Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej już na poligonie

Grzegorz Chmielowski
Dokładnie 113 ochotników przekroczyło w weekend bramę 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowo powołani żołnierze rozpoczęli terytorialną służbę wojskową w 161. wrocławskim batalionie lekkiej piechoty. Najbliższe kilkanaście dni spędzą na szkoleniu podstawowym na poligonie Karliki w Żaganiu.

- Jest to pierwsze powołanie, które rozpocznie się szkoleniem kandydatów na żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. To także pierwsza 16-tka, czyli szkolenie poligonowe dla ochotników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze służbą wojskową - informuje kpt. Renata Mycio, rzecznik prasowy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwszy dzień szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki”, to przyjęcie, umundurowanie i wyposażenie w sprzęt wojskowy oraz ujęcie ochotników w ewidencji. Także pierwszego dnia są badani przez lekarza i dostają broń, czyli karabinki MSBS Grot, z którymi będą się szkolić się podczas pobytu na poligonie.

- Pierwszy dzień przebiegł zgodnie z planem, nikt nie został wykluczony przez lekarza, bo wszyscy ochotnicy przeszli wcześniej dokładne badania w ramach komisji w Wojskowych Komendach Uzupełnień - tłumaczy kpt. Renata Mycio.
Jeszcze sobotę ochotnicy wyjechali na poligon pod Żaganiem, gdzie zostali zakwaterowani.

W kolejnych dniach szkolenia poligonowego żołnierze będą nabywali praktycznie umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią oraz wyposażeniem wojskowym. Zapoznają się również z zasadami taktyki działania obowiązującymi na polu walki, co w praktyce przekłada się na naukę przetrwania i udzielania pierwszej pomocy oraz zasad topografii.

Jak informuje pani rzecznik, 20 lutego ochotników czeka egzamin ze zdobytej podczas „szesnastki” wiedzy wojskowej. Następnie we wrocławskim Rynku 23 lutego złożą przysięgę wojskową i jako dolnośląscy terytorialsi rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych (podczas weekendów).

Przypomnijmy, że formowanie naszej brygady rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161. wrocławski batalion lekkiej piechoty, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Jak informuje kpt. Renata Mycio, batalion ten docelowo ma liczyć około 700 osób i składa się będzie nie tylko z wrocławian. - Wśród 113 ochotników, którzy wyjechali na poligon są mieszkańców różnych dolnośląskich powiatów, w tym 14 kobiet - mówi nam rzecznik.
Na Dolnym Śląsku, w ramach 16. Brygady, zaplanowano utworzenie trzech batalionów obrony terytorialnej, skupiających ponad 2 tysiące żołnierzy. Wedle kpt. Renaty Mycio, tworzenie drugiego batalionu powinno się zacząć jeszcze w tym roku.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska