Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląska lista weselnych pałaców

Małgorzata Moczulska
Pałac Staniszów. Koszt wesela na 100 osób z obowiązkowym noclegiem w pokojach dwuosobowych - 51 tys. zł Atrakcje: Piękna sceneria i ogromny park angielski, świetny na plenerowe zdjęcia ślubne.
Pałac Staniszów. Koszt wesela na 100 osób z obowiązkowym noclegiem w pokojach dwuosobowych - 51 tys. zł Atrakcje: Piękna sceneria i ogromny park angielski, świetny na plenerowe zdjęcia ślubne. Marcin Oliva Soto
Rozwija się moda na wesela w pałacach i zamkach. Sierpień i wrzesień to miesiące, kiedy o wolny termin bardzo trudno. Czasem trzeba na niego czekać nawet dwa lata. Mimo to chętnych nie brakuje. No bo i ceny stały się konkurencyjne.

Owszem, są pałace i zamki, gdzie za wesele dla 100 osób trzeba zapłacić 50 tys. zł, ale najczęściej wystarczy 25- 30 tys., by zorganizować niezapomnianą ceremonię w wyjątkowych wnętrzach.

- Pałace i zamki są u nas coraz bardziej popularne z kilku powodów - mówi Piotr Krawczyk z portalu weseledlaciebie.pl. - Po pierwsze - mamy ich na Dolnym Śląsku sporo, więc jest w czym wybierać. Przecież niemal w każdym powiecie jest jeden taki obiekt. Po drugie - bardzo często tylko ich wnętrza są w stanie pomieścić zaproszoną przez nas liczbę gości. Trudno znaleźć salę weselną na 150 osób, a w pałacu nie ma z tym problemu - wyjaśnia.

A faktem jest, że organizowane są u nas coraz większe wesela. Prawie 15 procent wszystkich uroczystości to te na ponad 150 osób. - Jako ciekawostkę mogę zdradzić, że na Dolnym Śląsku był niedawno ślub na 400 osób - mówi Krawczyk. Tłumaczy, że powodem popularności zamków jest też fakt, że nowożeńcy coraz częściej chcą się pokazać, a ślub w pałacu jest bardzo trendy.

Mają również na to pieniądze. Średnia wieku osób, które decydują się na ślub, znacznie się przesunęła. Teraz są to ludzie starsi niż kiedyś - po 30., usamodzielnieni, którzy czegoś już w życiu się dorobili. Nie muszą liczyć na pieniądze rodziców. - Muszą jednak zapomnieć o spontaniczności, bo o wolny termin trudno - zaznacza Krawczyk.

Potwierdzają to w pałacowych obiektach. Rezerwacje w pałacu w Wojanowie czy Dębowym w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz w Zamku na Skale koło Lądka-Zdroju dokonywane są z co najmniej rocznym wyprzedzeniem. W zamku w Kliczkowie do końca września co tydzień odbywają się wesela.

- Ale na przyszły rok mamy wolne terminy - mówi Krzysztof Siwik, zastępca dyrektora zamku.
O wolny termin trudno, bo w historycznych salach bawią się u nas nie tylko miejscowi, ale i goście z zagranicy. W pałacu w Kraskowie, koło Świdnicy odbyło się niedawno wesele pary z Norwegii. W zamku Książ wesele polsko-kubańskie i polsko-francuskie. Na tym drugim wszystkie panie musiały mieć na głowach kapelusze.

Współpraca WIK
Tu każda panna młoda staje się księżniczką

1. ZAMEK NA SKALE w Trzebieszowicach. Koszt wesela na 100 osób z obowiązkowym noclegiem dla gości - 50 tys. zł. Atrakcje: ślub w romantycznym, wiejskim kościółku, przedślubne zabiegi SPA, menu autorstwa mistrza świata w grillowaniu.

2. PAŁAC W KRASKOWIE. Koszt wesela na 100 osób - 30 tys. zł. Atrakcje: ślub w pałacowym ogrodzie, bryczki dla gości, piękne wnętrza.

3. ZAMEK KSIĄŻ w Wałbrzychu. Koszt wesela na 100 osób - 25 tys. zł. Atrakcje: zamek jest w stanie pomieścić 250 gości, nocny pokaz rycerskiej bitwy oraz teatr ognia.

4. PAŁAC WOJANÓW. Koszt wesela na 100 osób - 24 tys. zł. Atrakcje: możliwość organizacji ślubów cywilnych na terenie parku lub w historycznych salach.

5. PAŁAC DĘBOWY w Mysłakowicach. Koszt wesela na 100 osób - 41 tys. zł. Atrakcje: państwo młodzi noc poślubną spędzają w Apartamencie Luksusowym wyposażonym w miedzianą indyjską wannę w sypialni.

6. PAŁAC STANISZÓW. Koszt wesela na 100 osób z obowiązkowym noclegiem w pokojach dwuosobowych - 51 tys. zł Atrakcje: Piękna sceneria i ogromny park angielski, świetny na plenerowe zdjęcia ślubne.

7. PAŁAC BRUNÓW. Koszt wesela na 100 osób - 20 tys. zł. Atrakcje: w prezencie dla pary młodej nocleg w reprezentacyjnym pokoju, piękne otoczenie.

8. ZAMEK KLICZKÓW. Koszt wesela na 100 osób - 22 tys. zł. Atrakcje: Ceremonia w pobliskim kościółku, potem do zamku młodzi przejadą bryczką. Zamek oferuje pokazy rycerskie i inscenizacje - porwanie panny młodej.

9. PAŁAC W BĄDZOWIE. Koszt wesela na 100 osób - 18 tys. zł. Atrakcje: piękne ogrody.

10. ZAMEK GRODZIEC. Koszt wesela na 100 osób - 16 tys. zł. Atrakcje: pokaz tancerzy ognia, staropolskie powitanie, wjazd młodej pary na zamek bryczką.

* ceny średnie, bez alkoholu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska