Dolnośląski Inkubator Druku 3D instaluje pierwszą drukarkę i wdraża najnowocześniejszą technologię druku 3D na świecie

Artykuł sponsorowany
Realistyczne wydruki 3D odwzorowujące ludzkie narządy, modele o przejrzystości szkła lub prototypy, które wyglądają jak produkt z półki sklepowej – przedsiębiorcy na Dolnym Śląsku mają teraz dostęp do najnowocześniejszej technologii druku 3D na świecie. Dolnoślaski Inkubator Druku 3D zarządzany przez Dolnośląski Park Innowacji i Nauki zainstalował maszynę Stratasys J720 Dental, która daje niemal nieograniczone możliwości produkcyjne z wielu materiałów.

We Wrocławiu powstaje Inkubator Druku 3D – innowacyjny na skalę województwa i całego kraju klaster druku 3D skierowany do przedsiębiorców, studentów oraz innowatorów z całego regionu. Budową Centrum Druku 3D zajmuje się Dolnośląski Park Innowacji i Nauki przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Na realizację projektu pozyskano 15 mln zł ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego, a całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 24 mln zł. Centrum Druku 3D, w którym już instalowany jest sprzęt, to wielka szansa dla małych i średnich firm oraz młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw, których nie byłoby stać na zakup i utrzymanie wielu maszyn pracujących w różnych technologiach.

- Dolny Śląsk to jeden z najbardziej innowacyjnych regionów w Polsce, ta inwestycja jest tego kolejnym dowodem. O tym jak istotne jest twórcze i otwarte podejście do wykorzystywania nowych technologii mogliśmy się przekonać w ostatnich tygodniach. To właśnie dzięki takim miejscom jak to powstawały niezwykle potrzebne w walce z epidemią elementy ochrony osobistej, takie jak przyłbice ochronne, czy nawet elementy respiratorów szpitalnych wykorzystywane do ratowania życia. To tylko drobne przykłady z ogromnej gamy zastosowań druku 3D. Jestem przekonany, że współpraca sektorów nauki i biznesu wytworzy nowy impuls rozwojowy dla wielu innych branż, a efektem będzie rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracymówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Badania, rozwój, edukacja

Nowo powstający inkubator ma być miejscem, w którym przedsiębiorcy będą mogli pracować nad wprowadzaniem lub udoskonaleniem swoich produktów. Oferta Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki jest skierowana do firm z sektora MŚP. Transfer technologiczny pozwoli tym przedsiębiorstwom na dynamiczny rozwój oraz zwiększy ich konkurencyjność zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Inkubator Druku 3D stawia także na edukację. Swoje kompetencje w zakresie nowych technologii będą mogli podnosić pracownicy firm, a także studenci i uczniowie. Jak zapowiada Sebastian Kącki, Prezes Zarządu Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A. w Inkubatorze ma działać Akademia Druku 3D, w której młodzi ludzie lub osoby chcące zdobyć nową specjalizację będą uczyć się korzystania z najnowocześniejszych drukarek 3D.

Powstanie Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D to wynik współpracy z przedsiębiorcami, którzy funkcjonują w naszym parku oraz ich potrzebami. W związku z tym, że prowadzimy działalność misyjną, szukaliśmy projektu innowacyjnego dla Dolnego Śląska i z naszych badań, które przeprowadziliśmy wyszło, że technologia związana z drukiem 3D jest obiecująca, przyszłościowa i innowacyjnao projekcie opowiada Sebastian Kącki, Prezes Zarządu Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A

PolyJet - najbardziej zaawansowana technologia druku 3D

W Dolnośląskim Centrum Druku 3D zainstalowano właśnie drukarkę 3D Stratasys J720 Dental. Maszyna pracuje w technologii PolyJet, która jest obecnie najbardziej nowoczesną metodą drukowania 3D. Dzięki temu możemy wydrukować np. model anatomiczny głowy, w którym odpowiednie naczynia krwionośne, kości czy tkanki będą realistycznie odzwierciedlone. Co więcej, drukarki 3D mogą mieszać używane materiały (żywice światłoutwardzalne) podczas druku. Co to oznacza? Tak naprawdę daje to niemal nieograniczony dostęp do różnych materiałów na jednej maszynie.

Standardowo maszyna obsługuje np. materiały sztywne i kolorowe, gumopodobne, transparentne, dentystyczne. Oprócz tego możemy uzyskać materiały cyfrowe (Digital Material), które są mieszanką kilku standardowych żywic. W ten sposób możemy uzyskać nawet pół miliona barw, a także tworzywa o różnym zakresie elastyczności lub półprzezroczyste, kolorowe wydruki.

Na takiej drukarce 3D da się wykonać prototyp urządzenia elektronicznego, które składa się z gumowych przycisków, kolorowego wyświetlacza oraz obudowy z fakturą skóry. Możemy wydrukować designerskie oprawki okularów, nowy model sportowego obuwia z miękką podeszwą lub wytrzymały prototyp kierownicy. Drukarka 3D obsługuje rozpuszczalny materiał podporowy, dzięki czemu może wytwarzać modele o bardzo skomplikowanym kształcie. Wysokość warstwy, która określa precyzję druku wynosi zaledwie 14 mikronów. Dla porównania grubość ludzkiego włosa to około 100 mikronów.

Druk 3D obecnie jest skoncentrowany w prywatnych firmachwyjaśnia Sebastian Kącki. A my chcemy być otwartą instytucją i pokazywać na zewnątrz, co można robić na takich drukarkach. To urządzenie pozwala nam pokazać możliwości druku 3D w wielu obszarach.

Zainstalowana drukarka 3D Stratasys to pierwsze urządzenie w parku maszynowym. Dolnośląski Inkubator Druku 3D ma rozpocząć działalność na początku 2021 roku.

Wdrożeniem maszyny zajęła się krakowska firma CadXpert, która jest Oficjalnym Dystrybutorem marki Stratasys w Polsce.