Dodatkowe miliony na wymianę pieców na Dolnym Śląsku

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Na Dolnym Śląsku rusza pilotażowy program likwidacji kopciuchów,
Na Dolnym Śląsku rusza pilotażowy program likwidacji kopciuchów, Gazeta Wrocławska
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu uruchomią pilotażowo na Dolnym Śląsku dodatkowy program likwidacji starych pieców i docieplania wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Do wzięcia jest w sumie 20 mln złotych.

Wymiana kopciuchów w ramach pilotażu ruszy w październiku i potrwa do 2024 roku, a dofinansowanie mogą uzyskać właściciele mieszkań w budynkach liczących od 3 do 20 lokali. Program jest uzupełnieniem ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” w ramach którego podpisano już 240 tys. umów. Zakłada się, że za dodatkowe 20 mln złotych w naszym regionie uda się wymienić 720 nieefektywnych pieców na paliwo stałe oraz przeprowadzić termomodernizację w 360 budynkach i mieszkaniach.

- Zwiększyliśmy planowany budżet działania z 15 do 20 mln zł, ponieważ wprowadziliśmy dodatkowe preferencje dla budynków zlokalizowanych na terenach gmin graniczących z Republiką Czeską. Mieszkańcy tych właśnie gmin będą mieli szansę na wyższe dotacje, czyli większą o dziesięć punktów procentowych intensywność dofinansowania - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dolny Śląsk jest województwem o największym skupieniu budownictwa wielorodzinnego w stosunku do pozostałych regionów kraju. Większość tych budynków jest ogrzewana przestarzałymi piecami. - Ta forma zabudowy powoduje, że szczególnie potrzebne są tu inwestycje w ekologiczne źródła ciepła. Rozszerzając program o budynki wielorodzinne, wspólnie z ich mieszkańcami zadbamy o lepszą jakość powietrza - powiedział prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz. To właśnie we wrocławskim oddziale Funduszu będzie można składać wnioski o dofinansowanie.

Dolnośląskie dotacje przewidziano na wymianę starych kotłów i pieców na paliwo stałe na bardziej efektywne i ekologiczne źródła ciepła. Dotacje przeznaczona mogą być również na modernizację instalacji centralnego ogrzewania, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, mikroinstalację fotowoltaiczną, dokumentację projektową, audyt energetyczny i ekspertyzy.

Kto może zostać beneficjentem?

Beneficjentami programu w podstawowym poziomie dofinansowania mogą zostać osoby fizyczne o rocznym dochodzie nieprzekraczającym 100 tys. zł, będące właścicielami lub współwłaścicielami lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym od 3 do 20 lokali mieszkalnych. W tym przypadku dofinansowanie wynosi od 30 proc. do nawet 45 pro. kosztów w zależności od rodzaju realizowanego przedsięwzięcia.

Dotacja wyniesie:

  • do 20 tys. zł w przypadku wymiany źródła ciepła na pompę ciepła powietrze/woda oraz inwestycji z zakresu wymiany stolarki okiennej i drzwiowej lub montażu wentylacji;
  • do 15 tys. zł, jeśli będą to inne źródła ciepła albo podłączenie do efektywnego źródła ciepła w budynku połączone ze wspomnianymi zadaniami z zakresu wymiany stolarki okiennej i drzwiowej lub montażu wentylacji;
  • do 5 tys. zł, jeśli przeprowadzona będzie tylko wymiana stolarki okiennej i drzwiowej lub zakup i montaż wentylacji, bez wymiany źródła ciepła.

Dla podwyższonego poziomu dofinansowania (tak jak w programie „Czyste Powietrze” konieczne będzie zaświadczenie z gminy o dochodach) będą to odpowiednio dotacje w wysokości do: 30, 25 i 10 tys. zł, maksymalnie do 60 proc. kosztów wykonanego przedsięwzięcia. Beneficjentami pilotażu mogą zostać również wspólnoty mieszkaniowe w budynku wielorodzinnym od 3 do 20 lokali. W tym przypadku nie będzie występować kryterium dochodowe.

Dla mieszkańców gmin graniczących z Czechami, dotacje będą odpowiednio wyższe o dziesięć punktów procentowych.

Warto przypomnieć, że warunki dolnośląskiego pilotażu zakładają, że jeśli w budynku lub lokalu mieszkalnym prowadzona jest działalność gospodarcza, to dotacja będzie pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na jej prowadzenie (jeśli powierzchnia przeznaczona dla działalności gospodarczej przekracza 30 proc. - przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania), a jeśli budynek lub lokal mieszkalny wyposażony jest w inne źródło ciepła niż na paliwo stałe lub źródło na paliwo stałe spełniające wymagania minimum klasy 5 normy EN 303-5, wówczas dotacja możliwa jest tylko na docieplenie lub wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz zakup i montaż wentylacji. Przyszli beneficjenci powinni też wiedzieć, że po zakończeniu przedsięwzięcia w budynku lub mieszkaniu nie mogą być użytkowane źródła ciepła na paliwo stałe o klasie niższej niż 5, ponadto wszystkie źródła ciepła muszą spełniać docelowe wymagania uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Mówi ona, że od 1 lipca 2028 roku będzie można eksploatować tylko kotły minimum 5 klasy. Przypomnijmy, że osobna uchwała dla gminy Wrocław mówi, że kotły na paliwa stałe mają zostać zlikwidowane do roku 2028 roku.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A ile zostanie podłączonych do sieci c.o. ?
Dodaj ogłoszenie