Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze dla Muzeum Narodowego od ministra kultury na tajemnicze, ale wielkie wydarzenie

Małgorzata Matuszewska
Bogdan Zdrojewski i Piotr Oszczanowski przygotowują wydarzenie specjalne - wielką niespodziankę wystawienniczą
Bogdan Zdrojewski i Piotr Oszczanowski przygotowują wydarzenie specjalne - wielką niespodziankę wystawienniczą Paweł Relikowski
Minister kultury przedstawił nowego szefa Muzeum Narodowego A ten, pytany o przyszłość, rzekł: - Moje muzeum widzę wielkim.

Urzędujący od początku stycznia nowy dyrektor Muzeum Narodowego, Piotr Oszczanowski, został wczoraj oficjalnie wprowadzony na swoje stanowisko przez Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Doktor habilitowany Piotr Oszczanowski jest absolwentem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora. Jest badaczem zajmującym się sztuką nowożytną - przede wszystkim z czasów renesansu, manieryzmu i wczesnego baroku.

Jakie są oczekiwania ministra kultury wobec dyrektora? - Rewolucja nie jest wskazana, ale ewolucyjnie, dobrze zaprojektowane zmiany są potrzebne - twierdzi enigmatycznie Bogdan Zdrojewski.

Piotr Oszczanowski zastał Muzeum Narodowe w bardzo dobrym stanie. Niedawno otwarta została stała ekspozycja "Sztuka polska XVII-XIX w.". W nowej aranżacji można zwiedzać sztukę współczesną na muzealnym poddaszu. W tym roku planowane są m.in. ekspozycje prac Jana Lebensteina i Alfreda Lenicy.

- Moje muzeum widzę wielkim - uśmiechnął się Piotr Oszczanowski. - A świadomość skali wyzwań jest przeogromna - dodał.
Na poniedziałkowym spotkaniu minister Zdrojewski pochwalił bezpłatne zwiedzanie miejskich muzeów we Wrocławiu, ale nie zamierza wprowadzać tego pomysłu w podległym ministerstwu Muzeum Narodowym. - Jestem przeciwnikiem bezpośredniego dostępu. W polskich warunkach jest to niedoceniane - powiedział.

W Narodowym we Wrocławiu za darmo można zwiedzać wystawy stałe w soboty. Złotówkę kosztują bilety dla dzieci i młodzieży do lat 16 na wystawy stałe, oglądane poza sobotami. - Bilety są za złotówkę, bo każdy bilet, również darmowe zaproszenie, jest obciążony podatkiem VAT - przypomniał szef resortu kultury.

Na spotkaniu minister Zdrojewski zapowiedział, że wrocławskie Muzeum Narodowe dostanie dodatkowe pieniądze na realizację specjalnego wydarzenia przygotowywanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. - Ile? To będziemy wiedzieć w maju - zapowiedział. I nie zdradził, o jakim wydarzeniu rozmawia z Piotrem Oszczanowskim, nowym dyrektorem. Na razie jest to tajemnicą.

Kilka dni temu Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, na spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział, że program ESK zostanie ogłoszony wiosną lub w połowie 2015 roku.

- Eksperci zajmujący się Europejskimi Stolicami Kultury twierdzą, że nie ma sensu ogłaszać programu wcześniej - powiedział wtedy.
Natomiast Bogdan Zdrojewski wczoraj stwierdził jednoznacznie: - Program najważniejszych wydarzeń w ramach ESK 2016 powinien być znany już w tym roku. I podkreślił, że w 2014 r. powstanie Wieloletni Program Rządowy, dotyczący finansowania Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Minister przypomniał też, że - według projektu aplikacyjnego - 75 procent pieniędzy na ESK to wydatek Wrocławia, a 25 procent zapewni budżet państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska