Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Wrocławia przyjechały rude kotki. Zobaczcie zdjęcia i film

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Kotek rudy
Kotek rudy Materiały ZOO Wrocław
Do Wrocławia przyjechały nowe dzikie koty. To kotki rude, zwane też rdzawymi.

Kotki przyjechały do nas z ogrodu zoologicznego w Ostrawie i zamieszkały w wolierze przy pawilonie Terai. Jeden z nich na początku bardzo ostrożnie zapoznawał się z wybiegiem. Na szczęście teraz oba kotki nie są już tak onieśmielone.

Kotek rudy bardzo przypomina szaro-burego, prążkowanego dachowca. Patrząc jednak na sposób, w jaki się porusza, chodem przypomina panterę.

Kotek rudy przede wszystkim jest najmniejszym gatunkiem dzikiego kota na świecie – jest o połowę mniejszy od kota domowego i osiąga masę do 1,6 kg. Poza tym ma bardzo charakterystyczne umaszczenie, które, niestety, cenione jest przez kłusowników. Jego sierść jest krótka i miękka, górne partie ciała są szaro-brązowe, w różnym stopniu rdzawe i naznaczone rdzawo brązowymi plamami. Na łapach i klatce piersiowej znajdują się poziome paski, zaś brzuch i wewnętrzne boki nóg oraz policzki i podbródek są białe. U tego gatunku wyróżniają się również oczy - dość duże w stosunku do głowy z tęczówkami w kolorze od szarobrązowego do bursztynowego.

Porównanie wielkości dzikich kotów
Porównanie wielkości dzikich kotów Materiały ZOO Wrocław

Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo to podgatunek pochodzący ze Sri Lanki. Pierwotnie zamieszkiwał lasy deszczowe, ale na skutek zmian środowiskowych, głównie wylesiania, koty te przystosowały się do życia w sąsiedztwie człowieka. Świadczy o tym fakt, że samice z kociętami zostały znalezione na plantacji herbaty. To jednak wciąż dzikie koty.

"To gatunek, o którym niewiele wiadomo. Prowadzi bardzo skryty tryb życia, więc wciąż się o nim uczymy. Na razie większość informacji opatrzona jest słowem „najprawdopodobniej” i pochodzi z innych ogrodów zoologicznych oraz… z filmu dokumentalnego stacji BBC" - mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Od 31 sierpnia kotki rude można obserwować w wolierze zewnętrznej lub na wybiegu wewnętrznym w pawilonie Terai, gdzie mieszkają nosorożce indyjskie. Pracownicy zoo zachęcają do odwiedzin, obserwowania i proponowania imion dla dwóch nowych samców. Na propozycje czekają do 5 września na social mediach w mediach społecznościowych ZOO Wrocław.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska