Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do pawilonu przy wrocławskich "sedesowcach" wróci restauracja. Zobaczcie w którym miejscu na Manhattanie ma powstać [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Jeden z modernistycznych pawilonów zostanie wyremontowany. W Fandom powstanie restauracja.
Jeden z modernistycznych pawilonów zostanie wyremontowany. W Fandom powstanie restauracja. Magdalena Pasiewicz
"Sedesowce" czy "Hawrylaki" to niektóre nazwy na kompleks modernistycznych budynków na Manhattanie przy pl. Grunwaldzkim. Esplanada i niższe budynki w sąsiedztwie wieżowców przechodzą właśnie remont, a już wkrótce jeden z pawilonów odzyska funkcję, którą zaprojektowała sama Jadwiga Grabowska-Hawrylak, autorka projektu całego kompleksu.

Zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak w kompleksie budynków na pl. Grunwaldzkim pawilon, od jakiegoś czasu ma nowych właścicieli. Mowa o budynku z najciekawszą bryłą, tuż przy moście Grunwaldzkim. Tuż po jego przejęciu przez nowych właścicieli, na placu przed budynkiem najpierw działały cieszące się sporym zainteresowaniem foodtrucki. Ale w czasie lockdownu związanego z pandemią, nie można było się spotykać w miejscach publicznych i wtedy też okolice pawilonu opustoszały. Przyszedł za to czas na remont.

Remont przeprowadzony będzie w duchu Kintsugi - japońskiej sztuki naprawy porcelany

Nowych właścicieli zachwyciła modernistyczna architektura tego miejsca. Poświęcili dużo czasu by dowiedzieć się o historii powstania pawilonu jak najwięcej i okazało się, że w okolicy mieszkają jeszcze osoby, które pamiętają jak budynek powstawał. Najpierw powstały bloki mieszkalne, a następnie pawilony z usługami. W pawilonie Fandom, Jadwiga Grabowska-Hawrylak zaprojektowała restaurację i kawiarnię, która funkcjonowała tam pod nazwą ,,Grunwaldzka''.

Funkcja pawilonu ma powrócić po remoncie

Wystrój wnętrz pawilonu, nabudowany przez ostatnie 30 lat przez firmy wynajmujące pomieszczenia został usunięty przez nowych właścicieli w czasie pandemii. Odkryli oni pierwotne konstrukcje i elementy, zaprojektowane przez autorkę wrocławskiego Manhattanu. Spod warstw wykładziny "wyszły" nawet cenne marmurowe posadzki, które będą zachowane, podobnie jak aluminiowa stolarka okienna.

Nie tylko to co zostało pierwotnie zaprojektowane w pawilonie zyskało szacunek właścicieli. Już na etapie rozbiórki, pracująca tam ekipa, zbierała materiały z lat 90. w taki sposób, aby jak najwięcej trafiło do ponownego użycia. Żmudnie sortowane sprzęty z odzysku zostały oddane ludziom, którzy chcieli je jeszcze wykorzystać. Składały się na to na przykład: elementy wyposażenia wnętrz, kaloryfery czy oświetlenie z lat 90.

- Po ściągnięciu podwieszanych sufitów, linoleum, ścianek działowych z lat 90., mogliśmy ocenić wartość konstrukcyjną i kondycję budynku. Odkryliśmy też wyjątkowe wykończenie wnętrz z lat powstania pawilonu, które zachowamy — wyjaśnia nam Maurycy Prodeus, jeden z obecnych właścicieli.

Japońska sztuka naprawy porcelany

Nowi właściciele porównują sposób remontu pawilonu do Kintsugi - japońskiej sztuki naprawy spękanej porcelany, która jest klejona złotem. To właśnie w taki sposób ma być przeprowadzony remont Fandomu, za zachowaniem zasady: nie ukrywać niczego, nie wygładzać, a pokreślić charakter użytego do budowy tworzywa wraz z jego niedoskonałościami i defektami.

- Mamy nieszablonowe podejście - przyznaje Maurycy Prodeus. - Do tej pory we Wrocławiu nie remontowano w taki sposób. Zależy nam, aby z lat budowy pawilonu pozostało jak najwięcej. On także był zaprojektowany w nieszablonowy sposób. Zachowamy surowy, odsłonięty beton. Nie będziemy go wygładzać. Pozostaną wszystkie niedoskonałości i chcemy je podkreślić. Zrezygnujemy z części prac, które według dzisiejszej sztuki wykończenia wnętrz zazwyczaj się jednak przeprowadza. Wyeksponujemy dzięki temu na przykład marmurową posadzkę, którą odkryliśmy pod warstwami wykładzin — dodaje właściciel.

Nowy Fandom będzie miał kilka funkcji

Pierwsze projekty remontu pawilonu powstały w 2020 roku, ale plany nieco zmieniono. Pojawiły się nowe koncepcje i rozwiązania. Za te najnowsze odpowiada studio architektoniczne Archit.

Na parterze pawilonu przewidziano przestrzeń publiczną, w której zaplanowano księgarnię, restaurację i niewielki sklep. W piwnicy powstanie sala sportowa i wielofunkcyjna, która będzie mogła być wykorzystana na przykład na konferencje, warsztaty czy spotkania. Na piętrze zaś pojawią się biura. Plac przed budynkiem natomiast zostanie obsadzony zielenią.

Projekt przebudowy i pozwolenia na jej wykonanie są już gotowe. Planowane rozpoczęcie remontu zależne jest od wyłonienia wykonawcy. Właściciele pawilonu liczą, że rozpoczną się z początkiem nowego roku. Zakładają, że remont potrwać może nawet kilkanaście miesięcy, do 2024 r. Do tego czasu, powinny zakończyć się tez obecnie prowadzone prace przy remoncie esplanady wokół wieżowców, która jest nieodłącznym elementem architektury wyjątkowego kompleksu.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska