Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie w obszarach nawadniania i zielonej energii w gospodarstwie. Można otrzymać do 150 tys. zł. Przedłużenie naboru

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jak uzyskać wsparcie na nawadnianie? Nabór wystartował 31 stycznia 2023 r.
Jak uzyskać wsparcie na nawadnianie? Nabór wystartował 31 stycznia 2023 r. pixabay.com/music4life/zdjęcie ilustracyjne
Rolnicy, którzy planują w gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii, mogą już składać wnioski o wsparcie finansowe. Nabór ruszył 31 stycznia 2023 r., prowadzony jest w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Ile wyniesie pomoc? Kto może się o nią ubiegać? To należy wiedzieć. Pierwotnie nabór miał zakończyć się 1 marca, termin przedłużono jednak do 15 marca.

Spis treści

Nabory prowadzone są w obszarach E i F. W przypadku E jest to konkretne działanie na nawadnianie w gospodarstwie, przy F pojawia się nowa forma pomocy, czyli zielona energia w gospodarstwie. Wnioski przyjmowane są od 31 stycznia do 15 marca 2023 r. To istotna zmiana, początkowo nabór miał się zakończyć 1 marca. Dokumenty można składać osobiście w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, drogą pocztową lub za pośrednictwem internetu.

Wsparcie w obszarze nawadniania w gospodarstwie

W ramach obszaru E pieniądze będą przyznawane w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych planowanej do zrealizowania inwestycji. Jak przypomina ARiMR, mogą nią być:

  • wykonanie nowego nawodnienia,
  • ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej,
  • ulepszenie instalacji nawadniającej połączone z powiększeniem nawadnianego obszaru.

Rolnicy mogą otrzymać wsparcie w wysokości 100 tys. złotych, a poziom wsparcia to 60 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez tzw. młodego rolnika lub 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w pozostałych przypadkach.

Co ważne, limity nie łączą się z tymi wyznaczonymi w pozostałych obszarach finansowanych działania „Modernizacji gospodarstw rolnych”, czyli A (produkcji prosiąt), B (produkcji mleka krowiego), C (produkcji bydła mięsnego), D (innowacji) oraz F (zielonej energii).

Refundacja kosztów inwestycji w obszarze zielonej energii w gospodarstwie

W tym roku w ramach PROW 2014-2020 uruchomiono nowy obszar pomocy oznaczony F – Zielona energia w gospodarstwie. Można tu uzyskać wsparcie na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach (nie mogą być wykonane z azbestu i usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych), a także na instalację pomp ciepła.

- Istotne jest, żeby produkcja prądu przez urządzenia objęte dofinansowaniem była dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa. Całkowita moc tych urządzeń nie może przekroczyć 50 kilowatów (kW), przy czym wykorzystanie mocy przypadające na budynki mieszkalne jednorodzinne nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20 proc. całkowitej mocy urządzeń – informuje ARiMR.

Pomoc będzie miała formę refundacji części kosztów kwalifikowanych, a więc przykładowo:

  • kosztów zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania,
  • budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do ich montażu,
  • kosztów zakupu pomp ciepła.

Wysokość wsparcia wynosi 150 tys. złotych. Tak jak w przypadku nawadniania w gospodarstwie, limit nie łączy się z pozostałymi obszarami finansowanymi działania. Standardowy poziom to 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla „młodego rolnika” 60 proc.

Źródło: ARiMR

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska