MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Pałaców i Ogrodów zachwyca na wiosnę. Nie musicie jechać nad Loarę, by podziwiać piękne budowle nad wodą i na wzgórzach

Alina Gierak
Zamek w Karpnikach to jedna z najpiękniejszych budowli w Dolnie Pałaców i Ogrodów
Zamek w Karpnikach to jedna z najpiękniejszych budowli w Dolnie Pałaców i Ogrodów Alina Gierak
Nie trzeba jechać do Francji, by podziwiać fantastyczne budowle, położone nad rzekami, na wzgórzach i nad stawami. Na Dolnym Śląsku w Kotlinie Jeleniogórskiej, na obszarze około 100 kilometrów kwadratowych, znajduje się ponad 25 zabytkowych reprezentacyjnych pałaców i zamków. Krainę Pałaców i Ogrodów uważa się za najbardziej nasyconą pałacami w Europie środkowo-wschodniej. Niektóre z budowli są w ruinie, inne są w trakcie odbudowy. Kilka, już po renowacji, zachwyca architekturą, położeniem i parkami. To idealne miejsca na krótki wypad Wrocławia, Legnicy czy Jeleniej Góry. O najpiękniejszych budowlach Doliny Pałaców i Ogrodów, które możecie zwiedzić podczas jednej wycieczki, przeczytacie poniżej.
od 16 lat

Spis treści

Dolina Pałaców i Ogrodów -lista budowli

W Dolinie Pałaców i Ogrodów znajduje się obecnie ponad 25 obiektów. Związane są z Habsburgami, Hohenzollernami czy Schaffgotschami, znamienitymi rodami europejskimi, które miały tu swoje rezydencje. Dzisiaj budowle są różnym stanie i pełnią różne funkcje.

Na przykład w Wojanowie, Jeleniej Górze, Łomnicy, Pakoszowie, Karpnikach w pałacach są luksusowe hotele i restauracje, w pałacu w Janowicach Wielkich mieści się Dom Pomocy Społecznej, w Pałacu Sobieszów powstało centrum edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, zaś w pałacu Schaffogotschów w Cieplicach ma siedzibę Politechnika Wrocławska.

 • Pałac w Bukowcu
 • Park krajobrazowy i folwark w Bukowcu
 • Pałac w Brunowie
 • Pałac Schaffgotschów w Cieplicach
 • Pałac w Czernicy
 • Pałac w Dąbrowicy
 • Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich
 • Dwór w Janowicach Wielkich
 • Dwór Czarne w Jeleniej Górze
 • Pałac Paulinum w Jeleniej Górze
 • Pałac Dębowy w Karpnikach
 • Zamek w Karpnikach
 • Pałac Smyrna w Kowarach
 • Pałac w Ciszycy- Kowary
 • Nowy Dwór w Radocinach- Kowary
 • Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy
 • Pałac w Miłkowie
 • Dwór w Mniszkowie
 • Pałac Królewski w Mysłakowicach
 • Pałac w Pakoszowie
 • Pałac w Sobieszowie
 • Zamek Chojnik w Sobieszowie
 • Wieża Książęca w Siedlęcinie
 • Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym
 • Pałac w Staniszowie Górnym
 • Pałac w Wojanowie
 • Pałac w Wojanowie- Bobrowie

Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy w Dolnie Pałaców i Ogrodów

Wczesnobarokowy dwór wzniesiono około II połowy XVII w. Ówcześnie majątek należał do rodziny Zedlitz. Potem właściciele zmieniali się kilkakrotnie. W roku 1835 dobra łomnickie kupił Carl Gustaw von Küster.

Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez państwo polskie i do 1977 roku była tu szkoła podstawowa. Potem budynek stał pusty i ulegał dewastacji, aż zakupiła go w 1992 roku rodzina von Kusterów, dawnych właścicieli. Pałac i otaczający go park odnowiono. W budynku urządzono muzeum.

W pałacu obecnie znajduje się muzeum
W pałacu obecnie znajduje się muzeum Alina Gierak

Dwór „Dom wdowy” wzniesiony w latach 1803–1804 przez Christiana Gottfrieda Mentzla dla starszych członków rodziny. Obecnie znajduje się tu hotel i restauracja.

W Łomnicy zagospodarowano także zespół folwarczny i stodołę. Można tu smacznie zjeść, kupić regionalne pamiątki, zrobić zakupy w sklepie z lnem, posłuchać muzyki podczas niedzielnych koncertów.

Pałac w Łomnicy to ulubione miejsce jeleniogórzan na rodzinne, rowerowe wycieczki. Trasa jest łatwa i ma kilka wariantów: przez Łomnicę i Osadę Śnieżka, przez wieś Dąbrowicę, przez Łomnicę koło lotniska.

Pałac Wojanów w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Z pałacu w Łomnicy na piechotę przejdziecie do pałacu w Wojanowie. To sąsiadujące budowle, które przedziela rzeka Bóbr.

Pałac w Wojanowie powstał w XVIII wieku w miejscu zabudowań z XIII wiecznych. W latach 30. XIX wieku księżna Luiza Niderlandzka otrzymała pałac w prezencie od swojego ojca, króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Gościli tu arystokraci, artyści i znane europejskie osobistości. W 1908 roku rodzina królewska sprzedała pałac. Przechodził potem z rąk do rąk.

Po 1945 roku w pałacu i folwarku znajdował się PGR, a zabudowania w kolejnych latach zaczęły popadać w ruinę. Udało się pałac sprzedać, ale niestety nie doczekał odbudowy. W 2002 roku wybuchł tu pożar, który strawił częściowo już odnowione pomieszczenia.

Pałac otacza park ze starodrzewiem. Obok płynie rzeka Bóbr
Pałac otacza park ze starodrzewiem. Obok płynie rzeka Bóbr Alina Gierak

Dopiero kilka lat później, nowy właściciel, odbudował pałac i zabudowania folwarczne. Działają tu hotel z basenem, jest restauracja, można spacerować w parku ze starodrzewiem, pograć w tenisa, poopalać się i w ciszy posłuchać szumu fontanny. Latem w pałacu w Wojanowie organizowany jest Festiwal Dell Arte.

Zamek w Karpnikach w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Neogotycki zamek należy do najpiękniejszych obiektów z listy Doliny Pałaców i Ogrodów. Jest to dawna letnia rezydencją Wilhelma Pruskiego młodszego brata króla Fryderyka Wilhelma III. Ostatnia przebudowa w połowie XIX w. nadała budynkowi romantyczno-obronnego charakteru. W zamku bywały najbardziej znamienite europejskie rody arystokratyczne.

Majątek pozostał w rękach dynastii heskiej do 1945 roku. Po wojnie urządzono w nim Uniwersytet Ludowy. Potem przez lata budynek popadał w ruinę, aż udało się znaleźć kupca, który do odnowił wraz z otaczającym go parkiem. Obecnie znajduje się tu luksusowy hotel z restauracją. Czasami odbywają się tu koncerty.

Pałac w Bukowcu

Z Karpnik dojedziecie do Bukowca w dziesięć minut. Znajduje się tu cały zespół pałacowo- parkowy, na który składają się liczne obiekty porozrzucane po okolicy. Można zwiedzać

 • Pałac
 • Belweder w kształcie świątyni greckiej
 • Ruiny Opactwa
 • Dom Ogrodnika
 • Amfiteatr

Budynki i założenie parkowe są ściśle powiązane z działalnością hrabiego i hrabiny von Reden, którzy mieli bliskie kontakty z pruskim dworem królewskim. W XVIII wieku Bukowiec był ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i kulturalnego.

Hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden, utworzył w Bukowcu romantyczny park krajobrazowy, który został uznany za najcenniejszy i najpiękniejszy w Prusach.

Dwukondygnacyjny pałac na­le­ży dzisiaj do Związ­ku Gmin Kar­ko­nos­kich. Natomiast Fun­da­cja Do­li­na Pa­ła­ców i Ogro­dów Kot­li­ny Je­le­nio­gór­skiej ma na terenie założenia pałacowego swoją siedzibę. Urządza tu wystawy i koncerty.

Pałac Paulinum w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Wracając do Jeleniej Góry z pałaców w Łomnicy, Wojanowie i Karpnikach, nie możeciee pominąć pałacu Paulinum, który znajduje się w stolicy Karkonoszy.

Okazała willa w stylu zamkowo - dworskim znajduje się na Górze Krzyżowej. Widać z niej całą okolicę.

We wrześniu 1945 roku pałac stał się największą państwową składnicą dolnośląskich dzieł sztuki, następne zlokalizowano w nim kasyno oficerskie dla garnizonu wojskowego, który stacjonował w Jeleniej Górze.

Teraz w pałacu mieści się hotel wraz z restauracją. Wnętrza zachowały swój pierwotny wystrój oraz charakter. Podobnie jak park. Do pałacu prowadzi kilka tras spacerowych z Jeleniej Góry. To łatwa wycieczka dla każdego.

Na zboczach góry urządzane są zawody w kolarstwie górskim.

Pałac w Mysłakowicach

Pałac w Mysłakowicach prawdziwy blask otrzymał na początku XIX wieku, gdy kupił go król pruski Wilhelm III zauroczony widokami na Karkonosze podczas pobytów w Karpnikach, w pałacu u swojego brata. Rezydencję rozbudowano i otoczono wspaniałym parkiem. Król gościł w nim wiele koronowanych głów w tym cara Rosji Mikołaja I.

Do niedawna w pałacu działała szkoła podstawowa. Teraz samorząd wystawił pałac na sprzedaż.

Pałac w Pakoszowie

Z Mysłakowic łatwo i szybko dojedziecie do pałacu w Pakoszowie.

Pałac w Pakoszowie to kolejna rezydencja ( po pałacu w Łomnicy) w Dolinie Pałaców i Ogrodów uratowana przez rodzinę poprzednich w właścicieli. W Pakoszowie znajdziecie ciszę, luksus i piękne pałacowe wnętrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska