Dolnośląskie pomniki Jana Pawła II

  Dolnośląskie pomniki Jana Pawła II

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rzeźby Ojca Świętego stoją na Dolnym Śląsku w dużych miastach i wioskach. Z piaskowca, marmuru, granitu, sztucznego kamienia i drewna. Najczęściej odlana jest cała postać Ojca Świętego wyciągającego ręce w geście pozdrowienia.
  Pomnik Jana Pawła II w Głogowie

  Pomnik Jana Pawła II w Głogowie ©Piotr Krzyżanowski

  Najbardziej oryginalnie rysuje się pomnik z Głogowa. - Wprowadza nową jakość, stawia na treść, przekaz, a nie wizerunek - mówi z uznaniem dr Kazimierz Ożóg z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, autor pracy doktorskiej o pomnikach papieża.

  Pomysł zbudowania pomnika Jana Pawła II narodził się w Głogowie tuż po śmierci papieża. Radni przychylili się do projektu prof. Eugeniusza Józefowskiego, rektora PWSZ w Głogowie, który zaproponował, by pomnik połączyć ze znajdującym się w katastrofalnym stanie lapidarium dominikańskiego kościoła św. Piotra na pl. Jana Pawła II. W jego zamyśle miało powstać miejsce kontemplacji, ukazujące papieża jako myśliciela, poetę i pisarza. I tak powstała Głogowska Biblioteka Świętego Pielgrzyma. Jej autorami byli dwaj artyści związani z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie: prof. Eugeniusz Józefowski i dr Adam Olejniczak.

  - Jest to jedyny pomnik upamiętniający postać Jana Pawła II, zwracający w takim stopniu uwagę na dokonania intelektualne papieża Polaka - podkreśla Kazimierz Ożóg.
  Cegły, z których wzniesiono ściany lapidarium, mają kształt książek. Na każdej z nich są odciśnięte cytaty z dzieł papieża. Wyboru tekstów dokonał prorektor PWSZ dr Antoni Jeżowski. W centralnej części monumentu znajduje się relief wykonany przez Adama Olejniczaka, przedstawiający popiersie Jana Pawła II. W wyrób cegieł zaangażowani byli studenci PWSZ, którzy własnoręcznie formowali cegły i specjalnymi stemplami odciskali na nich papieskie cytaty. Pracowali w cegielni Władysława Dula w Kotli.

  Cytatów jest kilkadziesiąt. Każdy ważny i nieprzypadkowy. Nie pozwalają przejść obojętnie. Biblioteka Świętego Pielgrzyma stała się nie tylko miejscem, w których odbywają się uroczystości kościelne, ale także atrakcją turystyczną. Nie ma wycieczki, która nie robiłaby sobie zdjęć na tle charakterystycznych czerwonych cegieł.

  Pomnik papieża w Legnicy odlany jest z brązu. Jego autorem jest Janusz Kucharski, a odlewnikiem był Emil Kosicki. Odsłonięto go w 1998 roku, a więc jeszcze za życia Jana Pawła II i rok po mszy, jaką odprawił w Legnicy. Papież stoi w szatach pontyfikalnych, z pastorałem w lewej dłoni (trzymającej go za podstawę krzyża). Prawą dłonią pozdrawia wiernych. Rzeźba nie tylko upamiętnia Ojca Świętego, ale także dostojników kościelnych i ważne dla miasta wydarzenia. Na ścianach cokołu umieszczono tablice przedstawiające dostojników diecezji legnickiej wraz z wizerunkiem Matki Boskiej Krzeszowskiej. Po prawej stronie jest wizerunek bitwy pod Legnicą oraz postać świętej Jadwigi stojącej nad ciałem męża i panorama średniowiecznej Legnicy.
  Pomnik, który stoi w Strzegomiu przed bazyliką Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wykonany jest z granitu. Po trudny i drogi materiał rzadko sięgają artyści i zamawiający dzieło. Ale w przypadku Strzegomia nie mogło być mowy o innym materiale, bo to przecież miasto słynące z kamienia. Zbigniew Kulas, autor projektu i wykonawca, pamięta, ile problemów było z transportem ogromnego monumentu.

  - Rzeźba waży 6 ton, ma 4 metry wysokości - mówi artysta.
  Strzegomski pomnik jest jednym z pierwszych monumentów upamiętniających Jana Pawła II w Polsce. Dzieło zostało odsłonięte w 1997 r. Rzeźbiarz wykonał zresztą wówczas dwa pomniki. Ten drugi stoi w jego rodzinnej wsi - Międzyrzeczu, kilka kilometrów od Strzegomia.
  - I ten we wsi jest całkowicie wykonany według mojego zamysłu - mówi Kulas. Jest prosty i skromny, podczas gdy na pomniku w Strzegomiu papież wygląda bardziej dostojnie, ma insygnia i szaty liturgiczne, bo tak zażyczyła sobie rada parafialna.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo