Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląski samorząd wspiera rzemieślników

Redakcja
– Brak informacji o rzemieślnikach oferujących usługi w najbliższej okolicy uniemożliwia korzystanie z nich. Chcemy to zmienić – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego
– Brak informacji o rzemieślnikach oferujących usługi w najbliższej okolicy uniemożliwia korzystanie z nich. Chcemy to zmienić – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego UMWD

Dolny Śląsk jest liderem innowacyjności. To w naszym województwie powstają najnowocześniejsze linie produkcyjne największych światowych koncernów. Samorząd województwa chce promować stosowanie nowoczesnych i oryginalnych rozwiązań również w małych i średnich przedsiębiorstwach. Pragniemy, by rzemieślnictwo stawało się coraz bardziej popularne wśród młodzieży, a co za tym idzie, było częściej wybieraną drogą zawodową – tak o nowym programie wsparcia dolnośląskich rzemieślników – mówi marszałek województwa Cezary Przybylski.

Na Dolnym Śląsku zarejestrowanych jest ponad 351 tysięcy podmiotów gospodarczych. Ogromna większość z nich to mikroprzedsiębiorcy, a zakłady rzemieślnicze skupiają się właśnie w tej grupie. W profesjach typowo rzemieślniczych, takich jak piekarze, cukiernicy, szewcy, tapicerzy, zegarmistrzowie, czy jubilerzy działa na Dolnym Śląsku około 2 tys. podmiotów. Liczba zakładów rzemieślniczych, ale również czeladników i mistrzów fachu w ostatnich latach jednak systematycznie maleje. Pomysł jak odmienić ten trend ma dolnośląski samorząd.

Promowanie dawnych zawodów ma ułatwić m.in. tworzona właśnie specjalna platforma internetowa. To na niej zgromadzone zostaną informacje na temat lokalnie działających rzemieślników łącznie z ich ofertą usług i produktów. Platforma z pewnością ułatwi też pozyskiwanie wiedzy wszystkim zainteresowanym pracą w poszczególnych profesjach rzemieślniczych.

Najważniejszym wsparciem będą jednak mikrodotacje dedykowane rzemiosłu. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca 31 sierpnia ogłosiła konkurs, którego celem jest wsparcie innowacyjności produktowej oraz procesowej małych i średnich przedsiębiorstw.

Dofinansowanie przeznaczone jest na rozwiązania, które przyczynią się do powstania nowego lub ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do towaru, usługi, procesu, marketingu czy też organizacji.

Łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie to ponad 2 miliony złotych. Natomiast o 85 procent dofinansowanie mogą ubiegać się projekty, których wartość nie przekracza 50 tys. złotych.

W ramach wsparcia, możliwe będzie dofinansowanie inwestycji prowadzących do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko procesu produkcyjnego oraz przeciwdziałających zmianom klimatycznym. Nabór projektów ruszy 5 października i potrwa do 7 grudnia 2017.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska