Dobre sygnały z rynku pracy. "Połowa firm planuje podwyżki. To odpowiedź na presję płacową". Ile wyniosą? Kto dostanie?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na jakie podwyżki możemy liczyć? Ekspert wskazuje, że firmy w dużej mierze planują podwyżki na poziomie od 2 do 7 proc.
Na jakie podwyżki możemy liczyć? Ekspert wskazuje, że firmy w dużej mierze planują podwyżki na poziomie od 2 do 7 proc. Marzena Bugala/ Polska Press
Udostępnij:
Połowa firm planuje podwyżki, zwiększył się też odsetek przedsiębiorstw prognozujących wzrost zatrudnienia. Plany wzrostu wynagrodzeń w dużej części powiązane są z lepszą oceną sytuacji finansowej przedsiębiorstw. - To nie zawsze oznacza podwyżki, które zrekompensują nam w portfelach rosnące ceny - uspokaja ekspert w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

- Najbardziej optymistyczne sygnały dla pracowników to sygnały o planowanych podwyżkach w przyszłym roku. Tych podwyżek możemy się spodziewać w co najmniej połowie firm w Polsce. Oczywiście są one nierównomierne ze względu na sektory, ponieważ głównie wyróżniają się te zajmujące się obsługą nieruchomości, obsługą innych form, biznesu ale będą się pojawiać także w logistyce czy w branży finansowej i ubezpieczeniowej. To są te dobre sygnały - tłumaczy w rozmowie z AIP Mateusz żydek, Rzecznik Prasowy Randstad.

Na jakie podwyżki możemy liczyć? Ekspert wskazuje, że firmy w dużej mierze planują podwyżki na poziomie od 2 do 7 proc., co oznacza, że nie zawsze zrekompensują nam one w portfelach rosnące ceny. - Jednak duża część firm chce w jakiś sposób odpowiedzieć także na ten trend ale także na oczekiwania pracowników, czyli na rosnącą presję płacową, która także wynika z dostępności kandydatów na rynku pracy. Ich po prostu nie ma, a to oznacza, że pracownicy mają coraz śmielsze oczekiwania wobec pracodawców, sygnalizują je otwarcie- wylicza.

Ponadto żydek wskazuje, że pracownicy przeczekali ten okres pandemii rozumiejąc, że sytuacja nie zawsze będzie pozwalała firmom na te zmiany. Jednak same przedsiębiorstwa po tym okresie odbudowują swoje budżety, a to właśnie robi miejsce na ewentualne podwyżki wynagrodzeń.

- W dużej mierze to powinno dotknąć większość pracowników. W pierwszej kolejności na te podwyżki będzie wpływała zmiana płacy minimalnej, to także widać w naszym badaniu. Widzimy, że małe firmy, z regionów poza miejskich, z regionów wschodnich, to są te firmy, które częściej będą podnosiły wynagrodzenia, a to właśnie może być sygnał wpływu płacy minimalnej. W dużej mierze firmy przegoniły poziom płacy minimalnej, widzimy w badaniu, że coraz mniejszy odsetek firm ma pracowników zatrudnianych w oparciu o płace minimalną, co z kolei oznacza, że te zmiany dotkną także osób na wyższych stanowiskach, osób z rożnych specjalizacji- tłumaczy.

Plany wzrostu wynagrodzeń w dużej części powiązane są z lepszą oceną sytuacji finansowej przedsię-biorstw. Odsetek pracodawców co najmniej dobrze oceniających swoje warunki finansowe wrócił do war-tości obserwowanych w latach 2018-2019 i wynosi 66 proc. Co więcej, obecnie udział przedsiębiorców znajdujących się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej jest minimalny.

Jednocześnie są grupy, które mogą mieć trochę obaw o swoje stanowiska pracy. Jak wskazuje ekspert, takie sygnały pojawiają się z branży finansowej i ubezpieczeniowej. Jednak to jest taki sektor, który od lat optymalizuje zatrudnienie, wynika to m.in. z tego, że większość obsługi przenosi się do świata online i trochę idąc za tym tropem takie zawody, takie specjalizacje i takie sektory, które się silnie automatyzują mogą w przyszłości zmniejszać to zatrudnienie i tutaj mogą pojawiać się obawy.

Co można poradzić w takiej sytuacji pracownikom? - Na pewno to aby starali rozglądać się za takimi możliwościami dokształcenia i zmiany swoich kwalifikacji, które pozwolą im zatrzymać miejsce zatrudnienia, takie cyfryzujące się miejsce zatrudnienia- podpowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Dobre sygnały z rynku pracy. "Połowa firm planuje podwyżki. To odpowiedź na presję płacową". Ile wyniosą? Kto dostanie? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie