Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek do emerytury dla sołtysów. O te pieniądze zabiegano od lat. Na ile pieniędzy mogą liczyć?

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Konferencja prasowa sołtysów, posła Pawła Hreniaka i burmistrza Miękini Jana Mariana Grzegorczyna.
Konferencja prasowa sołtysów, posła Pawła Hreniaka i burmistrza Miękini Jana Mariana Grzegorczyna. Archiwum prywatne
W Sejmie klub poselski Prawa i Sprawiedliwości złożył projekt mówiący o dodatku do emerytury dla sołtysów w wysokości 300 złotych. Dolnośląscy sołtysi nie ukrywają, że w końcu wysłuchano ich głosu.

Niedawno przez Prawo i Sprawiedliwość został złożony projekt ustawy do Sejmu, który dotyczy świadczenia przyznawanego dla sołtysów. Ma być niedługo procedowany.

- Sołtysi to osoby niezwykle ważne dla środowiska wiejskiego, dla gospodarki i życia kulturowego oraz gospodarczego. Rozpoczał się proces legislacji planowany od ponad 20 lat. O tym, że sołtysi powinni mieć dodatek do emerytury mówiło się od dawna. Projekt ustawy przewiduje świadczenie wysokości 300 złotych. Ono przysługuje w momencie uzyskania wieku emerytalnego. Wniosek będzie niezwykle prosty. Trzeba będzie go złożyć do wójta lub burmistrza - mówił poseł Paweł Hreniak

.

Żeby uzyskać dodatek emerytalny trzeba będzie wykazać się bycie sołtysem przez dwie kadencje - niekoniecznie ciągłym.

- W ten sposób państwo polskie honoruje ważne osoby, które bardzo często swoim życie i prywatnym czasem wspierają lokalne społeczności. Sołtysi jednocześnie są filarem Ochotniczej Straży Pożarnej, angażują się często w Koła Gospodyń Wiejskich. Są najbliżej mieszkańców, są solą naszej demokracji - dodaje poseł Hreniak.

- Bez sołtysów nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania gminy. Świetnie się dogadujemy. Nie politykujemy, może mamy róznice zdań, ale działamy dla dobra mieszkańców. Sołtysi są łącznikiem między obywatelem, a władzą samorządową. Sołtysi mają jedną z najmniej wdzięcznych prac. Część osób tego nie docenia. To praca społeczna z obywatelami. Wielu mieszkańców ma pomysły, ale to sołtysi muszą wybrać te najlepsze pomysły. W naszej gminie nie ma konfliktów między radnymi, a sołtysami - stwierdził burmistrz gminy Miękinia, Jan Marian Grzegorczyn.

Jarosław Jagielski to sołtys gminy Ratowice. Tę funkcję sprawuje od 20 lat.

- To jedna z najbardziej zaludniającyh się gmin w Polsce. Co roku przybywa nam tysiąca mieszkańców. Na co dzień ciężko pracujemy. Sołtysi mają duże zaufanie społeczne, które przenosi się na teren gminy i polityki samorządowej. Rola sołtysa jest niedoszacowana i doceniona. A to ciężka służba. Ci ludzie są na pierwszej linii frontu. Cieszę się, że wyraźnie widać, iż obecne władze chcą w końcu dopiąć do końca to, o czym mówimy o wielu lat. A ten głos nie był do końca słyszalny. Prace nad ustawą szybko postępują i myślę, że niedługo będziemy się cieszyć dodatkiem do emerytury - opowiadał J. Jagielski sołtys i wiceprzewodniczący Rady Gminy Czernica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska