Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląska Fabryka Porcelany "Krzysztof" przestaje istnieć. Jej serwis Fryderyka był obiektem pożądania każdej polskiej rodziny

Alina Gierak
Alina Gierak
W sklepie firmowym Porcelany "Krzysztof" przy ulicy Limanowskiego 10 w Wałbrzychu można kupić serwisy i pojedyncze talerze, filiżanki i inne porcelanowe wyroby.
W sklepie firmowym Porcelany "Krzysztof" przy ulicy Limanowskiego 10 w Wałbrzychu można kupić serwisy i pojedyncze talerze, filiżanki i inne porcelanowe wyroby. Dariusz Gdesz
Fabryka Porcelany "Krzysztof" działała nieprzerwanie od prawie 200 lat. Po eleganckie serwisy Fryderyka, idealne na prezenty ślubne lub rocznicowe, jeździło się do Wałbrzycha z całej Polski. Wszystko wskazuje na to, że te czasy przejdą do historii. Ostatnia fabryka porcelany w Wałbrzychu właśnie ogłosiła zwolnienia grupowe. To już koniec przemysłu ceramicznego w tym mieście. Zobaczcie na slajdach wyroby z "Krzysztofa". Może macie je w domu, albo zechcecie skorzystać z ostatnich wyprzedaży?

Spis treści

Z fabryki porcelany do filmu, Białego Domu i na stoły królewskie

Jeszcze nie tak dawno fabryka "Krzysztof" wysłała swój serwis obiadowy i kawowy Alaska, ręcznie zdobiony wysokokaratowym złotem, do Białego Domu. Jej zastawy gościły na królewskich stołach. Elegancką szkatułkę ze złotymi zdobieniami w stylu barokowym, firma wysłała na dwór królowej Elżbiety II, jako prezent po narodzinach księcia George'a.

Elementy z serwisu Fryderyka, z charakterystycznym liściem akantu, zobaczyć można było w wielu popularnych serialach i filmach. Fryderyka zagrała między innymi w takich produkcjach jak "Trędowata", "Noce i dnie", "Lalka", "Stawka większa niż życie", "Czas Honoru", "Forever" czy "Zniewolona". Dlaczego więc fabryka upada?

Fabrykę Porcelany "Krzysztof" dobiły pandemia i ceny gazu

Zwolnienia grupowe w "Krzysztofie" mają objąć 70 osób.

- Fabryka wskazywała, że przyczyną zwolnień jest likwidacja wydziałów w "związku z planowanym zakończeniem działalności", spowodowanym sytuacją na rynku gazu, drastycznym wzrostem cen i brakiem możliwości zawarcia umowy na ciągłe dostawy gazu, będącego podstawowym surowcem do produkcji - wyjaśnia Marzena Radochońska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

I choć pracownicy mają jeszcze nadzieję, że "Krzysztof" się podniesie, tak jak kiedyś, to ekonomia jest bezwzględna. Gdy wygaszą piece w ostatniej fabryce porcelany, zamknięty zostanie ważny rozdział w historii Dolnego Śląska. Po wojnie, w regionie Wałbrzycha działały prężnie trzy fabryki:
• "Książ",
• "Wałbrzych"
• i "Krzysztof".

Po dwóch pierwszych straszą ruiny. A ostatnia fabryka przegrywa właśnie walkę o byt. Jej wyroby można będzie oglądać tylko w wałbrzyskim Muzeum Porcelany.

ZOBACZ TEŻ:

Długa historia Fabryki Porcelany"Krzysztof"

Porcelana "Krzysztof" w Wałbrzychu ma bardzo długą tradycję w produkcji porcelany stołowej. Firma została założona w 1831 roku przez Carla Kristera, ale historia zakładów produkcyjnych jest nieco dłuższa i sięga roku 1820. Na początku XX w. nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną, które weszło do struktury kartelu bawarskiego razem z fabryką porcelany Philip Rosenthal. W 1945 roku fabrykę znacjonalizowano i przyjęła ona nazwę "Porcelana Stołowa Krzysztof". Na początku lat 90. XX wieku firma została sprywatyzowana. W roku 2010 powstała Porcelana Krzysztof sp. z o.o.

Porcelanowe hity od "Krzysztofa"

Najstarszy fason, produkowany w Porcelanie "Krzysztof" to Fryderyka. Serwis niezmiennie budzi zainteresowanie klientów i należy do bestsellerów fabryki. Zaprojektowany w 1936 roku, nawiązuje w swojej formie do włoskiego baroku. Gładkie powierzchnie Fryderyki wzbogacone żywiołowym roślinnym reliefem, zdobione są głównie kwiatami - kobaltem i złotem.

Także obecnie wiele projektów sygnowanych marką Kristoff, jest popularnych. Może w najbliższym czasie staną się ikonami designu? Warto mieć je na oku, bo ich wartośc może zacząć rosnąć.

Inne wyroby fabryki:

  • Plantacja/Plantation Alicji Patanowskiej. Zestaw czterech porcelanowych komponentów, pasujących do zwykłych szklanek i kieliszków, zaprojektowany do uprawy ziół i roślin ozdobnych metodą hydroponiczną – w samej wodzie, bez użycia ziemi.
  • Kolekcja Nathalie&George, powstała z inspiracji twórczością postmodernistów – Nathalie du Pasquier i Georga Sowdena (znanych z działalności artystycznej, prowadzonej w latach osiemdziesiątych XX w. we Włoszech).
  • Kolekcja White Breakfast, zdobiona delikatną pastelową grafiką w różowe flamingi.
  • Kolekcja Blue dots/Green dots, czyli porcelana zdobiona kropkami
  • Kolekcja X KRISTOFF. Każdy z jej elementów jest wykonany ręcznie. Wzory serca, jemioły, gołębia symbolizujące opatrzność, szczęście i miłość zostały zaprojektowane przez Karola Śliwkę, legendę wzornictwa, jednego z najbardziej cenionych twórców grafiki użytkowej w powojennej historii Polski.

W galerii poniżej znajdziesz wyroby Krzysztofa i zdjęcia szturmu, jaki przypuścili na sklep przy fabryce klienci, kiedy dowiedzieli się o wyprzedażach w fabryce. Warto wybrać się tam i nabyć przeceniony serwis, którego wartość może wkrótce wzrosnąć.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska