Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląska wieś bardzo szybko się zmienia

Redakcja
Dolnośląska wieś bardzo szybko się zmienia
Dolnośląska wieś bardzo szybko się zmienia Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Z Ewą Mańkowską, wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego, rozmawiamy o rozwoju obszarów wiejskich w naszym regionie. Najbardziej cieszy to, że mieszkańcy poczuli się w małych miejscowościach jak u siebie

Pani Marszałek, jakie są perspektywy rozwoju obszarów wiejskich na Dolnym Śląsku?
Dolnośląska wieś się zmienia. Środki finansowe na jej rozwój płyną nie tylko z Unii Europejskiej, ale także z budżetów gmin i urzędu marszałkowskiego. Udało się zadbać nie tylko o niezbędną do dobrej jakości życia infrastrukturę, ale, co może ważniejsze, zmienić mentalność mieszkańców wsi, którzy poczuli się w swoich miejscowościach po prostu u siebie.
Jakie działania zostały zrealizowane dzięki środkom unijnym?
Takich działań tylko w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich było bardzo wiele. Dzięki tak zwanym małym projektom odnowiono, wyremontowano lub wyposażono 277 świetlic wiejskich oraz innych obiektów pełniących ich funkcje. Wyposażono też i odrestaurowano 113 zabytków. Oprócz tego odnowiono około tysiąca obiektów z zakresu małej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. W ramach działania Odnowa i rozwój wsi wybudowano, wyremontowano lub wyposażono 630 budynków pełniących funkcje rekreacyjne i społeczno--kulturalne, 200 obiektów z zakresu szeroko rozumianej infrastruktury publicznej oraz prawie 400 obiektów o charakterze rekreacyjno--sportowym. Również z tych środków urządzono miejsca o charakterze terenów zielonych, zrewitalizowano kilkadziesiąt budynków architektury sakralnej. Wielkim sukcesem programu było wybudowanie około 1802 kilometrów sieci wodno-kanalizacyjnej, wybudowano także cztery nowe targowiska, a zmodernizowano i wyposażono kolejnych dwanaście. W ciągu ośmiu lat realizacji PROW na dolnośląską wieś trafiło ogółem przeszło 750 milionów złotych.
A czym jest Odnowa Dolnośląskiej Wsi?
Odnowa Dolnośląskiej Wsi to autorski program realizowany na terenie naszego województwa. Skupia się na ludziach, ich wzajemnych relacjach, na tradycji, budowaniu tożsamości, czyli na tym wszystkim, co buduje wspólnotę. Odnowa Wsi została zainicjowana na Dolnym Śląsku w 2009 roku. Do dzisiaj 1041 sołectw ze 118 gmin zgłosiło do niego swój udział. Dzięki programowi społeczności lokalne zyskują nie tylko w sferze materialnej i gospodarczej, ale też tej związanej z kultywowaniem lub tworzeniem nowych tradycji.
Jak to działa w praktyce?
Realizacja programu opiera się na trzech zasadach: oddolności, pomocniczości i współpracy. Sołectwa otrzymują wparcie finansowe i merytoryczne, takie jak szkolenia, warsztaty, podróże studyjne, kongresy. Dzięki organizowanym przez nas szkoleniom powstało kilkadziesiąt prężnie działających stowarzyszeń wiejskich. Dzięki wyjazdom studyjnym, również do innych regionów Polski, powstało kilkanaście wsi tematycznych. Co roku organizowany jest Kongres Odnowy Wsi, który jest okazją do pozyskiwania wiedzy oraz wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy, co kończy się często realizacją wspólnych projektów. O sukcesie tych działań świadczy fakt, iż Odnowa Dolnośląskiej Wsi została wpisana do Strategii Rozwoju naszego województwa do roku 2020. Jednak najistotniejsze są, organizowane co roku, dwa konkursy na dotacje dla gmin i organizacji pozarządowych.
O jakich pieniądzach mówimy w przypadku tego programu?
W latach 2008-2015, na realizację Odnowy Wsi z budżetu województwa dolnośląskiego przeznaczono około 24 mln złotych. Gminy zrealizowały 895 projektów za około 20 mln złotych, a organizacje pozarządowe 622 projekty za niemal 3 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska