Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolmed - kiedy go otwierano miał być wizytówką Wrocławia. Wstęgę przecinał Edward Gierek

Hanna Wieczorek-Ferens
Hanna Wieczorek-Ferens
Dolmed budowano w latach Powstawał w latach 1974-77, projektantami byli  Anna i Jerzy Tarnawscy, za konstrukcję odpowiadał inż. Wojciech Święcicki, a wykonawcą było znane w mieście Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2
Dolmed budowano w latach Powstawał w latach 1974-77, projektantami byli Anna i Jerzy Tarnawscy, za konstrukcję odpowiadał inż. Wojciech Święcicki, a wykonawcą było znane w mieście Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2 Tadeusz Szwed/Gazeta Robotnicza
Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED przy ul. Legnickiej we Wrocławiu jest miejscem, które kojarzy chyba każdy w mieście. Trzeba pamiętać, że w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku był prawdziwie nowoczesną placówką medyczną.

Charakterystyczny budynek Dolmedu na dobre zżył się z krajobrazem ulicy Legnickiej. Powstawał w latach 1974-77. Zaprojektowali go Anna i Jerzy Tarnawscy, za konstrukcję odpowiadał inż. Wojciech Święcicki, a wykonawcą było znane w mieście Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2. To była prawdziwa duma Wrocławia, na otwarciu Dolmedu 15 czerwca 1977 roku pojawił się osobiście Edward Gierek.

Kiedy już oddano go do użytku, wrocławianie szybko przechrzcili Dolmed na "Babkę Drożdżową". Bo kształtem babkę przypomina, a drożdżową od nazwiska ówczesnego I sekretarza KW PZPR - Ludwika Drożdża. Budynek miał tak futurystyczną, na owe czasy, formę, że wystąpił w fabularnym filmie fantastyczno-naukowym "Test pilota Pirxa" z 1978 roku.

Wchodząc do środka, trudno było uwierzyć, że jest się w placówce medycznej. Ściany zewnętrzne parteru wyłożone zostały bowiem klockami z łupanego modrzewia, wieża skrywająca windę otrzymała okładzinę z drobno pociętego piaskowca i mozaiki w złotym kolorze, a filary obłożono czarnym granitem. Pełen luksus. A przed Dolmedem, w fontannie pływały łabędzie - rzeźba Jerzego Boronia. O ile sam budynek przetrwał do dzisiaj w całkiem przyzwoitym stanie, otoczenie, w tym fontanna, zostało, niestety, zdewastowane.

Wnętrze Dolmedu także było supernowoczesne. W skomputeryzowanej placówce medycznej można było wykonać komplet kilkudziesięciu badań, testów i analiz laboratoryjnych u pacjentów w ciągu około trzech godzin! Dziennie można było przebadać w ten sposób 100 osób.

Charakterystyczny budynek już na stałe wpisał się w krajobraz tej części miasta. A stoi tu już ponad 40 lat! Przechodził remonty, lekkie przebudowy. W roku 2012 ówczesne Urząd Marszałkowski wpadł na pomysł sprzedania Dolmedu, podobno chęć kupna wyrażało PZU. Pomysł upadł cztery lata później. Dzisiaj budynek Dolmedu w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia” zapisano jako Dobro Kultury Współczesnej.

Nadal jednak DOLMED zachwyca swoim modernistycznym kształtem. Jak wyglądał w czasie budowy i w pierwszych latach po otwarciu? Jak wyglądały wnętrza? Zapraszamy na podróż w czasie w naszej galerii zdjęć.

Dolmed budowano w latach Powstawał w latach 1974-77, projektantami byli  Anna i Jerzy Tarnawscy, za konstrukcję odpowiadał inż. Wojciech Święcicki, a wykonawcą było znane w mieście Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2

Dolmed - kiedy go otwierano miał być wizytówką Wrocławia. Ws...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska