Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląski Kongres Samorządowy we Wrocławiu

red.
„Samorząd – Europa – Przyszłość” – to temat VI. Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, który odbył się w środę, 17 kwietnia. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, naukowcy, przedsiębiorcy czy działacze organizacji pozarządowych.

Wzięło w nim udział blisko pół tysiąca osób. To świadczy, że jest duża potrzeba prowadzenia otwartej i merytorycznej dyskusji o kondycji samorządu.

Motywem przewodnim Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego była przede wszystkim rola samorządu terytorialnego na tle procesów zachodzących współcześnie w Unii Europejskiej.

- Silny samorząd to silne państwo, skutecznie dbające o interesy swoich obywateli w Unii Europejskiej i efektywnie zabiegające o środki unijne dla swojego regionu. Chciałbym, żebyśmy byli postrzegani przez rząd jako partnerzy. Musimy spróbować mówić jednym głosem, aby skutecznie dbać o rozwój. Władze centralne muszą sobie uświadomić, że im więcej władzy będzie przekazane samorządom tym mieszkańcom będzie żyło się lepiej – zaznaczał Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W trakcie debaty dyskutowano także o przyszłości kolei regionalnej oraz aglomeracyjnej. Samorząd Dolnego Śląska rozpoczął największy w kraju projekt przejmowania od rządu ponad 400 km linii kolejowych w całym regionie. Odcinki, które były dotychczas nieużywane i zdewastowane, teraz zostaną zrewitalizowane i przywrócone do ruchu, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców tych terenów.

– Jeśli chcemy, by kolej stała się konkurencyjna w stosunku do innych form transportu musimy myśleć o zróżnicowanej ofercie, o szybkich połączeniach. Powinna funkcjonować w obszarze aglomeracyjnym, uzupełniając ofertę regionalną – mówił Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa.

Poruszone zostały również tematy związane z edukacją zawodową i rynkiem pracy. – Jako samorząd województwa będziemy wspierać współpracę szkół zawodowych ze środowiskiem przedsiębiorców. Przyczyni się to do poprawy atrakcyjności i efektywności kształcenia, a przez to do zwiększenia szans na zatrudnienie uczniów kształcących się w zawodach – podkreślał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska