Dolnośląscy emeryci są zadłużeni na potęgę

  Dolnośląscy emeryci są zadłużeni na potęgę

  Marcin Hołubowicz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

   Dolnośląscy emeryci są zadłużeni na potęgę
  1/2
  przejdź do galerii

  ©infografika Maciek Dudzik

  Seniorzy z naszego regionu zadłużyli się po uszy - więcej pożyczyli tylko ci z Górnego Śląska i Mazowsza. Rekordzista z naszego województwa to mężczyzna w wieku 72 lat z długiem 515 tys. zł. Niewiele ustępuje mu 79-letnia kobieta z długiem 418 tys. zł (niespłacony kredyt bankowy). Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że kłopoty ze spłaceniem pożyczek i zakupów ratalnych ma już co dziesiąty emeryt z Dolnego Śląska.
  - Emeryt dostaje od państwa średnio 60 proc. pobieranej wcześniej pensji. Dlatego może mieć problem z utrzymaniem dawnego poziomu życia - zauważa Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów. - Starsze osoby biorą pożyczki, bo nie wystarcza im pieniędzy na rachunki za prąd, gaz oraz lekarstwa - dodaje.

  Nie jest tajemnicą, że nierzadko krewni wykorzystują emerytów, bo sami nie mogą liczyć na kredyt w banku.
  - Gdy w rodzinie są na przykład bezrobotni, najłatwiej jest im poprosić o pomoc babcię czy dziadka, bo seniorzy w oczach banków są wiarygodni, mają zdolność kredytową. Dlatego na emerytów są zaciągane duże pożyczki, które potem starszym osobom jest trudno samodzielnie spłacić - zaznacza Bożena Uścińska, psycholog biznesu z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

  Nie brak przykładów na to, że banki niemal wciskały seniorom kredyty bez badania ich sytuacji finansowej. Kiedy ci wpadli w pętlę zadłużenia, otrzeźwienie było bolesne.


  Kto kusi naszych emerytów? - Czytaj na następnej stronie


  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie ma się co dziwić

  igor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To efekt raju, jaki dla Polaków nadal buduje zdradziecki rząd rabusiów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Agnieszka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19

  Moja babcia teoretycznie ma ponad 2000 zł emerytury a praktycznie jakieś 400zł, bo tak się pozadłużała. Pal licho banki, z tymi można w sensowny sposób się dogadać. Najgorsze, że babka brała w...rozwiń całość

  Moja babcia teoretycznie ma ponad 2000 zł emerytury a praktycznie jakieś 400zł, bo tak się pozadłużała. Pal licho banki, z tymi można w sensowny sposób się dogadać. Najgorsze, że babka brała w providencie i chwilówki a to najgorsze co może być. Wzięła 1000zł a do spłaty ma 3000!!
  I nie da się babce nic a nic przetłumaczyć. Dwa lata temu razem z mamą ogarnęłyśmy jakoś te kredyty, zrobiłyśmy konsolidację i babcia miała tylko jedną ratę na 900zł do płacenia. Wydawało się, że jest ok a tu dwa miesiące temu babka dzwoni i ryczy, bo komornik jej na emeryturze siedzi! Babka znów jakiś kredyt wzięła do którego się nie przyznała! A najlepsze na koniec: wczoraj z dumą obwieściła mamie, że nie musi się martwić o święta, bo wzięła pożyczkę!! No ręce opadają!!
  Mama się zastanawia czy nie ubezwłasnowolnić babci. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  długi starszych

  kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  mój kochany braciszek ze swoją babą tak moją matką załatwili że teraz ma komornika! Nikomu nic nie powiedziała jak ją namówili na kredyt samochodowy póżniej sama nie wiem na co ale w końcu zebrała...rozwiń całość

  mój kochany braciszek ze swoją babą tak moją matką załatwili że teraz ma komornika! Nikomu nic nie powiedziała jak ją namówili na kredyt samochodowy póżniej sama nie wiem na co ale w końcu zebrała się takaaaa sumka (około 150.000 + odsetki) że te głupki nie dawały rady już płacić i pozostawili ten problemik mojej matce która jak wiadomo nie spłaci takich pieniążków nigdy - została sama z tym problemem! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziadek, babcia biorą duży kredyt dla rodziny

  tak też bywa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  kiedy umierają rodzina zrzeka się spadku i pisz pan na Berdyczów, niech gmina spłaca długi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zasada

  dziadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

  Jak nie mam na spłatę to nie biorę kredytu. Proste.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sądząc po minusach

  babcia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  dla innych nie do przyjęcia ta prosta zasada.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I poszło mieszkanko...

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Nie ma nic za darmo, tak funkcjonują banki, które zabezpieczają sobie takie kredyty mieszkaniami lub domami staruszków....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo