Dolnośląski biznes może podbić zagraniczne rynki

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Dzięki unijnemu dofinansowaniu dolnośląscy przedsiębiorcy mogą wyruszyć na podbój rynków zagranicznych. Właściciele firm z naszego regionu mogą otrzymać pieniądze, dzięki którym wyjadą na targi międzynarodowe, misje gospodarcze i wystawy. To pozwoli nie tylko na wymianę doświadczeń, ale także na zdobycie partnerów biznesowych z innych krajów. Ogłoszenie naboru wniosków w ramach działania „Internacjonalizacja przedsiębiorstw” zaplanowano pod koniec tego roku. Do wydania będzie 7 mln zł.

Na tym dofinansowaniu wiele mogą skorzystać firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które często potrzebują zewnętrznego wsparcia na rozwój działalności poza Polską. Dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu dolnośląskie przedsiębiorstwa będą mogły otworzyć nowe kanały biznesowe, rozbudować system dostaw, stworzyć plan eks¬portu czy dostosować produkcję do wymagań rynku zagranicznego.

Właściciele dolnośląskich firm w najbliższych latach w pośredni sposób skorzystają także ze wsparcia unijnego w ramach działania „Rozwój przedsiębiorczości”. W ramach tego działania jednostki samorządu terytorialnego, specjalne strefy ekonomiczne oraz instytucje otoczenia biznesu mogą się starać o dofinansowanie na budowę lub rozbudowę infrastruktury wraz z kompleksowym uzbrojeniem terenu przeznaczonego pod działalność gospodarczą. Wnioski będzie można składać już w sierpniu.

Maksymalny poziom dofinansowania projektu z UE może wynosić 85 proc. W przypadku projektów z zakresu przygotowania terenów inwestycyjnych maksymalną wartość inwestycji określono na 10 mln zł. W przypadku projektów dotyczących infrastruktury przeznaczonej dla przedsiębiorstw maksymalna wartość projektu wynosi 20 mln zł.

– Przedsiębiorcy, szczególnie ci zakwalifikowani do mikroprzedsiębiorstw, mają często obawy, że ich działalność jest na tyle mało znacząca, że nie otrzymają dofinansowania bądź nie poradzą sobie ze skomplikowanymi procedurami – mówi Iwona Dyszkiewicz, dyrektor Wydziału Informacji o Funduszach Europejskich w urzędzie marszałkowskim. I zachęca właścicieli tych firm do starań o dotacje. – Można je przeznaczyć na różne cele, np. na sprzęt czy wyposażenie wspomagające rozwój firmy lub innowacyjne rozwiązania – dodaje dyrektor Dyszkiewicz.

Więcej o wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw:
www.rpo.dolnyslask.pl[b]
[b]Więcej o funduszach:

**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01
e-mail: [email protected]

Ekspert o pieniądzach na rozwój
Łukasz Tur, specjalista Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli składać projekty, których kwota będzie przekraczać 10 tys. zł. Przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą liczyć, że połowa kosztów, które poniosą, zostanie zwrócona ze środków Funduszy Europejskich. Osoby zainteresowane unijnym dofinansowaniem powinny pamiętać jednak, że wydatki poniesione przed złożeniem wniosku nie zostaną uznane za kwalifikowalne i nie można będzie ich zrefundować. Propozycje swoich projektów będzie można składać od 30 stycznia 2017 r.

Szczegółowe informacje dotyczące tego naboru wraz z terminem, do kiedy można składać wnioski, pojawią się wraz z ogłoszeniem naboru, które powinno nastąpić 30 grudnia 2016 r.

Preferowane będą projekty odnoszące się do tzw. inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska. Wśród nich znalazły się takie branże, jak: chemiczna i farmaceutyczna, mobilność przestrzenna, żywność wysokiej jakości,surowce naturalne i wtórne, produkcja maszyn i urządzeń oraz zyskujące coraz większy zasięg technologie informa-cyjno-komunikacyjne.

W ramach dofinansowania europejskiego będzie można także zdobyć granty na usługi doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalna wartość wsparcia na jedno przedsiębiorstwo wynosi 50 tys. zł. Nabór zostanie ogłoszony pod koniec września.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie