18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Dolnośląskie Centrum Onkologii

Redakcja
Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu
Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu Fot. Piotr Krysiak
Dodaj komentarz:
Udostępnij:

Wybitni specjaliści
Radioterapia na światowym poziomie
Najnowocześniejsza aparatura
Unikalne metody i techniki leczenia chorób nowotworowych
Międzynarodowe certyfikaty jakości

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu zostało powołane w 1954 r. pod kierownictwem dr. med. Józefa Filipczyka zaledwie parę tygodni po powstaniu ośrodka onkologicznego w Poznaniu. Było pierwszą na Ziemiach Odzyskanych placówką zajmującą się chorymi na nowotwory złośliwe. DCO jest samodzielnym, publicznym zakładem opieki zdrowotnej o charakterze referencyjnym. Obecnie ośrodek udziela wszechstronnych i wysokospecjalistycznych świadczeń w zakresie: nowoczesnej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych, rehabilitacji, opieki paliatywnej i hospicyjnej, profilaktyki pierwotnej i wtórnej, promowania zdrowia. Działalność DCO obejmuje również: podyplomowe kształcenie, działalność naukowo-badawczą, nadzór specjalistyczny w województwie.

W Centrum funkcjonuje Dolnośląski Rejestr Nowotworów, zajmujący się zbieraniem informacji populacyjnych o nowotworach złośliwych w regionie i opracowywaniem ich w postaci biuletynów. Pod kierownictwem Jerzego Błaszczyka Rejestr osiągnął dużą wiarygodność gromadzonych informacji, co zaowocowało przyjęciem go do Międzynarodowego Stowarzyszenia Rejestrów Nowotworowych (ACR) w Lyonie.

Centrum leczy rocznie około 25 000 chorych, w tym około 14 000 w trybie ambulatoryjnym oraz około 11 000 na zasadach hospitalizacji. Roczna liczba operowanych tu pacjentów wynosi ponad 3200 osób. Przez Specjalistyczną Przychodnię Onkologiczną DCO przewija się około 105 000 pacjentów rocznie. Oddziały chirurgii i ginekologii onkologicznej leczą wszystkie nowotwory złośliwe ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi, jelita grubego, czerniaka złośliwego, mięsaków tkanek miękkich oraz raka narządu rodnego kobiet. Centrum szczyci się wynikami wyleczeń na poziomie europejskim. Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu swój bardzo dynamiczny, w ostatnich latach, rozwój zawdzięcza staraniom dyrekcji.

- W naszym kraju niestety bardzo rzadko przekazywane są do użytku całkiem nowe obiekty szpitalne. Dlatego cieszymy się, że w styczniu 2011 r. udało się oddać do użytku publicznego nowe, nowocześnie urządzone budynki na terenie naszej placówki. Są one bezcennym darem dla wszystkich walczących z ciężką chorobą nowotworową. - nie kryje satysfakcji Dyrektor Naczelny DCO Andrzej Tatuśko. - Do gruntownie wyremontowanego, zabytkowego Budynku A zostały przeniesione trzy oddziały o profilu chirurgii i ginekologii onkologicznej. Powstał również Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. W nowo wybudowanym budynku A1 znalazł się blok operacyjny.
Całość wyposażono w nową aparaturę medyczną o najwyższym standardzie oraz w łóżka najnowszej generacji - w tym do intensywnego nadzoru. W znakomicie wyremontowanych budynkach znalazła również miejsce całkiem nowa jednostka na terenie wrocławskiego DCO - Centralna Sterylizatornia. Ośrodek o wysokim standardzie usług medycznych musi zadbać bowiem o kwestie zmniejszenia do minimum niebezpieczeństwa szpitalnych zakażeń. Centralna Sterylizatornia poszerza oczywiście znacznie zakres bezpieczeństwa w tym zakresie, działając zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz epidemiologicznymi. Z kolei nasz nowoczesny system archiwizacji medycznej MAS - pierwszy w Polsce - pozwala na długoterminowe i bezpieczne przechowywanie dokumentacji medycznej.

Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno - Eksploatacyjnych Krzysztof Staśkiewicz dodaje:
Całkowity koszt inwestycji oddania nowych jednostek szpitalnych wyniósł ponad 50 mln złotych. Koszt uruchomienia Centralnej Sterylizatorni to ponad 2 mln złotych, a system MAS jest inwestycją, która zamknęła się w kwocie około 1,3 mln zł.

Maria Jagas, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa mówi:
Jesteśmy jedynym na Dolnym Śląsku ośrodkiem o charakterze referencyjnym. Zatrudniamy wybitnych specjalistów z zakresu różnych dziedzin onkologii. Nasze pielęgniarki dwukrotnie zdobyły tytuł Pielęgniarki Roku. Kadra ta systematyczne podwyższa kwalifikacje zawodowe. W 2010 r. po raz trzeci przyznano naszemu ośrodkowi Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy. Leczymy pacjentów stosując najnowsze zdobycze wiedzy medycznej. Dysponujemy unikatowym sprzętem w zakresie radioterapii; pozwala on nam leczyć chorych według najwyższych światowych standardów. Ostatnio wdrożyliśmy najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną metodę leczenia promieniami tj. radioterapię łukową przy użyciu RapidArc. To ważne, ponieważ ponad 70% chorych w przebiegu choroby nowotworowej, wymaga tej metody leczenia. Ponadto stosujemy następujące techniki:

3D (technika trójwymiarowa)
IMRT to technika polegająca na modulacji intensywności dawki w trakcie napromieniania - co zwiększa możliwości podania odpowiednio wysokiej dawki leczniczej na nieregularny obszar dotknięty zmianami nowotworowymi bez ryzyka uszkodzenia zdrowych narządów.
Obecnie dołożono do niej metodę łukowatą RapidArc pozwalającą na skrócenie czasu napromieniania o około 1/3 - poprawia to komfort terapii i umożliwia leczenie większej liczby chorych.
Radioterapia stereotaktyczna (radiochirurgia) działa w ten sposób, że promienie niczym nóż chirurgiczny docierają do nowotworu (np. do niedostępnych dla neurochirurga guzów mózgu). To niezwykle wysublimowana technologia, otwierająca nowe możliwości leczenia wielu chorych, których uznawano dotąd za nieuleczalnych.

TBI
jest procedurą napromieniania całego ciała, przygotowującą chorych do przeszczepu szpiku kostnego.
Radioterapia 4D - tzw. bramkowanie stwarza nowe możliwości w leczeniu raka, którego lokalizacja zmienia się w trakcie oddychania (np. rak płuca).
Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu to jedyna placówka w regionie, w której cierpiących na choroby nowotworowe pacjentów leczy się kompleksowo, metodami chirurgicznymi, za pomocą radio - i chemioterapii. W DCO działa Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne. Monitoruje on i sprawuje nadzór nad realizacją na Dolnym Śląsku Programów Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, Nowotworów Piersi i Jelita Grubego. Ośrodek prowadzi też działania z zakresu prewencji pierwotnej nowotworów, organizuje międzynarodowe konferencje naukowe, wspiera swoje działania akcjami promocyjnymi wśród mieszkańców Dolnego Śląska.
W 2009 r. nasz WOK otrzymał II miejsce w konkursie Liderzy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Centrum dysponuje Pracownią Kontroli Aparatury Rentgenodiagnostycznej, zajmującą się kontrolą sprzętu diagnostycznego, w szczególności mammografii. Jest to jedyna na Dolnym Śląsku jednostka, której działalność, z racji zadań, wykracza poza ośrodek. W DCO stworzony został również system sprawnego i przejrzystego systemu zarządzania. Posiadany przez nas Certyfikat ISO 9001:2008 gwarantuje nadzór nad wszystkimi procesami leczenia. Wprowadzenie tego systemu jakości nie byłoby możliwe bez zaangażowania wszystkich naszych pracowników, którzy każdego dnia służą pacjentom nie tylko swoją wiedzą, lecz również sercem.

Wideo

Materiał oryginalny: Dolnośląskie Centrum Onkologii - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elzbbieta
Musze przyznac ladny szpital jestem ciekawa czy tak lecza jak duzo obiecuja ?
Dodaj ogłoszenie