Dofinansowania do wynagrodzeń pracowników – jak to działa?

Materiał informacyjny
W czasach kryzysu czy pandemii nieraz trudno utrzymać należytą płynność finansową. Aby wesprzeć przedsiębiorców i uchronić ich przed bankructwem wprowadzono opcję dofinansowania części wynagrodzeń pracowników. Aby uzyskać tę formę wsparcia wystarczy być na bieżąco z wszelkimi opłatami za 3 kwartał 2019 roku, wykazać spadek dochodów o przynajmniej 30% lub przestój w działalności spowodowany pandemią i wypełnić wniosek.

Jakie warunki muszę spełnić, by otrzymać dofinansowanie?

Tarcza antykryzysowa została sformułowana w taki sposób, żeby obejmowała pomocą jak najwięcej przedsiębiorców, zarazem unikając wszelkich nadużyć. Dzięki temu uzyskanie z jej tytułu wsparcia jest w zasięgu ręki. Wystarczy, że:

  • tworzysz organizację pozarządową, jesteś przedsiębiorcą lub osobą prawna w rozumieniu ustawy o finansach publicznych;
  • prowadzisz firmę od przynajmniej 2 miesięcy;
  • nie masz zaległości składkowych ani podatkowych;
  • twoja firma ma przestój ekonomiczny lub zmniejszony wymiar pracy;
  • twoje dochody spadły o przynajmniej 25% względem poprzedniego miesiąca lub o 15% w dwóch kolejnych miesiącach.

Dodatkowo upewnij się, że te same koszty nie zostaną pokryte z innych środków pomocy przedsiębiorcom, wówczas skorzystaj z dofinansowania części wynagrodzeń pracowników, a pozostałe pomoce przenieś na inne sektory działalności. Po spełnieniu powyższych kryteriów wystarczy już tylko wypełnić wniosek i go złożyć. Nic to nie kosztuje, a potrzebne formularze można znaleźć na stronie rządowej.

Gdzie powinienem złożyć wniosek? Jak dokładnie działa wsparcie?

Decydując się na skorzystanie z pomocy dla przedsiębiorców, powinieneś poprawnie wypełniony wniosek złożyć w odpowiednim dla siebie Wojewódzkim Urzędzie Pracy lub poprzez formularz online.

Dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników otrzymujesz co miesiąc przez 3 kolejne miesiące. Obejmuje ono wypłaty pracowników, do 50% minimalnej pensji w przypadku przestoju ekonomicznego, lub do 40% średniej miesięcznej pensji według wskaźnika GUS w przypadku skrócenia czasu pracy. Oprócz tego możesz też otrzymać wsparcie na składki na ubezpieczenia społeczne. Należy pamiętać, że czas działania tarczy antykryzysowej może zostać przedłużony przez Radę Ministrów zależnie od stanu pandemii i jej skutków.

Dodatkową, niedawno wprowadzoną opcją pomocy jest pomoc dla mikro, małych
i średnich przedsiębiorców według ustawy Prawo przedsiębiorców. Zasady jej uzyskania są identyczne jak tej wymienionej wyżej, jednak korzyść jest jeszcze wyższa niż w przypadku ogólnego dofinansowania i wynosi od 50 do 90% minimalnego wynagrodzenia i składek ubezpieczeń społecznych. Wymagane formularze nieznacznie się różnią, znajdziesz je stronie rządowej.

W przypadku korzystania z dofinansowania dla przedsiębiorców wypełnione wnioski powinieneś złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy lub przesłać je elektronicznie.

A jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad sfinansowaniem swoich inwestycji za pomocą kredytu, zachęcamy do skorzystania z usług ekspertów mFinanse, którzy przedstawią ci najlepsze oferty kredytowe oraz pomogą ci we wszelkich formalnościach.

Dodaj ogłoszenie