Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy dziecko może jeździć za darmo MPK?

Marcin Walków
brak
- Do kiedy dziecko może jeździć za darmo tramwajami i autobusami MPK we Wrocławiu? Przepis mówi, że do czwartego roku życia. Czyli do dnia urodzin czy kalendarzowo? - pyta nasza czytelniczka. MPK wyjaśnia.

Katarzyna Wąsik korzysta z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla swojego syna Jasia, który nie skończył jeszcze czterech lat.

– Nie wygląda na swój wiek, więc przyzwyczaiłam się, że mam przy sobie jego akt urodzenia i pokazuję go w czasie kontroli – tłumaczy Katarzyna Wąsik. Dotychczas nie miała problemów. Do środy 8 stycznia. – Wtedy usłyszałam, że choć do lipca brakuje pół roku, kalendarzowo Jaś ma już 4 lata, a poza tym jest tak duży, że musi już mieć bilet. Dostałam więc karę za brak biletu. To nonsens! – bulwersuje się młoda mama.

O wyjaśnienie poprosiliśmy MPK we Wrocławiu. – Przyjrzymy się temu przypadkowi, potrzebujemy jednak numer wystawionego wezwania albo jego kopię, co pozwoli na identyfikację okoliczności i kontrolera – wyjaśnia Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK. I tłumaczy, jakie przepisy obowiązują w tej kwestii.

– Dzieci do czwartego roku życia korzystają z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską we Wrocławiu. Datą graniczną jest dzień urodzin dziecka. Od tego momentu powinny mieć bilet ulgowy – zapewnia Korzeniowska.

– Nasi kontrolerzy powinni podchodzić do tej kwestii zdroworozsądkowo. Jeśli widać, że dziecko jest małe, ma zaledwie rok czy dwa, nikt nie będzie wymagał od rodzica okazania dokumentu potwierdzającego wiek. Natomiast w razie wątpliwości kontroler może poprosić o potwierdzenie dokumentem wieku dziecka – dodaje rzeczniczka.

Na liście dokumentów, które rodzic może okazać w takiej sytuacji, wymienia: akt urodzenia lub jego odpis skrócony, dowód osobisty dla dziecka albo paszport. – Może to być nawet książeczka zdrowia czy legitymacja, którą wydają niektóre przedszkola. Wystarczy dokument o charakterze oficjalnym, w którym będzie imię i nazwisko oraz data urodzenia dziecka – mówi Agnieszka Korzeniowska.

W sytuacji spornej radzi ona nie wdawać się w dyskusję z kontrolerem, tylko przyjąć wezwanie do zapłaty i niezwłocznie odwołać się do MPK.

– Wystarczy przesłać lub złożyć osobiście w Biurze Obsługi Pasażera kopię dokumentu, potwierdzającego wiek dziecka i wezwanie do zapłaty lub podać z niego dane – tłumaczy Korzeniowska.

A może to przepisy wymagają doprecyzowania? O tym, kto może korzystać z bezpłatnych przejazdów w MPK, decydują miejscy radni. – Skala problemu jest na tyle marginalna, że zmiana przepisu nie jest konieczna. Naprawdę, staramy się do tego podchodzić zdroworozsądkowo – zapewnia Korzeniowska.

Zapytaliśmy też w Przewozach Regionalnych i POLBUS-PKS, jak wygląda ta kwestia w pociągach i autobusach. Obaj przewoźnicy zapewnili nas, że i u nich bezpłatne przejazdy przysługują dzieciom do ukończenia czwartego roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska