGOT

Kontrola głębokiego państwa zbliża się do końca - Criminal Cabal Banks nie ponosi odpowiedzialności
30.08.2018 01:09:00 Cabal , głęboki stan , Ekonomiczny Aktualności , Izrael , NATO , rodzina królewska , tajne wiadomości , Tajny program kosmiczny , Trump , Wielka Brytania , USA
Kontrola głębokiego państwa zbliża się do końca Przestępca Kabały Banki nie są odpowiedzialne za żadne fundusze w ramach QFS Szacunek dla prawdy

Głębokie Państwo traci moc na całym świecie, ponieważ jego dyktatura DC - Waszyngton jest zagrożona. Ich kontrola szybko się kończy. Nigdy się tego nie spodziewają, więc nie są na to przygotowani. Ich lokaje w rządzie na całym świecie znajdują się w głębokich kłopotach. Ludzie już nie wierzą ani nie ufają im. Zostali odsłonięci i muszą stawić czoła gniewowi ludzi, których chętnie uciskali. Prezydent Trump odwiedził Wielką Brytanię tylko z jednego powodu: zamierzał skonfrontować się z królową i poprosić ją o zwrot wszystkich skradzionych. Królowa poddała się, o czym świadczy fakt, że kroczyła za prezydentem Trumpem podczas kontroli warty honorowej, która została nawet nadana w głównej telewizji.

Nie chciał przepychu i ceremonii od królowej. Ma szacunek wszystkich, którzy szukają prawdy. Z pewnością szkoda było, że byli tacy w Anglii, którzy chcieli go nie szanować. Okazali własną ignorancję, a oni powinni życzyć mu wszelkich sukcesów. Polityka to brudna gra. Trump nie jest politykiem, więc może podążać za własnym sumieniem. Dlatego tak wiele wysiłku jest, aby go usunąć z urzędu. Cabal jest przerażony, ponieważ nie mogą go kontrolować. Nigdy w historii świata nie było takiego wysiłku, aby usunąć Prezydenta z Urzędu. Ci, którzy są skorumpowani i ich pomocnicy zostaną usunięci

Bądźcie przygotowani i bądźcie czujni, ponieważ sprawy idą teraz szybko. Banki się zamykają, a to pozostawi wielu ludzi bez środków do życia. Zmiana powinna potrwać około trzech tygodni. Ci, którzy są skorumpowani i ich pomocnicy zostaną usunięci, ponieważ nie mogą iść naprzód. Stali się częścią Kabały z powodu pracy, którą wykonywali dla nich. Sprawiło, że czuli się ważni, ale zapłacą za to bardzo wysoką cenę. Niekończące się wojny w Głębokim Państwie zostały nałożone na nas bez jasności co do ostatecznych intencji, takich jak wyburzenie starożytnych i nowoczesnych miast, maksymalizacja strat i szkód.

W celu wzmocnienia zgodności ze strony NATO i innych organów zarządzających, krajowe ataki terrorystyczne, nawet w Stanach Zjednoczonych, takie jak te, które miały miejsce 11 września 2001 r., Muszą być kontynuowane. Cele, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia i Włochy będą przede wszystkim na liście, za co obwini się Iran. Oczywiście, takie ataki są obecnie planowane, a sprawcy, którzy przeszli przez Kosowo do Włoch i dalej na północ, są teraz przewożeni do Europy i Ameryki Północnej jako "bohaterowie".

Usankcjonowane przez państwo głębokie prześladowanie przez Izrael niższej Palestyny ​​/ Gazy i naloty saudyjskie na jemeńskie cele cywilne również trwają. Uwaga globalnej społeczności dotyczy innej sprawy, podczas gdy Ameryka zdrętwiała na tym, że jej własny rząd jest współwinny wszystkich tych ludobójczych zbrodni, a czasami nawet wygania swoich własnych ludzi.

Niemniej jednak wciąż należy przypominać autorytetowi, że świat w ogóle niczego nie zapomniał, ponieważ Kabała jest obecnie na linie i stał się bezwzględny w swojej desperacji, by utrzymać swoją władzę i kontrolę. Musimy modlić się, aby Trump i Sojusz mogli wypełnić swoją misję, z której skorzysta cała ludzkość. Niektóre z - stłumionych - technologii są uwalniane, które sięgają 70 lat lub nawet dłużej. Ta tłumiona technologia jest dla nas "nowa", ale bardzo "stara" dla innych w galaktyce, gdzie niektóre z tych technologii sięgają milionów lat. Criminal Cabal Banks nie są odpowiedzialne za żadne fundusze w ramach QFS

Pieniądz papierowy, a banki ostatecznie znikną. Coinage nie będzie, ponieważ pieniądze i banki są narzędziami kabała do kontrolowania ludnośc

w
wrocławianin

No i niech gra! Bo ja na Sutryka=Dutkiewicza, ani Stachowiak=Kaczyński nie mam zamiaru głosować. A na Panie Lempart i Tracz też nie ;). Zostaje mi Michalak.

R
Rzodkiewka

SLD ostatnio na totalnej krytyce władz miasta zdobył tylko jeden mandat. Teraz wielki strateg wrocławskiej lewicy zadecydował iść razem z radnymi Dutkiewicza. Nie będzie żadnego mandatu. Żal, smutek i łzy mi zostają.

S
Stefan

Każdy chce gadać, ale tak naprawdę nikt nie ma nic do powiedzenia.

G
Gertruda

Nic nie było, ale zawsze warto :-)

w
willy

Mówisz o tej szalonej lewaczce, która myśli że poprą ją wszystkie dziwki chcące się bezkarnie skrobać jak wpadną z klientem?
Wrocław to nie boordel.
Niemcy nie pożałują pieniędzy na jej przegraną kampanię.
Jeszcze im się przyda

J
Jan

A przed ciążą PiS

C
Czesław

Szyld LSD, PO ciąży? Co się z wami dzieje Towarzysze moi? ;-)

G
Gość

HOWGH !

Ś
Ślązak

Ja tam, jako mieszkaniec Wrocławia - stolicy Śląska, czuję się Ślązakiem, a nie Dolnoślązakiem.

W
Wrocławianin

Jedna z rozsądniejszych osób na prezydenta Wrocławia!! Chętnie dołączę do jej komitetu!

G
Gatts

telewizyjny lub wideokonferencja z udziałem przyszłych kandydatów na stanowiska takie jak prezydent Wrocławia.Pytanie powinny dotyczyć tematów związanych ze zmianami jakie interesują ich do wprowadzenia we Wrocławiu.Przyszłość komunikacji i nowych ulic , co z obwodnicą śródmiejską łączącą Armii Krajowej z ulicą Wilczycką / Żmudzką a w innych rejonach podziemne lub nadziemne przejazdy bezkolizyjne w miejscach łączących się z torami kolejowymi.Wydzielonymi pasami na ulicy tylko dla tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej.

p
politolog

Michalak walczy o II turę. a wiadomo że tak będzie. w II można przewidzieć ,że będzie Stachowiak kontra.... albo Michalak albo paziu Dutkiewicza. ta czy siak ten otrzyma namaszczenie od wszystkich polityczków i koterii przeciwko Stachowiaczce....dlatego Jurek zlewa apele o rezygnacje, bo wie, że jak pomazaniec Dutka wtopi to on i tak będzie beneficjentem poparć wszelkich

F
Franz ma Camele

To ilu kandydatow na burmistrza ? 6 ?

w
wyborca z Wrocławia

ja czekam na wybory> mamd dość rządów układziku i dutkiewicza.. na pewno nie zagłosuję na jego pomazańca sutryka, chcę miany nie tylko zamiany pacynek

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3