MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie Centrum Onkologii ma nowy system leczenia raka piersi

Agata Grzelińska
W leczeniu raka liczy się czas. Wcześnie wykryty jest uleczalny
W leczeniu raka liczy się czas. Wcześnie wykryty jest uleczalny Paweł Relikowski
Dolnośląskie Centrum Onkologii wprowadza nowy system leczenia raka. Dzięki Breast Unit (tak brzmi nazwa tego systemu) kobiety są szybciej i skuteczniej poddawane terapii.

Breast Unit to kompleksowe leczenie raka piersi obejmujące wszystkie etapy od podejrzenia choroby, przez dokładną diagnostykę, operację, radioterapię, chemioterapię, aż do zabiegu rekonstrukcji piersi ze wparciem psychologa i fizjoterapeuty.

Pani Katarzyna ma 46 lat. Pod koniec kwietnia po badaniu USG lekarz rodzinny skierował ją do chirurga onkologicznego. - Zgłosiłam się do DCO i natychmiast wykonano wszystkie badania: kolejne USG, mammografię, biopsję. Diagnostyka zakończyła się w środę, następnego dnia lekarz koordynator zadzwonił do mnie, a w już poniedziałek miałam operację. Teraz czekam na wyniki badań histopatologicznych - opowiada pani Katarzyna i przyznaje, że gdy usłyszała diagnozę: rak piersi bardziej od choroby bała się odsyłania od lekarza do lekarza i kolejek. - Byłam bardzo zaskoczona, że tu wszystko tak szybko działa.

Szybkość i płynność leczenia jest właśnie istotą systemu Breast Unit. - Pacjentką zajmuje się nie tylko chirurg, ale cały zespół, który tworzą chirurg onkolog, chemioterapeuta, radiolog, radioterapeuta, fizjoterapeuta i psycholog - wylicza prof. Rafał Matkowski, koordynator Breast Unit. - Konsylium specjalistów ustala plan kompleksowego leczenia. To wszystko dzieje się szybko. Od pogłębionej diagnostyki do operacji pacjentki czekają maksymalnie 14 dni.

Aby leczenie przebiegało nie tylko sprawniej, ale też w bardziej komfortowych warunkach (co ma ogromne znaczenie dla zdrowia chorych na raka) władze Dolnośląskiego Centrum Onkologii wybudują za 20 mln zł nowy budynek, w którym będzie centrum leczenia raka piersi. - Ośrodek Breast Unit planujemy otworzyć w przyszłym roku. Prace budowlane ruszą, gdy tylko otrzymamy pozwolenie na budowę - zapowiada Adam Maciejczyk, dyrektor DCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska