Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Krzemowa we Wrocławiu - to możliwe!

Redakcja
Rusza Maszynownia Biznesu, jeden z większych projektów Wrocławskiego Parku Technologicznego. W planach jest rewitalizacja olbrzymiej hali poprzemysłowej oraz odbudowa przyległego do hali budynku biurowego. Ponad 13-hektarowy obszar, w centrum Wrocławia, przestanie szpecić i znów zacznie tętnić życiem. Do sprzedaży jest również 11 działek inwestycyjnych, które powinny przyciągnąć do Wrocławia nowych inwestorów lub pozwolić wrocławskim firmom na dalszy rozwój. Przy ul. Fabrycznej może powstać kilka tysięcy miejsc pracy.

Zaniedbany obszar dawnej fabryki wagonów PaFaWag przy ul. Fabrycznej za 2-3 lata całkowicie zmieni swój charakter. Na ponad 13-hektarowym terenie realizowany jest projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego, w ramach którego powstanie nowa przestrzeń do prowadzenia różnego typu inwestycji - Liczymy na to, że przyciągniemy inwestorów zainteresowanych kreowaniem nowoczesnej przedsiębiorczości, że lokujące się tu inwestycje sprzężone będą z innowacjami i działalnością technologiczną - mówi prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego SA, Maciej Potocki.

Maszynownia Biznesu, bo tak nazwano cały teren przy ul. Fabrycznej, należący do WPT, to potężny obszar a także ogromne wyzwanie zarówno dla miasta, jak i Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Choć dziś teren ten nie wygląda okazale, WPT już realizuje plan, który ma przywrócić ten obszar wrocławianom. Powstanie tu nowe miasto biznesu - wrocławska Dolina Krzemowa. Misją jest stworzenie dobrej przestrzeni inwestycyjnej oraz nowych miejsca pracy.
Sam Wrocławski Park Technologiczny przy udziale środków z Unii Europejskiej odrestauruje i zmodernizuje największą halę przemysłowo-magazynową, która znajduje się na obszarze Maszynowni Biznesu. Już dobiega końca proces projektu wykonawczego i niedługo rozpoczną się prace związane z remontem i przebudową największej hali WPT - o powierzchni blisko 23 tys. m.kw, która oddana zostanie do użytku pod koniec 2014 roku. Będą mogły tu wynajmować powierzchnie firmy technologiczne, wykorzystujące zaawansowane technologie na działalność produkcyjną, laboratoryjną, magazynową, naukowo-badawczą, doświadczalną i inną. Na tym etapie inwestycji możliwe jest jeszcze dostosowanie powierzchni odpowiadającej potrzebom zainteresowanych.
Niewątpliwie inwestycja WPT podniesie atrakcyjność Maszynowni Biznesu a tak ogromna, nowa powierzchnia magazynowo-produkcyjna przyciągnie inwestorów, którzy ulokują czy rozszerzą swoje przedsięwzięcia w stolicy Dolnego Śląska.
Na terenie Maszynowni Biznesu, WPT zamierza również przebudować i zmodernizować jeden z istniejących budynków biurowych. Ma tu powstać kolejny Inkubator Przedsiębiorczości.

WPT wykorzystując swoje 7-letnie doświadczenie w prowadzeniu jednego z najlepszych - technologicznych akademickich inkubatorów przedsiębiorczości w Polsce - Dolnośląskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, planuje utworzyć kolejny. W nowym inkubatorze Wrocławskiego Parku Technologicznego wsparcie otrzymają wszyscy, którzy zamierzają stawiać pierwsze kroki w biznesie, bez względu na wiek czy wykształcenie.

To jednak tylko część projektu. Na terenie Maszynowni Biznesu wyodrębniono 11 działek, które WPT przeznaczyło na potrzeby inwestorów zewnętrznych. Do sprzedaży trafi w sumie 93 tys. m.kw. gruntu bezpośrednio leżącego w strefie Maszynowni. Są to działki z dostępem do całej infrastruktury technicznej (sieci wod-kan, gazowe, energetyczne, teletechniczne), o różnej wielkości, kształtach, zabudowane i niezabudowane, z możliwością ich łączenia lub dzielenia.

- Olbrzymie tereny inwestycyjne leżące w sercu miasta, to zawsze dobra wiadomość dla inwestorów - mówi Maciej Potocki, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego SA. - Tak atrakcyjnej lokalizacji we Wrocławiu już nie będzie. To nie tylko tereny leżące w samym centrum miasta. To także miejsce, które jest doskonale skomunikowane, leżące w otoczeniu kilkuset firm oraz wielu uczelni.

Nie sposób zaprzeczyć. W najbliższym sąsiedztwie działa już przeszło 250 przedsiębiorstw z różnych branż. Swoje siedzby mają duże oddziały światowych koncernów m.in. Bombardier Transportation, Alstom Power, DeLaval Operations czy Donako. Maszynownia Biznesu znajduje się w odległości kilkuset metrów od Wrocławskiego Parku Technologicznego, gdzie swoje siedziby ma kolejne blisko 150 firm, i gdzie znajdują się nowocześnie wyposażone laboratoria oraz prototypownie, które oferują firmom specjalistyczne usługi.
Niedalekie sąsiedztwo Maszynowni Biznesu to również kilka znanych biurowców, gdzie swoje siedziby czy oddziały ulokowało wiele znanych na rynku firm, m.in. Nokia Siemens Networks czy IBM.

Idealna lokalizacja inwestycyjna. W centrum miasta, w bliskiej odległości od Międzynarodowego Poru Lotniczego, Dworca Głównego PKP czy węzła autostradowego.

Prezes Potocki przekonany jest, że wielkie znaczenie dla inwestorów będzie miała także bliskość samego WPT, które na co dzień wspiera inwestorów lokujących się we Wrocławskim Parku Technologicznym - Park to wrocławska fabryka innowacji. Miejsce, gdzie skutecznie łączy się biznes z nauką i technologią. Dzięki wysoko wyspecjalizowanym, świetnie wyposażonym laboratoriom możemy współtworzyć światowe projekty, umiejętnie wykorzystując potencjał, który posiadamy.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego może tu powstać praktycznie wszystko, można zrealizować większość pomysłów inwestycyjnych z wyjątkiem budownictwa mieszkaniowego.
- Maszynownia Biznesu jest jednym z najcenniejszych terenów inwestycyjnych we Wrocławiu - mówi Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. - Sąsiedztwo Wrocławskiego Parku Technologicznego i ośrodków naukowo-badawczych, oraz doskonałe położenie w centrum miasta czynią Maszynownię idealnym miejscem dla biznesu, zwłaszcza z branży nowych technologii. Wrocław od dawna cieszy się opinią miasta przyjaznego rozwojowi, a dzięki naszej obecności w Cannes już dziś mamy sygnały od firm zainteresowanych inwestowaniem właśnie tutaj. - dodaje wiceprezydent Adamski.
Na terenie Maszynowni Biznesu nie zabraknie perełek architektury. Koneserów czy ludzi z pomysłem powinna zainteresować Wieża Ciśnień z 1910 roku czy urokliwa Stara Kotłownia z 1950 roku. Można odrestaurować te budowle i prowadzić działalność artystyczną, twórczą, kulturalną czy rozrywkową. Na pewno miłośnicy tego typu obiektów będą mieli do zaproponowania ciekawe pomysły.
Projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego ma duże znaczenie dla miasta. - Dzięki nowym technologiom pomagamy zmieniać oblicze Wrocławia, a dzięki Maszynowni Biznesu proces ten będzie jeszcze szybszy. Myślę, że za jakiś czas, tereny Maszynowni Biznesu mają szansę stać się polską doliną krzemową - dodaje Maciej Potocki.

www.maszynowniabiznesu.pl
Czy wiesz, że....
Maszynownia Biznesu to 13,5 ha terenu inwestycyjnego przy ul. Fabrycznej, niemal w centrum Wrocławia, którego właścicielem jest Wrocławski Park Technologiczny SA.

Maszynowni Biznesu odległości:
Międzynarodowy Port Lotniczy - 8 km
Węzeł autostradowy - 5 km
Dworzec Główny PKP - 4,5 km
WPT SA - niecały 1 km

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska