MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek osłonowy. Ile, dla kogo i od kiedy? Świadczenie rekompensujące wzrost cen energii. Można dostać nawet 1400 zł!

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Dodatek osłonowy - kiedy i dla kogo? Świadczenie ma zrekompensować wzrost cen energii
Dodatek osłonowy - kiedy i dla kogo? Świadczenie ma zrekompensować wzrost cen energii 123rf
Dodatek osłonowy będzie wypłacany w dwóch ratach zamiast tzw. bonu energetycznego. Ma zrekompensować wzrost cen. Maksymalna kwota dodatku to 1400 zł. Stawki dodatku osłonowego są powiązane z dochodem na członka rodziny. Sprawdź, kto i ile dostanie. Czy wypłata ruszy już od początku 2022 roku? Trwają intensywne prace nad wprowadzeniem regulacji prawnych.

Dodatek osłonowy to świadczenie, które ma zrekompensować osobom o niskich i średnich dochodach wzrost cen żywności i energii elektrycznej. Ma być przyznawany w wysokości od 500 zł do 1400 zł. Rząd szacuje, że do otrzymywania dodatku uprawnionych będzie około 7 mln gospodarstw domowych. Ma być wypłacany w 2 ratach. Rząd przyjął we wtorek 7.12.2021 roku w trybie obiegowym projekt ustawy o dodatku osłonowym. Nowe kwoty premier zaprezentował na konferencji prasowej 14 grudnia.

Dodatek osłonowy - stawki i kryterium dochodowe. Ile na cały rok?

Kwota dodatku będzie zależeć od dochodu w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego.

  • 400 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł dla gospodarstw domowych 6 osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Dodatek wypłacany będzie podobnie, jak 14. emerytura. Zasada „złotówka za złotówkę” oznacza, że przekraczający kryterium dochodowe nie utracą uprawnienia do całego świadczenia, a wypłacane pieniądze zostaną jedynie pomniejszane o wartość, jaką dochód na osobę przekracza ustalone progi.

W założeniu ma to być rekompensata za wzrost cen energii i części produktów spożywczych. Forma rekompensaty (dodatek) podyktowana jest unijnym zakazem redukcji stawki VAT do 0%.

Dodatek osłonowy - kiedy będzie wypłacany?

Kiedy pierwsze pieniądze trafią do beneficjentów - tego jeszcze nie wiadomo. W grudniu zostaną dopiero przyjęte odpowiednie zapisy ustawowe.

- Rekompensaty mogą zacząć być wypłacane od 1 stycznia, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od 1 stycznia - mówił wicepremier Henryk Kowalczyk na antenie TVN24.

Projekt ustawy o dodatku osłonowym: dodatkowe środki oraz przepisy chroniące tych, którzy mają problemy z opłacaniem rachunków

Projekt ustawy o dodatku osłonowym to z jednej strony dodatkowe pieniądze, które mają zrekompensować skutki wzrostu cen. Ale także przepisy chroniące osoby, które nie mają z czego opłacić rachunków za ciepło i prąd. Projekt definiuje, czym jest „ubóstwo energetyczne” dotyczące rodzin, których nie stać na opłacenie wszystkich rachunków.

Tarcza inflacyjna. Co zawiera? Te działania mają minimalizować wzrost cen

W ramach tarczy inflacyjnej znalazły się także tymczasowa obniżka akcyzy i podatków na paliwa, gaz i energię elektryczną. Dodatek osłonowy jest jedną z części tarczy. Gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy, natomiast pozostali odbiorcy będą korzystać z akcyzy obniżonej do minimalnego poziomu obowiązującego w całej Unii Europejskiej.

Na konferencji prasowej 14 grudnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie wyklucza dalszego poszerzania tarczy antyinflacyjnej. Zapowiedział również złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o zgodę na zmniejszenie podatku VAT na paliwo.

Tarcza antyinflacyjna przyniesie:

  • obniżenie podatku VAT na gaz z 23 do 8% w okresie od stycznia do marca 2021r.
  • zniesienie akcyzy na energie elektryczną
  • obniżenie podatku VAT na energie elektryczną z 23 do 5% w okresie od stycznia do marca 2021r.
  • maksymalne obniżenie akcyzy na paliwa i zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej w okresie od 20 grudnia br. do 31 maja 2022 r.
  • obniżenie podatku VAT na ciepło systemowe

Możliwość korzystania z dodatku energetycznego w polskim prawie istnieje już od dawna. Przyznaje go wójt, burmistrz lub prezydent miasta, wydając odpowiednią decyzję na wniosek odbiorcy energii elektrycznej.

W związku z panującą inflacją premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej. To pakiet rozwiązań, które mają pomóc w walce z drożyzną. Jednym z punktów jest dodatek osłonowy w kwocie maksymalnej 1150 zł. Poznajcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ >>> TUTAJ

Rząd szykuje dodatek osłonowy. Niektórzy otrzymają aż 1150 z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska