Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Renomy we Wrocławiu powraca "Pedet". Jak wyglądały tu kiedyś handel i gastronomia? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
To nowa koncepcja na zagospodarowanie części Renomy. A jak wyglądało to kiedyś? Przejdź do następnych slajdów i przekonaj się!
To nowa koncepcja na zagospodarowanie części Renomy. A jak wyglądało to kiedyś? Przejdź do następnych slajdów i przekonaj się! fot. Globalworth Polska
Zlokalizowana przy ulicy Świdnickiej Renoma w dawnych latach posługiwała się inną nazwą. Budynek jest powszechnie znany jako "Pedet", a to dlatego, że funkcjonował pod tym szyldem do 1977 roku. Teraz do budynku powraca stara nazwa, ale w zupełnie innym wcieleniu.

Od Wertheim do Renomy

Dom towarowy w samym centrum Wrocławia powstał w 1930 roku, w miejscu dawnego hotelu Residenz. Był drugim tego typu obiektem po wybudowanym w 1904 roku "Feniksie". "Wertheim", bo tak nazywał się dom po swoim właścicielu, stanowił największą handlową powierzchnię na terenie przedwojennego Wrocławia.

Pod koniec II wojny światowej dom został zbombardowany i stał w płomieniach przez kilka dni. Po zakończeniu działań zbrojnych zostać częściowo wyremontowany nadano mu nową nazwę - Powszechny Dom Towarowy, w skrócie PDT. "Pedet" był stopniowo odnawiany, a cały proces renowacji wszystkich pięter trwał aż do połowy lat 80.

W 1977 roku zyskał kolejną nazwę. W konkursie przeprowadzonym przez gazetę "Słowo Polskie" wygrała "Renoma", która używana jest to dziś. Od tego czasu budynek jest również wpisany do rejestru zabytków.

"Pedet" wraca do Renomy

Jesienią 2023 roku właściciel i zarządca Renomy zaprasza do nowej przestrzeni gastronomiczno-kulturalnej, inspirowanej koncepcją food hallu. Połączy ona klimat historycznej przestrzeni z restauracjami.

Tu miejsca do siedzenia znajdzie 240 osób. Przestrzeń stworzy okazję do spotkań na lunch, wizyt biznesowych, romantycznych randek i wieczorów rozrywkowych.

Globalworth planuje organizację cyklicznych wydarzeń kulturalnych, na które składają się spektakle i recitale, a także wystawy i koncerty. W centrum znajdzie się bowiem bar ze sceną.

- To koncept gruntownie przemyślany. Nie mówimy tu tylko o wystroju wnętrza, ale także o sposobie jego funkcjonowania i potrzebach mieszkańców - komentuje Paweł Konarski z Globalworth.

Dwie strefy gastronomiczne

Nie znamy jeszcze listy restauracji, które wynajmą powierzchnię w Renomie. Wiemy natomiast, w którym miejscu spotkają się ich klienci. Pierwsza strefa powstanie od strony Placu Kościuszki, a druga - od Placu Czystego. W obu miejscach pojawią się ogródki restauracyjne.

Całość ma być podzielona na siedem stref według różnych koncepcji gastronomicznych. Znajdą się tu regionalne potrawy z różnych zakątków świata.

- Renoma ma niezwykłą i inspirującą historię, dlatego dokładamy starań, by przywrócić jej świetność i rozszerzyć jej ofertę, zgodnie z oczekiwaniami wrocławian oraz najemców biurowych - mówi Weronika Maria Kuna, Asset Management and Leasing Manager, Globalworth Poland.

Wiedzieliście jak dawniej wyglądały zakupy w Renomie? Były tu również kawiarnie i restauracje!

NIE PRZEGAP:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska